SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Wiatrówki sprężynowe » Crosman Benjamin Legacy
Crosman Benjamin Legacy
Autor Wiadomość
pięknyzadek 

Wysłany: 2008-10-09, 10:21   Crosman Benjamin Legacy

Witam, Napiszę kilka słów o mim sprzęcie, tak jak radził mi bonsso na początku próbowałem wyrwać jakąś slavię u naszych południowych sąsiadów za pośrednictwem tamtejszego allegro.
Jest tam tego naprawdę dużo i ceny przystępne. Niestety nie nie za bardzo godzili się wysłać za granice. HW z uwagi na cenę sobie odpuściłem a do harnasia pomimo, że z opisów sprzęt jest całkiem spoko nie jestem jakoś przekonany.
Wybór padł na crosmana benjamina legacy. Lubie czasami ryzykować i tu też tak postanowiłem choć sprzęt u nas zupełnie nie sprawdzony.
Co prawda podejrzenie że najprawdopodobniej jest to chinka (bo żaden szanujący się sprzedawca w takiej cenie nie sprzeda czegoś dobrego) jest uzasadnione, ale jeśli był by to wyrób USA :oops:
Nie ma co porównywać reżimów technologiczny panujących w stanach do chinów czy turków i dla tego jej zakup mógł być strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Z drżącym sercem otworzyłem paczkę i tu bardzo miłe zaskoczenie.
Beniamin prezentuje się naprawdę okazale, drewno jest eleganckie, nie ma żadnych udziwnień, w ręce leży bardzo wygodnie i pewnie a przy tym jest stosunkowo lekki. Stosunkowo lekko się naciąga , ale słychać przy tym sprężynę.
W porównaniu do pożyczonej chinki b-3 niebo a ziemia.
Pierwszy strzał poszedł w mur cementowo wapienny i też zaskok, bo wybiło dziurę wielkości ok 4 cm i głęboką na ok 1.5 cm znaczy nie jest źle.
Spust chodzi miękko i co bardzo ważne odrzut prawie nie wyczuwalny.
Strzał jest krótki ale niestety b. głośny, przy tym słychać sprężynę.
Z uwagi na wieczór nie mogłem przeprowadzić testu na celność, w piwnicy oddałem ok. 100 strzałów. Przy kiepskim świetle za pomocą tru glu (nie dawno śmiałem z tego wynalazku) z odległości ok 10 m z wolnej ręki każdy strzał siadał w wieczku o średnicy ok 6 cm, później 3 cm. Nie było także problemów z trafieniem z tej odległości w długopisy i przedmioty tej grubości.
Niestety, po 100 strzałach w tynku j/w wybiło dziurę średnicy już 2 cm i 1 cm głęboką, cyngiel jakby plastikowy i ma taką dziurkę na 2 mm przez która widać pracująca sprężynę.
Dzisiaj będzie rozkręcona, przesmarowana i się zobaczy bebechy.
I za tłumik się zabieram :mrgreen:

KWP 
AA PS+Burris FF II

Wysłany: 2008-10-09, 12:14   

Koniecznie porób zdjęcia przed, w trakcie i po rozbiórce. Jak możesz, to zrób dokładny opis.
Pozdrawiam
KWP

jarn 
Administrator

Wysłany: 2008-10-09, 18:42   

Tak jak wszystkie nowe sprężynówki. Po sprawdzeniu czy wszystko gra, rozebrać i przesmarować. Brzęczenie powinno zniknąć, ewentualnie sporo wyciszyć.

pięknyzadek 

Wysłany: 2008-10-13, 07:39   

Witam, rozebrana, przesmarowana, już spręzyny nie słychać, niemniej sam strzał jest głośny. Gdzie jest opis jak wklejac zdjęcia na forum, kilka pstryknąłem, szukałem opisu na forum ale nie znalazłem
pozdrawiam

Ur. 
Piotrek

Wysłany: 2008-10-13, 10:18   

pod oknem głównym odpowiedzi (czyli tym pojawiającym się po kliknięciu odpowiedz albo przy pisaniu nowego tematu), masz ikonkę fotosika z napisem bodajże dodaj fotkę - klikasz, (jeśli masz konto na fotosiku to możesz się zalogować) wskazujesz lokalizację, wybierasz czy chcesz miniaturkę, czy normalnie całość (polecam miniaturkę) dajesz wyślij - i cała filozofia.

pięknyzadek 

Wysłany: 2008-10-15, 20:07   

Witam
rozbiórka benka poszła bardzo łatwo, wzorowałem się na opisie hatsana

łoże bardzo ładnie wykończone, brak zadziorów, precyzyjnie wykonany spust, nie przykręcany tylko (nie wiem jak to nazwać) wstawiany i ryglowany siła odśrodkową naciągu.

