Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Ruxpin
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-14, 21:37

Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: Ruxpin »

Witam Szanownych Kolegów,

Jestem całkiem zielony w FAC-ach i jednocześnie też w PCP. Od lat bawiłem się sprężyną oraz nabojem 88g.

Nie znając tematu kupiłem dwie sztuki PCP, w dwóch różnych kalibrach - chcąc poznać co mi bardziej odpowiada i ewentualnie wybrać coś.

Kupiłem nowiutkiego Rainsona Edge 5,5mm, który trafił prosto do rusznikarza na poprawki i rozruszanie. Nie znam się na tym, więc wolałem żeby temat ogarnął fachura. Wg zapewnień, które otrzymałem Rainson wali w okolicach 60 koników - i faktycznie czuć, że ma to siłę ale ja nie jestem specjalistą żebym mógł porównać czy odnieść się do innego sprzętu. Celność na 50mm jest w 5zł - co jak na moje umiejętności streleckie wydaje się być życiowym rekordem. Jest jednak potwornie głośny i wystrzał jest daleko wokół słyszalny, a nie chcę przeszkadzać sąsiadom i psuć kontaktów. Szukam jakiegoś tłumika i prośba o wskazówki: co to powinno być, żeby nie popsuć wyników.

Będę wdzięczny za konkretne wskazówki.


Oprócz tego trafił mi się w dobrej cenie idealny Artemis P15 6,35mm ze "śrubą zbijaka". Ponoć potrafi uderzyć w okolicach 60 koników. Fakt, że zasięg 100m osiąga bez zająknięcia. Celność na dystansie 50m - jak wyżej - również w 5zł. Jednak zamontowanie plastikowego tłumika, który otrzymałem od osoby sprzedającej w pakiecie mocno zmienia bieg śrutu. Na 50m schodzi około 10cm w dół i około 7 w bok (tylko, że raz w lewo - raz w prawo). Wewnątrz tłumika jest jakieś kłębowisko "włosków", które przebiegają wielokrotnie poprzezśrodkowy otwór, którym przelatuje śrut.

Czy to normalne, że z tłumikiem śruk skręca?

Czy to normalne, że w tłumiku nie ma idealnego korytarza dla przelatującego śrutu?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: Yurko »

Wiesz Kolego, mam co do Ciebie poważne wątpliwości. Nie możesz strzelać z wiatrówki FAC w przydomowym ogródku! :shock:
A skoro tak, to po co Ci tłumik do karabinka, z którego możesz strzelać tylko na strzelnicy. :chgw:

Poza tym, rzeczywiście tłumiki potrafią zmienić punkt trafienia, czy w ogóle spowodować spadek celności. Jedna sprawa to nie-osiowość wykonania. Druga, to np. niesymetryczność przegród. Wszystkie drukowane wkładki ze skośnymi przegrodami to robią. Dodatkowo ciężki tłumik na długiej wiotkiej lufie ją odkształca. A przecież tłumik do FAC musi być solidniej wykonany niż do normalnej wiatrówki i mieć odpowiednią objętość.

PS. Jeśli jesteś z policji i szukasz tu frajerów, którzy Ci się sami wystawią, to lepiej sobie daruj... Na tym forum, to nawet nie za bardzo ktoś się takimi mocnymi wiatrówkami interesuje. Bardziej staramy się w ogóle w cokolwiek trafić a do samego zrobienia ładnej dziurki w papierze dużo jouli nie potrzeba. ;)
Ruxpin
Posty: 7
Rejestracja: 2023-04-14, 21:37

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: Ruxpin »

Wiesz Kolego, mam co do Ciebie poważne wątpliwości. Nie możesz strzelać z wiatrówki FAC w przydomowym ogródku! :shock:
No wiem - ale z drugiej strony wiesz ile rzeczy nie wolno ale czy faktycznie ich się nie robi? W zasadzie to już nawet oddychać nie bardzo można, bo powietrze jest niezdrowe... Kiedyś zawsze jeździłem autem w pasach, od kiedy jednak zostało to wprowadzone nakazem - przestałem, bo to moje zdrowie, życie i odpowiedzialność.

