Wątpliwości

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

zixpt
Posty: 30
Rejestracja: 2012-05-05, 00:53
Lokalizacja: Mysłowice

Wątpliwości

Post autor: zixpt »

Witam wszystkich. Niedawno narodziła sie w mojej głowie koncepcja kupna wiatrówki. Jak już wspominałem Ojciec zawsze miał wiatrówkę w domu i lubił postrzelać od czasu do czasu jednak technika poszła do przodu i pojawiło się kilka systemów niespotykanych za czasów młodości mojego taty. Żeby od razu nie wyskakiwać z produktami typu B cos i nie wkurzać szanownych PRO userów poczytałem tu i ówdzie. Co do wyboru lufy mam na oku po kilka z każdego systemu jednak chciałem przede wszystkim rozwiać swoje wątpliwość co do samego sposobu ładowania amunicji. Po głębszym zastanowieniu wysuwam następujące wnioski:

CO2 u mnie odpada, nie wiem kiedy i ile razy będę chciał strzelić. Nabój CO2 nie może być za długo bo uszczelka się ugniata czy cos tam ;) choć samo strzelanie jest bezproblemowe i szybkie. Minusem może być brak realistycznego efektu wystrzału.

Pompka – niby fajny patent. Regulowana siła wystrzału, brak odrzutu. Na pewno bardziej awaryjny system od sprężyny. Na moje oko utrata szczelności układu to kwestia czasu i pompnięć – ile ? Sprężyna na pewno dłużej wytrzyma. No i przede wszystkim więcej pompowania niż strzelania... Jeszcze nie próbowałem ale już wiem ze mnie to wkurza :mrgreen:

Łamana lufa – Ten klasyczny sposób nie do końca mnie przekonuje ze względu na każdorazową ingerencję w ważną część broni. Myślę że wyrobienie się mechanizmu bądź każdorazowe przeładowanie powoduje mniejsze lub większe rozkalibrowanie i utratę celności. Może się mylę...

Boczny/dolny ciąg – myślę że ten system najbardziej by mi odpowiadał. Broń zachowuje realizm wystrzału, nie trzeba zginać lufy, nie trzeba pompować no i ładowanie amunicji jest bardzo klasyczne, realistyczne. Jedyne co mnie martwi to możliwość utraty palca/ów. Jakie jest prawdopodobieństwo zrobienia sobie krzywdy i jak można tego uniknąć, bądź kiedy może wystąpić w tego typu systemie? Czy w karabinach niżej proponowanych są jakieś zabezpieczenia, blokady cylindra – skuteczne... ?

Może macie jakieś ciekawsze propozycje sprzętu z tym systemem? Ewentualnie po zapoznaniu się z mocnymi argumentami jestem w stanie rozważyć broń z łamaną lufą ;) W którym miejscu się pomyliłem a w którym mam rację ?

Boczny/dolny naciąg - Lider 44, QB 36 S
Łamana lufa - QB18, lider 23, Hatsan 55

Z góry dziękuje za pomoc :)
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Witam,
Po pierwsze: nie masz racji, że wiatrówka w limicie 17 J to broń, chociaż obchodzić się z nią trzeba równie rozsądnie. Lepiej używaj słowa "karabinek".
Po drugie: daruj sobie te Lidery - bo to chłam straszliwy i złom.
Po trzecie: nieprawda, że łamana lufa obniża celność i walory eksploatacyjne - tylko, że w karabinkach sprawdzonych i z wyższej półki cenowej, niż podałeś.

Z Twoich typów wybrałbym Hatsana 55, ale przemyśl sprawę od początku i oceń swój max. budżet...
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
zixpt
Posty: 30
Rejestracja: 2012-05-05, 00:53
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: zixpt »

