Małe pytanko

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Małe pytanko

Post autor: KWP »

Mam lupkę lider (nie śmiejcie się) 3-9x40. Ostatnio ją zerowałem na jakieś 30m. Zerowałem na przybliżeniu 9, a po wyzerowaniu i zmniejszeniu przybliżenia na 3 na tym samym dystansie mijam się z celem o milę. Czy to normalne? Nadmienię, iż przy dziewiątce 100% trafień w denko puszki po piwku. Z góry dzięki za radę.
Pozdrawiam
KWP
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Przy tej lupce to możliwe. Choć nie powinno się to dziać. Wyzeruj na 9x i po zmianie zoomu śrut powinien lądować w tym samym miejscu, na tej samej odległości. Jeśli tak nie jest to luneta do reklamacji, albo lepiej do wymiany na coś lepszego.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Taka sytuacja zdarza się i w droższych lunetach, 100% rada to lunetka o stałym powiększeniu.
KWP pisze:Mam lupkę lider
a w liderku to może być bardzo widoczne.
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

jarn pisze:Przy tej lupce to możliwe. Choć nie powinno się to dziać. Wyzeruj na 9x i po zmianie zoomu śrut powinien lądować w tym samym miejscu, na tej samej odległości. Jeśli tak nie jest to luneta do reklamacji, albo lepiej do wymiany na coś lepszego.
Właśnie tak zrobiłem, i różnica w punkcie uderzenia śrutu to około 0,5 m. Co ciekawe, im mniejsza różnica w zoomie tym mniejsza odchyłka w celu (a raczej w braku celu).

Goliard, w tym problem, że ja lubię sobie pyknąć na 10m i na 50m. Nie wiem czy stałe przybliżenie obejmie taki rozrzut w dystansie. Poza tym kłaść dobrą lupę na airmastera? Jakby ją rozwaliło, tobym się zapłakał :P , a jak liderka szlag trafi, cóż, wtedy będzie się myśleć...
Pozdrawiam
KWP
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Na AirMastera wystarczy Bushnell Trobhy 3-9x40 (wytrzymały i jeszcze niedrogi).
Wytrzymały i jak miałem swojego nic się nie działo przy zmianie powiększenia.
Na 10m ustawisz x4, a na 50m x9.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
radecek
Posty: 159
Rejestracja: 2007-10-18, 20:30
Lokalizacja: Napierstkowo

Post autor: radecek »

KWP pisze: Właśnie tak zrobiłem, i różnica w punkcie uderzenia śrutu to około 0,5 m.
KWP
Można spróbować umocować lupkę z montażem i ustawić krzyż na jakiś punkt np. na 100m. Jeżeli regulując powiększenie, krzyż będzie się przesuwał - to jest źle.