Nie jestem jedanak wariatem, siłę i niebezpieczeństwo broni rozumiem, zaś ogródek jest specyficzny ze względu na jego wymiary, położenie oraz rodzaj zastosowanego ogrodzenia, więc nikomu się krzywda nie stanie jak oddam kilka strzałów tygodniowo do tarczy.
A skoro tak, to po co Ci tłumik do karabinka, z którego możesz strzelać tylko na strzelnicy. :chgw:
Okilica jest spokojna i dlatego m.in. i ja ją wybrałem na siedlisko, więc nie chcę tego psuć. Z drugiej strony - będziesz się teraz śmiał - nie nawidzę huku, szczególnie takiego nagłego, jednorazowego jaki wydają wiatrówki (i każda inna broń np. palna - stąd też od niej stronię), pomimo paradoksalnego uwielbienia do słuchania bardzo głośno muzyki, ale pod warunkiem wystarczająco dobrego do tego sprzętu. Jesteśmy Ludźmi, każdy ma swoje upodobania. A ten Rainson jest naprawdę potwornie głośny. Przy nim Artemis P15 wydaje się być niezuważalny dźwiękowo.
Poza tym, rzeczywiście tłumiki potrafią zmienić punkt trafienia, czy w ogóle spowodować spadek celności. Jedna sprawa to nie-osiowość wykonania. Druga, to np. niesymetryczność przegród. Wszystkie drukowane wkładki ze skośnymi przegrodami to robią. Dodatkowo ciężki tłumik na długiej wiotkiej lufie ją odkształca. A przecież tłumik do FAC musi być solidniej wykonany niż do normalnej wiatrówki i mieć odpowiednią objętość.
Założyłem otrzymany z Atremisem P15 6,35mm plastikowy tłumik na Rainsona 5,5mm i gwałtownie uciszyło to jego zapędy ale zakładam, że mogłoby jeszcze więcej wyciszyć (?) niemalże do zera.
Ciekawostką któa mnie trapi jest fakt, że ten tłumik na Rainsonie 5,5mm nie zmienia toru lotu i nie trzeba korygować ustawień (rozpatruję dystans 50 metrów) natomiast wróciwszy go na Artemisa 6,35mm muszę korygować optykę. O co w tym chodzi?

Ktoś tego Artemisa dopieścił, więc zakładam, że tłumik jaki mi oddał wraz z nim również był na miarę możliwości dobierany do tej konkretnej wersji. Z tego co piszesz wynika, że ma prawo (wręcz niemalże obowiązek) znosić. Pytanie jedynie dlaczego przy Rainsonie nie znosi? Mniejszy kaliber (5,5 vs 6,35) pozwala przejść tor z mniejszymi zmianami - - to możliwe?
Jeśli jesteś z policji i szukasz tu frajerów, którzy Ci się sami wystawią, to lepiej sobie daruj...
Nie, nie jestem z Policji ale też nic do Policji nie mam - każdy wykonuje swoją robotę. Nie sądzę jednak, żeby dochodziło do takich prowakacji dla wyłuskania kogoś kto ma styczność z FAC - chyba bez przesady. To nie jest największe i najgorsze wykroczenie do ścigania i małą jest z jednej strony krzywdą społeczną (bo głównie wypadki z wiatrówkami to gówniaże z "byle czym"), a z drugiej żadnym zyskiem dla organów ścigania. Tak mi się zdaje.
Bardziej staramy się w ogóle w cokolwiek trafić a do samego zrobienia ładnej dziurki w papierze dużo jouli nie potrzeba. ;)
Z pewnością masz rację, aczkolwiek kwestia jak daleko znajduje się ta kartka - mnie kręci jak daleko :)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3695
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Tłumik do FAC (Artemis P15 6,35mm oraz Rainson Edge 5,5mm)

Post autor: Ślubek »

Ruxpin pisze: 2023-04-16, 13:15
Wiesz Kolego, mam co do Ciebie poważne wątpliwości. Nie możesz strzelać z wiatrówki FAC w przydomowym ogródku! :shock:
No wiem - ale z drugiej strony wiesz ile rzeczy nie wolno ale czy faktycznie ich się nie robi?
Ja bym jednak na Twoim miejscu powstrzymał się od chwalenia się łamaniem prawa na publicznym forum.

To Forum jest przeznaczone na dyskusje o legalnych zastosowaniach wiatrówek. Jeśli Cię to nie interesuje, zapewne znajdziesz w Internecie miejsca, gdzie będzie to tolerowane.

Admin
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."