Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Aka85
Posty: 1
Rejestracja: 2023-06-20, 18:29

Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Post autor: Aka85 »

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum. Mam problem z wiatrówką Hatsan Striker Edge a dokładniej z jej lufa. Po wystrzelaniu 3 tysięcy śrutów wyrobił się sworzeń blokujący lufę. Nigdzie nie mogę dostać lufy. Gdybym wiedział że to jednorazówka to dołożyłbym 200zl żeby mieć coś z zamiennymi częściami. Na allegro nic, na stronie Hatsan też nie mają. Zamówiłem sworzeń 33-135 (462)(K11)i będę rzeźbił. Może ktoś na forum posiada taki sworzeń lub lufę.
Zastanawiam się nad kupnem hatsan 95 Vortex. Obecną wiatrówkę mam ok 5 lat ale strzelam z dużymi przerwami.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Post autor: Yurko »

Cześć. Twierdzisz, że tego starego sworznia się nie da naprawić. Wyjąłeś go i pomierzyłeś? Jeśli wierzyć internetowi to co zamówiłeś ma podstawowe wymiary 8x28mm (chociaż w jednym polskim sklepie podali średnicę 7mm)

Co do niedostępności tych luf, to nie do końca to prawda.
W końcu nadal są lufy 5,5: https://sharg.pl/product-pol-110033-Luf ... 0-376.html
Wersje 4,5 mogą się jeszcze pojawić. Pytałeś się?

Co do zakupu jakiegoś Hatsana w drewnie, ale tym razem z dobrym spustem, czyli "Quattro..." jestem jak najbardziej za. To dobra baza, nawet, gdyby było trzeba coś poprawiać (a podobno zawsze jest) Tylko raczej bym się nie pakował w sprężynę gazową... :/

PS. A poza tym, ludzie sobie te rygle sami dorabiają. To akurat ta wersja którą można kupić:

Obrazek

Dorobiony:

Obrazek

Sklepowy:

Obrazek
Awatar użytkownika
And
Posty: 81
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Post autor: And »

Trochę stary temat ale odgrzeję. Dlaczego odradzana jest sprężyna gazowa? Dlaczego jest be? Strzelał ktoś z niej? Posiadam podobno "dziadostwo" zwane Crosman Summit Nitro Piston z oryginalną lunetą z którego wyplułem ponad 5 000 śrucin. Niedawno kupiłem używkę od pierwszego właściciela, który nic z nim nie robił. Wypakował z pudełka i i ognia. Wystrzelał z niego około 1500 śrutów. Ja też nic z nim nie robiłem. Przystrzelałem tylko lunetę pod siebie.
Zdjęcie tarczy strzelanej Gamo Magnum Pro. Odległość 10 m.
Obrazek
Crosman nie lubi tego śrutu. 10 strzałów.

Teraz śrut K&N Excite Econ Glatt II. Po 10 strzałów do każdej z tarcz.Odległość 10 m.
Obrazek
Jak dla kiepskiego podobno karabinka i złej lunety to mi wystarcza ta pukawka.
Obie tarcze to 14cm x 14cm.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Post autor: Filo »

Ciekawe, czy sprężyny gazowe są stosowane w karabinkach sportowych. A jeśli nie, to dlaczego. Nigdy tego nie dociekałem, ale zagadnienie jest interesując . Sam mam karabinki ze sprężyną gazową. Jeden, to fabryczny Tytan GS.750, a drugi to QB 57, z zaadaptowaną sprężyną gazową z Tytana właśnie. Czy ta zmiana poprawiła lub pogorszyła wyniki ? Nie zauważyłem, bo i strzelec nie najlepszy i QBitka nie match'owa. Jedno jest pewne, nic nie zgrzytnie i nie szczęknie, a po strzale nie usłyszysz, jak to się zdarza w "druciance", że sprężyna zagra w charakterystyczny sposób. Tak przy okazji: nie każdy karabinek nadaje się do konwersji na "gazrurkę", bo wiele z nich ma pręt wewnątrz sprężyny będący elementem mechanizmu spustowego.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3695
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Post autor: Ślubek »

Może dlatego, że wraz ze zwiększeniem się temperatury gazu wzrasta jego ciśnienie?

Spotkałem się z tezą, że wiatrówki na CO2 są be, gdyż w trakcie strzelania w kartuszu zmniejsza się ciśnienie gazu, a przecież tam właśnie w pewnym zakresie ciśnienie jest stabilizowane przemianą fazową.

Zweryfikuj to - jeśli masz chrono, zmierz prędkość wylotową śrutu w takie upały jak obecnie, gdy wiatrówka poleży trochę (w cieniu!) na dworze (lub na polu, jeśli jesteś z Krakowa :D ). Potem takie same pomiary przeprowadź w zimie i daj znać. Sam jestem ciekaw, co z tego wyjdzie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Post autor: Filo »

Mam także sprzęt na CO2 i zawsze traktuję korektę przyrządów w zależności od temperatury jako niezbędną "grę wstępną" :).
To samo może dotyczyć "gazrurek", jeśli zajdzie potrzeba. Samoregulacja ciśnienia w wyniku jednoczesnego występowania fazy ciekłej i gazowej w kartuszu upraszcza budowę, co jest szczególnie istotne w pistoletach i rewolwerach (żeby nie powiedzieć: "w broni krótkiej"). To tak na marginesie, dla początkujących.
Mam dalej nie zaspokojoną ciekawość czy "gazrurki" mają zastosowanie w sporcie.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3695
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Lufa wiatrówki hatsan Striker Edge 4.5

Post autor: Ślubek »

Filo pisze: 2023-08-17, 08:53 Mam dalej nie zaspokojoną ciekawość czy "gazrurki" mają zastosowanie w sporcie.
Nie znam się na FT, więc tu się nie wypowiem.

Natomiast w statycznym strzelectwie wyczynowym (PPn i KPn) nie używa się sprzętu sprężynowego*). Pracująca masa tłoka powoduje konieczność zastosowania mechanizmów antyodrzutu (FWB-65, Anschutz LG 380) co znacząco komplikuje konstrukcję. Antyodrzut wymaga odpowiedniego ustawienia, jeśli dobrze pamiętam, ustawia się to nawet do konkretnego śrutu. Jeśli coś się w nim przestawi, lub użyje innego śrutu (nawet o innych parametrach jak twardość stopu, nad/pod-kalibrowy, etc.), z miejsca traci się szansę na rywalizację.

Dlatego obecnie standardem jest sprzęt PCP. Ew. sprzęt na CO2 (na pełnowymiarowe kartusze, nie zasobniki 12g). Chociaż, ostatnio na zawodach, całkiem nieźle radził sobie kolega z pistoletem PCA (FWB LP102, jeśli dobrze pamiętam).

*) Nie kojarzę wyczynowych konstrukcji ze sprężyną gazową.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."