Sprężyna ma 24 cm długości i 28 zwojów, końcówki fabrycznie splantowane, średnica cylindra 28,5 mm a uszczelki 29mm. Uszczelka z cylindrem jest sprasowana fabrycznie

bonzoo 
Sławek

Wysłany: 2008-10-15, 20:13   Re: crosman benjamin legacy

pięknyzadek napisał/a:
jak radził mi bonsso

bonzoo :mrgreen:

na początku próbowałem wyrwać jakąś slavię u naszych południowych sąsiadów
Jest tam tego naprawdę dużo i ceny przystępne. Niestety nie nie za bardzo godzili się wysłać za granice.

Fakt! trzeba ponegocjować...

W sumie nie ważne co masz, ważne jaką ci frajdę sprawia. Bez rozebrania i tak się nigdy nie obejdzie, i troche pracy trzeba w sprzęt włożyć. zapodaj fotki to zobaczymy co zdziałałeś.

Ur. 
Piotrek

Wysłany: 2008-10-15, 20:27   

Będzie, ktoś łaskaw przypomnieć gdzie widziałem bardzo podobny moduł spustu?

Rlyeh 

Wysłany: 2008-10-16, 02:24   

Gdyby nie to zabezpieczenie, to by mi się kojarzyło z Hatsanem - ale lipa, ponieważ wg opisów spust chodzi tym ciężej, im większe ciśnienie w kartuszu.

pięknyzadek 

Wysłany: 2008-10-16, 08:00   

Witam, wczoraj nie miałem już sposobności dokończenia.
Powiem krótko, nie ma co poprawiać fabryki jeśli chodzi o samo wykończenie, wysoko jest starannie wypolerowane, brak opiłek. Ja dla zasady zrobiłem polerkę cylindra i prowadnicy ale raczej by się papier ścierny nie zmarnował, który kupiłem na tą okoliczność.
Jest tu trochę inna konstrukcja, bo nie ma współpracującego ze sobą cylindra i tłoka, dlatego nie da się założyć osłony z PET
Zastanawiałem się nad podkładką pod prowadnice, ale doszedłem do wniosku, że konieczne było by w takim przypadku przedłużenie prowadnicy, a to robota nie na teraz.
Przesmarowałem, poskładałem i wypuściłem już ponad 2 paczki śrutu (po 500).
Nie powiem jak jest z celnością na dalsze odległości, bo jak na razie strzelam w piwnicy.

Rlyeh napisał/a:
wg opisów spust chodzi tym ciężej, im większe ciśnienie w kartuszu

Nie do końca rozumiem jak to jest zrobione, ale ciśnienie w kartuszu nie ma znaczenia dla pracy samego spustu.

Rlyeh 

Wysłany: 2008-10-16, 09:27   

-> mój błąd, patrzyłem na Crosmana a pisałem o Innovie.

daidu 

Wysłany: 2008-10-24, 12:24   

moduł spustu jak w kralu, gamo i bmk

pięknyzadek 

Wysłany: 2008-10-27, 09:54   

Witam serdecznie
Jak dokładnie się przypatrzyłem, jest w tej wiatrówce możliwość konstrukcyjna zwiększenia napięcia wstępnego o 2 cm, bez żadnych kosztów i przeróbek. Zastanawiam czy ma to jakiś sens, ale tak z ciekawości chciałem sprawdzić wszystkie opcje. Na którymś z forum czytałem, że generalnie dla „mocy”liczy się pojemność komory sprężania, ale nie mogę znaleźć tych przeliczników. Może się ktoś orientuje ile żuli można wyciągnąć z 1cm sześciennego, i jaka jest moc optymalna, żeby zbytnio nie przesilać (wiadomo uszczelka)
Pozdrawiam

pięknyzadek 

Wysłany: 2008-10-27, 12:13   

już nie potrzeba, znalazłem

pięknyzadek 

Wysłany: 2008-10-30, 20:47   

Witam
Od ostatniej rozbiórki wypuściłem przez tą wiatrówkę ponad 2 tyś śrutu, więc pomyslałem o ponownej rozbiórce.
Sprężyna delikatnie wykrzywiona. Najprawdopodobniej jest to wina zbyt krótkiej prowadnicy tj 105 mm, poza tym ma ona szerokość 14,3 m.
Sama sprężytna jest z drutu 3,5mm. Ciężarek ma wagę 120g.
Komora sprężania ma 28,5 mm x 80mm co daje pojemność ok 51cm sześć.
Znaczy jakiejś większej mocy nie da się z niej wyciągnąć.
Mam taki mały problem w postaci odkręcania się śruby na kostce przy łamaniu, co powoduje luz na lufie. Może ktoś miał z tym problem i podpowie mi czy da się z tym coś zrobić.
Mam prośbę do kogoś kto robił osłonę PET o popatrzenie na zdjęcie, czy da się założyć coś takiego w tym modelu. Co prawda zdjęcia nie są za ciekawe ( bo mi się rozsypał nowy canon i robiłem jakąś chińszczyzną) ale trochę widać.
Pozdrawiam

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Wiatrówki sprężynowe » Crosman Benjamin Legacy