Wiatrówka PSRM-2-55

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
piotr-cz
Posty: 64
Rejestracja: 2008-10-22, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Wiatrówka PSRM-2-55

Post autor: piotr-cz »

Nie jest to ani IŻ-22 ani IŻ-38 ale myślę, że ten dział jest najlepszym miejscem do zaprezentowania tej skromnej wiatróweczki...

Wiatrówka PSRM-2-55 [ ПСРМ-2-55 Пневматическое Спортивное Ружье Модель 2-55] to wyprodukowany w zakładach w Iżewsku protoplasta bardziej popularnej i produkowanej od początku lat sześćdziesiątych wiatrówki IŻ-22

Podobnie w jak w niektórych egzemplarzach IŻ-22 tak i tutaj lufa ma wewnątrz mosiężną gwintowaną wkładkę.

Egzemplarz, który do mnie trafił jest w dobrym stanie

Oksyda wygląda na oryginalną do tego jest prawie nie naruszoną.
Ilość smaru [wygląda na towot] sugeruje raczej przygotowanie wiatrówki do ukrycia w ziemnej skrytce przed nieznanym najeźdźcą a nie zapewnienie prawidłowego działania mechanizmów. W środku jest zapewne podobnie... przy próbnym strzale dymu było prawie tyle co przy broni CP ;)

W najgorszym stanie jest drewienko, które było już dość nieudolnie naprawiane.

Zresztą co będę się rozpisywał... zdjęcia dopowiedzą resztę


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Eisenwerke Gaggenau no. 15; Lámpagyár Budapest; Daisy 1894; ZV3; Crosman 357
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Rzeczywiście bardzo podobny do IŻa22 , w którym jednak zrobiono sporo zmian . Możliwość regulacji przyrządów w poziomie przeniesiono z muszki na szczerbinę . Odblokowanie lufy zmieniono z popychacza osiowego , na dźwignię obrotową , dwuramienną , o dużym przełożeniu ramion , co znacznie ułatwiło odblokowywanie . Dużo zmieniono w systemie zapinania tłoka , mechanizmie spustowym i zabezpieczeniu spustu przed przypadkowym " odpaleniem " przy złamanej lufie . Prawdopodobnie PRSM-2-55 miał system obecnej Slavi , to znaczy z centralnym bolcem zaczepu tłoka . Iż-22 ma zaczep tłoka wyprowadzony w ogóle po za cylinder systemu .
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Włodek, ale tematem nie jest IŻ-22, ale zgrabna wiatróweczka, która w zamyśle projektantów nie miała być niczyim porzednikiem, była współczesną, jak na owe lata...
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

green_thunder pisze:Włodek, ale tematem nie jest IŻ-22, ale zgrabna wiatróweczka, która w zamyśle projektantów nie miała być niczyim porzednikiem, była współczesną, jak na owe lata...
A co , nie mogę się pochwalić , że właśnie kupiłem IŻa22 i zobaczyłem różnice ;) :D ?
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...a możesz, możesz... ;)
Awatar użytkownika
piotr-cz
Posty: 64
Rejestracja: 2008-10-22, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piotr-cz »

Jeszcze jej nie rozkładałem ale oglądałem zdjęcia w necie i bardzo trafnie wypunktowałeś różnice ;)
Eisenwerke Gaggenau no. 15; Lámpagyár Budapest; Daisy 1894; ZV3; Crosman 357
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...to teraz wypunktuj różnice między 513, a potem hw-77... :evil: