Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Moderator: Hiszpan63

Robert567
Posty: 15
Rejestracja: 2023-11-27, 22:40

Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Robert567 »

To mój pierwszy post na Forum, więc witam wszystkich serdecznie!
Domyślam się, że temat mógł już być poruszany, ale przy tak ogromnej ilości różnych nazw lunet i oznaczeń, które padały w internecie, już się trochę pogubiłem.
Konkretnie szukam taniej lunety do celów rekreacyjnych (do puszek, ale i do tarczy) do użytku na 10 - 30 m. Lupa ma być zamontowana na karabinku CO2 Diana Chaser, szhna 11 mm. Mam kilka pytań, żeby to lepiej zrozumieć.
1. Czy w moim przypadku nie wystarczyłoby stałe powiększenie 4x32? A może lepszym wyborem byłby 2-6x32 AOEG?
2. Czy przy powiększeniu 4x na dystansie 10 m oraz 30 m konieczna jest regulacja AO? Czy bez tej regulacji, gdy powiedzmy domyślnie luneta na ustawioną paralaksę na 15 m, to tarcza zarówno na 10 m, jak i na 30 m będzie niewyraźna jak w odpustowych lornetkach?
3. Domyślam się, że przy karabinku napędzanym CO2 wytrzymałość szkieł nie jest tak istotna jak w sprężynach, prawda?
4. Czy chińskie modele są odradzane ze względu na słabą trwałość na sprężynach, czy chodzi o kiepski obraz? A może jedno i drugie?
5. Co to znaczy kiepski obraz? Czy chodzi o wspomnianą odpustową jakość, zaparowane szkła i mleko, czy raczej coś tam widać i dla amatora wystarczy , ale przy lepszej wiatrówce i na zawody strzelcy potrzebują czegoś lepszego?

Pytania może są banalne, ale prawda jest taka, że nie miałem w rękach nigdy lunety celowniczej.
Jeżeli ktoś będzie miał trochę cierpliwości, to bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Jakieś przykłady niedrogich lunet mile widziane.
Ja znalazłem coś takiego:
https://borhunter.pl/luneta-celownicza- ... 2-1-l.html
http://www.ekaliber.pl/pl/optyka/577-luneta-4x32-.html
https://srut.pl/pl/lunety-celownicze/21 ... laksa.html

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Yurko »

Cześć! Pierwszy post i od razu chcesz wszystko wiedzieć? ;)
Wiesz, pytasz w dużej części o rzeczy, które są subiektywne i które sam powinieneś odkryć. W ten sposób, łatwiej się dowiedzieć, co jest dla kogoś dobre ale niekoniecznie takie okaże dla Ciebie. Np. to jakie powiększenie potrzebujesz do rekreacyjnego strzelania i czy potrzebne Ci przy tym AO. Może rzeczywiście Ci to nie być potrzebne. Np. mam taką chińską podróbkę lunety:

Obrazek
Obrazek

1,5-5x20 (bez AO)i z ustawionym powiększeniem 4x strzelam sobie czasami do puszki po groszku założonej na patyk wbity w ziemię w odległości 35m. Zwykle trafiam bez problemów. :mrgreen:

Tak więc 1. Powiększeni 4x jest w porządku i może Ci w zupełności wystarczyć. Szczególnie, gdy zamierzasz strzelać bez specjalnych ułatwień, stolików itp.

2 AO (względnie SF) to dwie sprawy. Przede wszystkim o regulacja ostrości. Tzw. "regulacja paralaksy" jest przy okazji. Co do błędu paralaksy to dużo zależy od umiejętności strzelca. A ostrość - to rzecz względna. Jedni chcą podziwiać widoki a drudzy jej podobno używają. :nieznaju:
Nie znam lunet ustawionych fabrycznie na 15m (co nie znaczy że takich niema) Wiem, że niektóre lunety Umarex/Walther są ustawiane na 10m i to jest zupełnie bez sensu. Moim zdaniem dla lunet wiatrówkowych bez AO idealne jest ustawienie ok 20-30m tak by nie tracić ostrości na większych dystansach. Również przy zmiennym powiększeniu. Wtedy np. przy strzelaniu na bliższy dystans ustawi się mniejsze powiększenie co da większą głębię ostrości. Jeśli luneta jest wyostrzona na zbyt bliski dystans i będzie zmuszała do zmniejszania powiększenia przy strzelaniu na większy dystans robi się śmiesznie- prawda?

3. Tak

4. Nie wszyscy odradzają. Nie wszystkie chińskie lunety są złe. Do tego niektóre markowe lunety np. Vortex serii Crossfire i Diamondback są aktualnie produkowane w Chinach. Ta Delta Entry, którą linkowałeś też...

