Hatsan 90, rozbiórka fail.

Moderator: Hiszpan63

an0nim
Posty: 12
Rejestracja: 2012-12-13, 06:15
Lokalizacja: Szczecinek

Hatsan 90, rozbiórka fail.

Post autor: an0nim »

Witam. Pech to pech, zawsze musi mnie spotkać.. Gdy wreszcie zdobyłem się na odwagę, gdy wreszcie zakupiłem smar molibdenowy (który znalazł się dopiero w 4 sklepie), gdy wziąłem śrubokręt w rękę..
Obrazek Obrazek
Nie cisnąłem na siłę, ani nie robiłem tego bezmyślnie, byłem nawet w sklepie ze "śrubkami i śrubokrętami" i nic. Moje pytanie: co mam zrobić? Jeżeli wyjdzie na to, że zostaje mi przewiercić śrubkę to gdzie znajdę taką samą lub podobną spełniającą tę samą rolę? Bo nie jest to zwykła śrubka tylko jakaś tam specjalna, jak tłumaczył mi fachowiec oraz w sklepie takiego czegoś nie dostanę. Help!
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

.. no przykro mi niezmiernie ... to właśnie jest turecka myśl technologiczna :/ Ja też się z tym cackam jak mogę , bo w 9/10 egzemplarzy , trzeba mieć stalowe nerwy , dobre narzędzia , żeby to odkręcić . A śrubek dostępnych nie ma ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
bastek_34_WALCZ
Posty: 455
Rejestracja: 2007-10-08, 19:01
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: bastek_34_WALCZ »

tu był podobny problem: http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=5476 moze sie przyda
a to nie bedzie ta http://www.sharg.pl/sruba-mocujaca-loze ... -3504.html ? tam są inne, kontrujące etc...
Osiąganie zwycięstwa w zwykły sposób nie stanowi szczytu osiągnięć. Sun Tzu
an0nim
Posty: 12
Rejestracja: 2012-12-13, 06:15
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: an0nim »

Napisałem zapytanie w sprawie tej śruby w sklepie. Zobaczymy czy odpiszą, nic innego mi nie pozostaje jak czekać :(
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Znaczy śrub nie wykręciłeś? W tym przypadku postępowanie wg zasady - nic na siłę, tylko młotkiem, przynosi pozytywne efekty. W sklepach można znaleźć specjalne śrubokręty "udarowe" (nie wiem jak fachowo się nazywają - metalowe, ze sprężyną w środku), ale daje radę też zwykłym śrubokrętem. Musi być dobrze dopasowany i powinien być używając terminologii nożowniczej full tang, żeby młotkiem uderzać w metal. Jedną ręką trzymasz śrubokręt i przykładasz siłę jak do odkręcania, drugą z góry, z wyczuciem pukasz młotkiem w rękojeść śrubokręta. W ten sposób odkręcałem śruby, które nijak nie chciały się poddać, niektóre też miały miały już raczej tylko wspomnienie po nacięciu na śrubokręt.
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Hiszpan63 pisze:. no przykro mi niezmiernie ... to właśnie jest turecka myśl technologiczna
Nie wiem ile w tym prawdy , ale spotkałem się z wypowiedziami że w hatsanach śruby mocujące łoże odkręca i zakręca się odwrotnie ,kręcąc w prawo odkręcamy a w lewo zakręcamy , może tu mamy do czynienia z takim przypadkiem ;)
Ostatnio zmieniony 2013-01-07, 16:37 przez januszmariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Akurat w tych modelach wszystko jest jak należy . Gwinty prawe ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
an0nim
Posty: 12
Rejestracja: 2012-12-13, 06:15
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: an0nim »