Cortez pisze:Witam,
Po pierwsze: nie masz racji, że wiatrówka w limicie 17 J to broń, chociaż obchodzić się z nią trzeba równie rozsądnie. Lepiej używaj słowa "karabinek".
No nie czepiaj sie tak :/
Cortez pisze:Po drugie: daruj sobie te Lidery - bo to chłam straszliwy i złom.
Tak myślałem. A co ze sprzętem QB ?
Cortez pisze:Po trzecie: nieprawda, że łamana lufa obniża celność i walory eksploatacyjne - tylko, że w karabinkach sprawdzonych i z wyższej półki cenowej, niż podałeś.
Czyli w tej kategorii cenowej łamana lufa jest problemem. W hatsan 55 też ?
Cortez pisze:Z Twoich typów wybrałbym Hatsana 55, ale przemyśl sprawę od początku i oceń swój max. budżet...
Kolega doradzał własnie ten sprzęt jednak jest ciut za drogi dla mnie. Musze dogadać się z ojcem czy coś dorzuci. Ogolnie chcialem koniecznie nowy karabinek z gwarancją. Nie ma to być nic wyrafinowanego pod zawody ale największego szajsu też nie kupie bo równie dobrze mogę sobie porzucać kamieniem, w wielu przypadkach bardziej celniej :lol:
Ostatnio zmieniony 2012-05-05, 11:38 przez zixpt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Wyższe modele QB są lepiej wykonane niż Lidery i B-cośtam, ale ponieważ sam takiego nigdy nie posiadałem, to się nie wypowiadam. QB znam tylko z CO2 (78/79). Z hatsanem jest tak, że jeśli chcesz nówkę - to radzę z Cekausu po tuningu Alchemika. Generalnie najpierw powinieneś pomacać parę modeli przed zakupem. Pomyśl też, czy same otwarte wystarczą, bo może w przyszłości przydałaby się jakaś luneta - w zależności od dystansu.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
zixpt
Posty: 30
Rejestracja: 2012-05-05, 00:53
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: zixpt »

Nie specjalnie zalezy mi na tuningu sprzętu, chce żeby działał tak jak go kupie. No może kiedyś zdecyduję sie na jakąś optyke ale nie predko. Ogolnie nie są mi takie bajery potrzebne. Jedynie to sprzet ma być solidny i niezawodny. Kolega sie troche zna wiec pomoże z konserwacją bądz naprawą a i samemu lubie majsterkować wiec lufa bedzie wzorowo utrzymana.
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Jeśli będzie interesował Cię akurat Hatsan, to polecam: www.e-tawerna.pl
Ten tuning nie jest niezbędny, ale raczej potrzebny do celnego strzelania. Poczytaj na tawernie. ;)

P.S. Za niewielkie pieniądze są także karabinki BMK (jakościowo przyzwoite). sprawdż ofertę.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
zixpt
Posty: 30
Rejestracja: 2012-05-05, 00:53
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: zixpt »

Wybór BMK 12 to raczej kiepskie rozwiązanie, myśle ze hatsan 55 bedzie lepszy za te pieniądze...
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

zixpt pisze: Nie specjalnie zalezy mi na tuningu sprzętu, chce żeby działał tak jak go kupie.
-każdy nowy karabinek po kupieniu - działa. Kwestia kultury pracy takiego sprzętu,
zixpt pisze: No może kiedyś zdecyduję sie na jakąś optyke ale nie predko.
- zakładam , że optyka też będzie nisko-budżetowa, więc Hatsan bez tuningu wytelepie Ci ją w try-miga,
zixpt pisze:Ogolnie nie są mi takie bajery potrzebne.
- wydaje Ci się ;)
zixpt pisze:Jedynie to sprzet ma być solidny i niezawodny.
- niska cena albo jakość, wybór należy do Ciebie,

Ja na początek kupiłem QB78 na CO2 i byłem wniebowzięty. Dałem za nią 300zł i uznałem, że to była świetnie wydana kasa.
Dobra sprężyna w niższym budżecie to albo używka z pewnego źródła albo tak jak napisał Ci Cortez, Harnaś lub BMK ( a i tak trzeba dopieścić system),
Ale uwierz mi - warto dopieścić system lub dołożyć nieco kaski. Mam porównanie kumplowego AirMastera 300 (w zasadzie pudełkowego) i mojej Slavki. AM300 strzela jak armata - głośno i niecelnie, Slavka odwrotnie.

Ja wiem , że wg. Ciebie pewnie pitolę jak potłuczony, bo Ty tylko chcesz co jakiś czas postrzelać i nie musisz mieć wypasionego sprzętu ;) Ale wiem to po sobie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia (chociaż kiedyś zarzekałem się, że QB78 mi starczy do końca życia :P )
Ostatnio zmieniony 2012-05-05, 12:10 przez tregarth, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Ja tam na sprężynach się nie znam, ale w Hatsanie bez tuningu jest spory kop, co przekłada się na szybkie padanie optyki. Oprócz tego jeśli kupujesz nowy karabinek powinno się zrobić przegląd zerowy ( wyczyszczenie elementów ze smarów konserwujących ).
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.
zixpt
Posty: 30
Rejestracja: 2012-05-05, 00:53
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: zixpt »

Ktoś sie wypowie na temat zabezpieczeń tłoka przy naciągu bocznym bądz dolnym?
Alternatywa dla Hatsana 55 może był by BMK 19. Z tego co wyczytalem ma małego kopa wiec problemu z optyką nie powinno być ;)
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Własnie ten model miałem na myśli, pisząc o BMK. To po prostu następny klon Gamo 440. Kop może mniejszy od H-55, ale zdarzają się klapnięte lufy i niedopracowane szyny montażowe pod optykę. Dopracować, umyć, nasmarować i tak trzeba zaraz po kupnie. A najlepiej dorobić nową prowadnicę, etc.... spust twardy. W H-55 jest natomiast QT w pełni regulowany.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
zixpt
Posty: 30
Rejestracja: 2012-05-05, 00:53
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: zixpt »

QT w Hatsanie mnie przekonuje ale czekam jeszcze na jakas alternatywe z bocznym bądz dolnym ciągiem.