5. Moim zdaniem w kiepskich chińskich lunetach, poza kompletnymi śmieciami, które łatwo rozpoznać największym problemem nie jest wcale kiepski obraz. Czasami te względnie tanie ale gorsze marki jak np. Vector, Discovery, czy podróbki uznanych marek mają bardzo dobrą jakość szkieł. Problem jest natomiast jakość wykonania i brak regulacji. Np. że nie mają właściwego powiększenia i że oznaczenia na siatce nic nie znaczą. W tym wypadku, ktoś kto założy taką lunetę na wiatrówkę PCP lub CO2 i zawsze celuje środkiem krzyża może nigdy się nie zorientować, że ma coś jakościowo gorszego... ;)

PS Z tych trzech lunet wybrałbym Deltę. Ewentualnie zastanowiłbym się nad taką: https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... 40-ao-md-1
Osobiście wolałbym jednak takiego Hawke: https://superwiatrowki.pl/luneta-hawke- ... -1152.html

Obrazek

- tyle, że ten model się trochę nie opłaca w porównaniu do większego: https://militaria.pl/p/luneta-celownicz ... -dot-12636
Awatar użytkownika
And
Posty: 81
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: And »

Mam trzy te Delty :https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... 40-ao-md-1 . Dwie siedzą na sprężynówkach jedna na PCA. Z czystym sumieniem mogę polecić.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Robert567
Posty: 15
Rejestracja: 2023-11-27, 22:40

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Robert567 »

Dzięki za odpowiedzi! Szczególnie Yurko fajnie, że chciało Ci się tak rozpisać. Trochę tak mam, że wszystko bym chciał wiedzieć przed zakupem hehe :D A ten temat lunet to widzę, że jest nieskończony. Z drugiej strony szukałem usprawiedliwienia dla tych trochę tańszych lunet, żeby nie wydawać od razu 1000 zł. Już nauczony doświadczeniem wiem, że w każdym hobby (czy to foto, czy piwowarstwo, itp.) można od razu iść na całość i kupić najdroższe sprzęty albo zacząć się po prostu bawić i z czasem kupować coś lepszego. A w strzelaniu jestem zupełnie zielony.

2.
Moim zdaniem dla lunet wiatrówkowych bez AO idealne jest ustawienie ok 20-30m tak by nie tracić ostrości na większych dystansach.
Ok, ale cel na 5-10m w tak ustawionej lunecie bez regulacji powiększenia też jest wyraźny?

4. No tak, wszystko jest teraz made in PRC...

Chyba się zdecyduję na tę Deltę, tak jak radzicie. Wygląda mi tak najuczciwiej.

Bo taki Vogler to niekoniecznie? :D Słyszeliście coś o nim?
https://kolba.pl/product/26421,luneta-c ... z-montazem
Awatar użytkownika
And
Posty: 81
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: And »

Wybór Delty to dobry pomysł. W razie problemów szybko reagują. Albo zwrot pieniędzy albo wymiana na nowy egzemplarz. Jak napisałem mam je trzy nie bez przyczyny. Pierwsze primo dobra cena, drugie primo bardzo dobry obrazek i AO. Ustawienie od 10 metrów i dioptraż. Zresztą jak nie spasuje to zwrócisz w co nie wierzę :D
A o ostatnim Twoim linku to: no comment.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Robert567
Posty: 15
Rejestracja: 2023-11-27, 22:40

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Robert567 »

No i elegancko! O coś takiego chodziło.

Dzięki jeszcze raz za pomoc. Widzę, że trafiłem na dobre forum. :)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Yurko »

Te tanie Delty są na prawdę w dobrej cenie. A co do firmy Vogler Optik to nie jest prawdziwa marka tylko taki handlowy "brand" i to raczej kiepski bo nigdy nie udało mi się znaleźć ich strony internetowej. Czyli nawet gorzej niż Kandar... ;)

Kolba przezornie nie pokazała jak wygląda zestawowy montaż. W innych sklepach jest takie zdjęcie:

Obrazek

Ale np w tym sklepie sklepie jest jakaś nowsza wersja "premium" i tu jest prawdziwy montaż:

https://sharg.pl/product-pol-113700-Lun ... ontaz.html

Obrazek

Widać, że to jest inna luneta. Z promocyjnym kodem jest chyba nawet tańsza od starej wersji w Kolbie. Ale polecał nie będę. Nawet tego nie widziałem.

PS. Łatwo zauważyć, że fotograf przy robieniu pierwszego zdjęcia nie wiedział, gdzie luneta ma górę i położył ja na boku... :mrgreen:
Awatar użytkownika
And
Posty: 81
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: And »

Z Deltą mam dobre doświadczenie. W sensie braku problemów. Miałem kiedyś mocny karabinek. Karabinek kal. 6,35 mm FAC. 45J. Wiele lat temu. Postawiłem na nim Deltę 4-16/50 Titanium i coś tam, obecnie nie produkowaną. Kosztowała dużo. Co najmniej średnią pensję wtedy. Przed zakupem uprzedzałem na czym ją postawię. Panie to tylko wiatrówka nie sztucer itp. Karabinek Webley Patriot 6,35 mm. Anglik nie Turek jak dziś. Trzy razy ją wymieniali na nową. Padała po kilkunastu strzałach. W końcu zwrot pieniędzy.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Robert567
Posty: 15
Rejestracja: 2023-11-27, 22:40

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Robert567 »

Przedzieranie się przez opisy i fotki w sklepach internetowych to powinna być nowa dyscyplina sportowa. Jak szukałem tej Diany Chaser to trafiłem na różne opisy tej samej wiatrówki. A do tego mało który sklep wiedział co jest w zestawie...