Tak więc odpisał mi Pan w sprawie śruby, przesłałem mu te same zdjęcia i odpowiedział, że to ta śruba (http://www.sharg.pl/sruba-mocujaca-loze ... -3504.html). Tak więc na dniach zamawiam, a obecna rozwiercam. Taki mam na razie plan..
Awatar użytkownika
bastek_34_WALCZ
Posty: 455
Rejestracja: 2007-10-08, 19:01
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: bastek_34_WALCZ »

tak mi się wydało :)
Osiąganie zwycięstwa w zwykły sposób nie stanowi szczytu osiągnięć. Sun Tzu
Awatar użytkownika
jimi krewetka
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1082
Rejestracja: 2011-09-02, 21:15
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: jimi krewetka »

witeg pisze:Jedną ręką trzymasz śrubokręt i przykładasz siłę jak do odkręcania, drugą z góry, z wyczuciem pukasz młotkiem w rękojeść śrubokręta. W ten sposób odkręcałem śruby, które nijak nie chciały się poddać, niektóre też miały miały już raczej tylko wspomnienie po nacięciu na śrubokręt.
Potwierdzam, bez młota to nie robota. Kiedyś chcieliśmy we trzech odkręcić support, a łączna waga przystępujących da zadania to 380kg., także moc była. I jak już nic mądrego nam nie przychodziło do głowy, oraz umarła ostatnia nadzieja, to akurat przechodził kolega wagi piórkowej, przypaździerzył trzy razy solidnie młotkiem i sam odkęcił owy przedmiot ;)
Jednakże w tym wypadku obawiałbym się o los osady, tym bardziej, że widać iż już ma wyrzeźbione ponadprogramowe wąsy ;)
Weihrauch HW 97 KT + Delta Optical Titanium 4-16x42 MD, Tanfoglio Witness 1911
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Przeca napisałem z wyczuciem! :mrgreen:
Poważnie - jednocześnie odkręcać (albo się starać to robić) i pukać (nie nap....ć) z góry w rączkę śrubokręta. Przy dużych śrubach siła uderzenia oczywiście musi być większa, przy niewielkich dość delikatnie, żeby nie uszkodzić.
Chodzi o wywołanie drgań, z tego powodu śruby same się odkręcają w niektórych wiatrówkach.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

an0nim pisze:Tak więc odpisał mi Pan w sprawie śruby, przesłałem mu te same zdjęcia i odpowiedział, że to ta śruba (http://www.sharg.pl/sruba-mocujaca-loze ... -3504.html). Tak więc na dniach zamawiam, a obecna rozwiercam. Taki mam na razie plan..
Obawiam się że jak rozwiercisz tą śrubę to oryginalna którą kupisz nie nada się do niczego. Trzeba będzie przegwintować na większą.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Apetizer »

Ja do tej pory rozbierałem tylko trzy hatsany, wiekszych problemów z tymi śrubami nie miałem, lecz zawsze przed odkręceniem zaaplikowałem przy pomocy igły i strzykawki odrobine oleju napędowego. Co do śrubokręta udarowego to myślę że jest to niezły pomysł.
witeg pisze: niektóre też miały miały już raczej tylko wspomnienie po nacięciu na śrubokręt
to nacięcie zowie się "gzymka".
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
an0nim
Posty: 12
Rejestracja: 2012-12-13, 06:15
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: an0nim »

Dzisiaj już zamawiam na pewno tą śrubę, jednak nie wiem dokładnie jeszcze jaką, ponieważ dostałem odpowiedzi w ich sprawie od sprzedawcy, nie wiem która będzie pasować.
Są dwie, z pozoru wydają się takie same,
http://www.sharg.pl/sruba-mocujaca-loze ... -3494.html
http://www.sharg.pl/sruba-mocujaca-loze ... -3495.html
jednak po napisaniu czym się różnią odpowiedź dostałem następującą:
"Śruba w jednej wersji jest po całości o stałej średnicy, zaś w drugiej wersji śruba jest szersza z przewężeniem."
Tak więc, którą zamawiać?
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Radzę tobie przeczytać co napisałem dwa posty wyżej im przemyśleć.
Diablik + Waver v10 2-10x38