Ciśnienie w kartuszu

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Ciśnienie w kartuszu

Post autor: maximus »

Podpowiedzcie koledzy jak sprawdzić aktualne ciśnienie w mojej BSA. Nie mam w niej manometru a ten w zestawie do ładowania pokazuje ciśnienie w butli tak mi się wydaję. Będzie mi to potrzebne przy sprawdzaniu ilości stabilnych strzałów.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Gdy podłączam butlę do kartusza w celu dopompowania powietrza i powoli odkręcam zawór, to widać na manometrze, dość gwałtowne, "dygnięcie" wskazówki. Jest to w momencie, (ja sobie tak tłumaczę :mrgreen:) gdy ciśnienie w zestawie jest ciut wyższe niż w kartuszu i otwiera się zawór kartusza. Moją teorię potwierdza wskazanie manometru karabinka. Jak manometr w karabinku pokazuje coś około 70bar to dygnięcie wskazówki mam w okolicach 70 bar na manometrze zestawu. Zakładam więc, że takie jest ciśnienie w kartuszu.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Manometr pokazuje ciśnienie w kartuszu, gdyby pokazywał w butli było by to bez sensu, bo skąd byś wiedział do jakiego ciśnienia nabiłeś.
guntuning.com
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Dokładnie, chodzi mi o to, że zakładam, iż takie było ciśnienie w kartuszu przy jakim mi wskazówka "dygnęła".
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Ja to robię na słuch. Odkręcam zawór na butli, patrzę na wskazówkę jak tylko usłyszę brzęczenie zaworu w kartuszu można butlę zakręcić i odczytać wskazanie.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Darek moja teoria wzięła się stąd że zapytałem gościa który mi zestaw sprzedawał i twierdził że manometr pokazuje ciśnienie w butli.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

maximus pisze: twierdził że manometr pokazuje ciśnienie w butli.
Jak zamiast karabinka wkręcisz do zestawu zaślepkę to pokazuje ciśnienie w butli, możesz wtedy odkręcić zawór na max. Ale jak masz przykręcony karabinek to w butli masz większe ciśnienie niż w kartuszu i zaworem regulujesz przepływ powietrza do uzyskania żądanego ciśnienia w kartuszu.