And, to chociaż tyle że uczciwie podeszli do tematu. Dlatego ja nie za bardzo lubię jakieś firmy typu kogucik. W razie reklamacji to nawet nie ma się z kim kontaktować.

U mnie rzeczywiście stanie na tej Delcie Entry 3-9x40, bo dowiedziałem się, że ta druga Delta Entry 4x32 ostrzy od około 20-25 m. Przynajmniej tak twierdzili na infolinii. Więc u mnie to odpada, bo na pewno będzie używana też na ok. 10 m, a nie wiem czy tak jest w każdej wiatrówce, ale tu tak jest, że trzeba zdemontować szczerbinkę przed założeniem lunety. I na pewno lenistwo wygra i nie będzie mi się chciało tego za każdym razem rozkręcać i ustawiać. :D
Chyba że dalej źle do tego podchodze. Bo Yurko pisałeś, że używasz powiększenia 4x do strzelania na 35 m. Ale jednej rzeczy nie zrozumialem.

Czy z tej samej lunety bez AO potrafisz celować na te 10m bez wkurzania się na rozmazany obraz?

Chyba tak jak mówiłeś na początku, będę musiał to przetestować sam na własnej skórze hehe. :D
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Yurko »

... z tej konkretnej lunetki, gdy zmniejszę powiększenie do 3x jest ostro nawet na 5m. Ale pamiętam lunetkę Gamo 4x32 :

https://militaria.pl/p/luneta-celownicz ... -wr-108609

Ona ma paralaksę na 30y i poniżej 15 metrów nie dało się strzelać bo oko bolało. Pewnie to trochę sprawa średnicy obiektywu.

Diana Chaser bywa w różnych konfiguracjach. W najtańszej wersji potrafi być sam pistolet z jedną, krótką lufą i bez tłumika. Tak, że zakup może być niespodzianką... ;)

A zamontowanie lunetki bez demontażu szczerbinki na sprzętach z tej "serii" może wymagać trochę gimnastyki. szczególnie w wersji pistoletowej:

Obrazek

Obrazek

Tu akurat luneta pistoletowa i kopia Artemis w wersji pcp ale blok, szyna i szczerbinka są chyba identyczne.

Poza tym, jeśli będziesz zakładał długą lufę i "ósemkę". I chciał zakładać montaż na blok i "ósemkę" to zapewne zauważysz, że szyna na bloku jest niższa co najmniej o ok 0,5mm ! :shock: Czyli zamontowanie w ten sposób lunety może wymagać podłożenia podkładki pod montaż na bloku. Nie wiem, czy jest to reguła... :nieznaju:
Awatar użytkownika
And
Posty: 81
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: And »

Miałem bardzo krótko, jeden dzień, tego Voglera z Twojego linku. Oprócz kiepskiego obrazka to pomimo, iż w opisie twierdzono, że paralaksa ustawiona jest na 10 metrów, tarczę widziałem bardzo nieostro. lepiej było od mniej więcej 20 metrów. Ale obrazek taki se. Tak więc dla wiatrówki optyka tylko z AO moim zdaniem.

Dodano po 5 minutach 4 sekundach:
Yurko co to za lupka na tym pistolu?
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Yurko »

Leapers UTG 2-7x32 https://www.leapers.com/products-utg-scp-27prgw.html

Nieźle się przez nią patrzyło, ale trochę ciężkawa. (Tzn. "solidna" ;) ) Tu na innym pistolecie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
And
Posty: 81
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: And »

Yurko a co to za montaż na tym pistolu z drewnianą kolbą? Super sprawa. Gdzie można kupić?
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: Yurko »

BKL-274 https://www.bkltech.com/BKL-1-Offset-Do ... kl-274.htm

W sklepach bywa rzadko, ale się zdarza. Tyle, że nie jest najtańszy. U mnie teraz jeden bezużytecznie leży. Bo praktycznie zrezygnowałem ze strzelania z pistoletu z lunetą. Niedawno, nawet próbowałem go sprzedawać, ale chyba zrobiłem za "dobre" zdjęcia (dwa ostatnie) ;) :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
And
Posty: 81
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Luneta do Diana Chaser CO2 na 10-30m

Post autor: And »

No to może kupię? Daj znać na PW.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.