Hatsan 9 - czy warto ?

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

photochem
Posty: 98
Rejestracja: 2014-06-30, 20:21
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: photochem »

Nie korzystam ani z tego ani a tego, ale... teoretycznie... każdy element optyczny ma jakieś niedoskonałości więc wnosi swój wkład w sumaryczny błąd.
Optowałbym za używaniem regulacji dioptrii na lunecie :mrgreen:
HW97k (Dębowy) + DOT 4-16X42| Gamo PR45
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3697
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Przez lunetę celuję bez okularów - łatwiej mi ładować śrut bo oczy już nie te co kiedyś i w okularach kiepsko widzę z bliska.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Ślubek pisze:Przez lunetę celuję bez okularów - łatwiej mi ładować śrut bo oczy już nie te co kiedyś i w okularach kiepsko widzę z bliska.
No to mamy to samo, tyle, że ja mam jeszcze trochę astygmatyzmu i wydaje mi się, że lepiej mi jednak celować w okularach.

Kurde ale tematy ... jeszcze trochę i będziemy dyskutować czy lepsze skupienie mamy opierając się na lasce, kuli czy balkoniku :mrgreen:
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

OT:
Cayin pisze:Kurde ale tematy ... jeszcze trochę i będziemy dyskutować czy lepsze skupienie mamy opierając się na lasce, kuli czy balkoniku :mrgreen:
Teatrzyk geriatrzyk :oops:
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

O balkoniku, bo najstabilniejszy, tylko jak podłoże nierówne to kawałek deseczki, albo gazetę trzeba podłożyć.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2876
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

witeg pisze:O balkoniku, bo najstabilniejszy, tylko jak podłoże nierówne to kawałek deseczki, albo gazetę trzeba podłożyć.
I kliniki pod kółka , coby całość nie odjechała :D .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze:I kliniki pod kółka , coby całość nie odjechała
.... balkoniki mają hamulec :idea: Wypadałoby jednak dorobić obrotową wieżyczkę jak na Humvi ... :lol:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3697
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Filo pisze:I kliniki pod kółka , coby całość nie odjechała :D .
Kliniki, to się wlewa do wnętrza, a nie wylewa gdzieś pod koła. Żebym to ja miał Tetryków uczyć, co się robi z "ankoholem". O tempora, o mores! :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Też posiadam/uzywam dwóch par okularów i stwierdzam geriatryczno-autorytatywnie, że strzelanie z otwartych TYLKO w okularach do czytania, samochodowo-telewizyjne pozostają w futerale. Masz widzieć szczerbinkę, muszka i cel troszkę domyślnie. Nie ma takiego oka, które widziałoby równie ostro oba elementy otwartych i jeszcze cel, sorry - taki mamy klimat...spróbuj zmienić bryle a polepszy się :lol:

...Cayin - przez lupkę też patrzę w tych do czytania, nie do dali, wtedy nawet koledzy z dobrym wzrokiem nie muszą nic regulować, gdy chcą z mojej strzelby strzelić...zapominajcie podczas strzelania o okularach do dali, tylko przeszkadzają :evil:
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Pokusę miałem dużą pociągnąć serią, ale...pewnie innym razem. ;)

Od wczoraj zacząłem testy z przyrządami i okularami na pożyczonej wiatrówce. Jest to wiatrówka z dolnym naciągiem przez co szczerbinkę mam w podobnej odległości jak w PPSz-41 tj. około 15-20 cm od oka. Było już po 19-tej, więc strzelałem prawie po ciemku do podświetlonego latarką celu - pokrywki od słoika. Wyszło kiepsko.

Dziś będę miał drugą wiatrówkę z łamaną lufą i szczerbinką na lufie. Ciekawy jestem różnicy. ;)

Co do celności pepeszy to spróbuje wkleić swoją tarczę - 25m z postawy leżącej. Było to moje pierwsze w życiu strzelanie z tej broni. Bez balkonika z funkcją ABS.... ;)

Ślubek pisze:Heh, "Nic tak nie cieszy, jak seria z pepeszy" :^)

A na serio: PPSz-41 ma to do siebie, że gdy przyłożysz policzek do baki, linia celowania (szczerbina) zaczyna się prawie przy oku. Nie ma takich okularów, które dawałyby taką głębię ostrości (chyba że strzeleckie, z przeziernikiem). To raz.

Dwa - pepesza nie jest karabinem snajperskim, toteż przyrządy celownicze służą raczej symbolicznie, do skierowania lufy w kierunku celu przed naciśnięciem spustu i krzyknięciem "Uraaaa!!!". Zresztą odrzut przy strzelaniu seriami uniemożliwia normalne celowanie.

I trzy - w wiatrówkach długich szczerbina zazwyczaj zamontowana jest nie na końcu systemu, a w środku (w łamańcach przy kostce, na ruchomej lufie). Dzięki temu nie ma takich problemów z głębią ostrości i da się celować.

PS. Mam podobny problem z okularami (oddzielne do jazdy, oddzielne czasami do komputera). Strzelam w tych "samochodowych" - mam takie wkładki korekcyjne w okularach ochronnych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Do testów swojego wzroku pożyczyłem kilka wiatrówek z różnymi układami linii celowniczej ;).
Najgorzej ze skupieniem na 25 m jest gdy strzelam z huntera 440 z optyką - sieje po całej tarczy. Średni rozrzut to 15 cm. Z kolei wiatrówka no name z otwartymi i dolnym naciągiem daje skupienie 2-3 cm. Faktem jest, że hunter leżał kilka sezonów nie używany, a nie mając chronometru nie mogę sprawdzić V wylotowej.
Trzecia wiatrówka to Turcar, a czwarta Crossman 357.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Rany koguta, Tomek - Ty zrobiłeś testy wiatrówek, nie swojego wzroku...hunter z lupą kilka lat nie strzelany, to czego się spodziewałeś ? Wyzeruj go w/g przepisu i będziesz miał kapsel w punkt, bo inaczej być nie może przy tym dystansie chyba, że lupa padła, ale robota nie pójdzie na marne, potem istotnie można prędkość sprawdzić, energię i oddac właścicielowi :P

Crosman 357-6 powinien wypaść najlepiej, ale ma być może gładką lufę, dlatego nie na max. dystansie od razu bym proponował i nie na pierwszych strzałach, ograniczając się (podczas testu) do ok.40 strzałów z bombiczki.
Awatar użytkownika
Tomasz_XX
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 457
Rejestracja: 2015-09-03, 10:04
Lokalizacja: Chotomów / Legionowo

Post autor: Tomasz_XX »

Robert, zrobię z hunterem jak napisałeś. Wyzeruję go i dam trochę oleju sprężarkowego do komory. Wczoraj postrzelałem z crossmana na 10 m. Rozrzut miałem o średnicy do 10 cm. Duży, ale rękojeść jest bardzo luźne i zamknięcie lufy ma luz plus emocje ;) - w końcu zapachniało mi westernem....
Tomasz
Gamo PR 45, Łucznik wz. 70, Haenel 312 "Chrom" , IŻ-61, Slavia 631 lux 77
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Tomasz_XX pisze:...dam trochę oleju sprężarkowego do komory....
...a można wiedzieć po co????? :shock:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2876
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Cortez pisze: ...a można wiedzieć po co????? :shock:
Bo tak napisał Daras w pierwszym poście tematu :P :mrgreen: .