SnowPeak M50

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

szpen
Posty: 4
Rejestracja: 2023-05-19, 06:07

SnowPeak M50

Post autor: szpen »

Zastanawiam się nad zakupem. Czy ktoś coś wie na temat tej wiatrówki ? Jakieś opinie ?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3695
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: SnowPeak M50

Post autor: Ślubek »

Obejrzałem sobie prezentację ARCEA tego karabinka i tak kilka uwag na szybko.

Rok temu mieli tylko wersję FAC w kal. 5.5 mm, a to oznaczało strzelanie tylko na strzelnicy. Co więcej, obniżenie energii do 16-20 J powodowało, że mechanizm semi-auto nie działał poprawnie.

Obecnie widzę w sprzedaży również wersję 4.5 mm - mam nadzieję że semi-auto teraz już działa. Tylko że (moim zdaniem) semi-auto w precyzyjnych wiatrówkach się nie sprawdzi. Od wiatrówki PCP oczekiwałbym aby podczas strzału nie wykonywała żadnego ruchu. Tu mamy tłok wykonujący przeładowanie, a więc ruch zbijaka, popychacza, pobranie śrutu i obrót magazynka. Na filmie karabinek miał wyraźny odrzut. To raz.

Dwa - kolba typu AR sprawdza się w broni palnej, gdzie chcemy, aby wektor siły odrzutu działał w osi lufy eliminując podrzut. Odbywa się to jednak kosztem wygody strzelania. Z tego powodu wyczynowe wiatrówki mają regulowaną stopkę, opuszczaną w dół tyle ile się da. Po prostu każde napięcie mięśni odbija się negatywnie na tarczy. Dotyczy to zresztą również karabinków sportowych 22lr.

Trzy - SnowPeak M50 nadaje się tylko do strzelania z lunetą. Nie ma możliwości zamontowania muszki - wystający, nakręcany tłumik oznacza, że nawet montaż muszki na obejmie nie ustabilizuje jej w poziomie. Można oczywiście zamontować przyrządy np. Magpull na szynie Picatinny, jednak ucierpi na tym długość linii celowania.

Tyle ogólnych, subiektywnych wrażeń. Jeśli Ci się podoba, kup. Tylko nie spodziewaj się, że (znowu moim skromnym zdaniem) będzie to produkt dorównujący wyrobom Weihrauch, Feinwerkbau, Steyr czy Air Arms.

Myślę, że warto zobaczyć również inne produkty Hiszpanów. To oczywiście kwestia gustu (i tego, jakie konkurencje chcesz strzelać), ale mi się podoba np. Mat300:Obrazek
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
szpen
Posty: 4
Rejestracja: 2023-05-19, 06:07

Re: SnowPeak M50

Post autor: szpen »

https://www.artbron.pl/11091,wiatrowka- ... kal-4-5-mm

Myślałem tu kupić. Semi-auto nie działa, tak jak przepuszczałeś- ale OK. Optykę mam, to nie jest problem. Kolbę AR można modyfikować. Jak by mi coś nie pasowało,a wiatrówka by mi odpowiadała to mogę się bawić w modyfikacje kolby. Zapytałem się sklepu ile wynosi V0 w limicie. Zobaczymy ile im wyjdzie na chrono.