Powie mi ktos po co baterie w TYM zestawie?
Ostatnio zmieniony 2012-05-05, 12:50 przez zixpt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Walend
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1160
Rejestracja: 2007-10-05, 06:59
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Walend »

Mania mocy przejdzie Ci jak zaczniesz notorycznie pudłować z pudełkowego hatsana, do którego przekonały Cię reklamy o 280-350 m/s
Żeby nie było, sam miałem Harnasia, i chwalę sobie te karabinki, dodatkowo teraz mają montowany nowszy typ spustu, lepszy niż kiedyś. Ale tak czy siak będziesz musiał go rozebrać i wykonać niezbędne czynności.
Jakie? To zależy od konkretnego egzemplarza, ale zwykle wymycie i prawidłowe przesmarowanie, plus ewentualne poprawki.
Na twoim miejscu nie kupował bym nówki, ale używkę, podtuningowaną z forum. Gwarancja na nic raczej Ci się nie przyda. Ja nówka, to polecam "zrobioną" z Cekausa.
Wiem że przekonywanie o konieczności wydania większej ilości kasy może pachnieć snobizmem, ale to niestety tak to wygląda, że kto kupuje tanio, ten płaci dwa razy.
A co do innych ciekawych karabinków, ale to już tylko używki: BMK 30, 20, 19 Slavia 631, 634, Haenel'e przeróżne.
A co do łamanej lufy: to że takie konstrukcje są mniej celne, wytrzymałe, to raczej mit, bądź pogląd wywodzący się z durnych haseł reklamowych. Owszem, może mieć miejsce sytuacja kiedy po każdym łamaniu będzie inny punkt trafienia, ale to raczej tylko w konstrukcjach mocno budżetowych, chińskiego pochodzenia, lub ekstremalnie spracowanych.
Co do aukcji:
Za duży kaliber-droższy śrut, większy opad, brak sensownych zastosowań dla tego kalibru do 17 J
Wszystkie gratisy (oprócz tarcz) są nic nie warte. Lotki i teflonowy zniszczą lufę, a ten teflonowy w dodatku brudzi lufę. No i ciekawi mnie po kiego te baterie :D
FWB 300 "Palemka"
FWB 600 + Burris Timberline 4.5-14x32
Remington 1858 Uberti .44
Ruger Mk2 Target .22
CZ P10C 9x19
zixpt
Posty: 30
Rejestracja: 2012-05-05, 00:53
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: zixpt »

Zadna reklama nigdy mnie nie przekonała i wogole się tym nie kieruje :x
Ile wyjdzie mnie komplet smarów i niezbędnych rzeczy powtarzam niezbędnych do uruchomienia i poprawnego dzialania H 55 ? Sam karabin przekracza moj budrzet ale moze cos wymysle bo badziewia nie kupie no a skoro rozebranie i nasmarowanie sprzetu jest konieczne przed 1 uzytkowaniem to jestem w stanie to zrobić.
Awatar użytkownika
Walend
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1160
Rejestracja: 2007-10-05, 06:59
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Walend »

Kilkanaście zł: smar do przegubów molibdenowy (z dwusiarczkiem molibdenu), trochę benzyny ekstrakcyjnej do umycia i odtłuszczenia, ewentualnie arkusz drobnego papieru ściernego. To powinno wystarczyć.
tylko zanim się zdecydujesz, poszukaj, poprzeglądaj oferty..czasem da się dostać sprzęt znacznie taniej, wiec nie naruszysz tak budżetu ;)
Przykładowe oferty:
http://allegro.pl/hatsan-80-sas-quattro ... 23146.html
http://allegro.pl/karabinek-hatsan-80-s ... 00980.html
http://allegro.pl/wiatrowka-bmk-19-i2322249929.html
Ostatnio zmieniony 2012-05-05, 13:11 przez Walend, łącznie zmieniany 1 raz.
FWB 300 "Palemka"
FWB 600 + Burris Timberline 4.5-14x32
Remington 1858 Uberti .44
Ruger Mk2 Target .22
CZ P10C 9x19