Zakup karabinka i optyki

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Grzechu81
Posty: 3
Rejestracja: 2022-03-17, 09:44

Zakup karabinka i optyki

Post autor: Grzechu81 »

Cześć

Jestem nowy na forum, ale z wiatrówkami miałem już trochę do czynienia, niestety tylko ze sprężynowymi i przyszedł czas na zakup karabinka PCP wraz z optyką. Chciałbym Was poprosić o pomoc w wyborze karabinka i optyki pod moje wymagania. Interesuje mnie strzelanie rekreacyjne + strzelnica. Dystenasie na jakich chciałbym strzelać to do 50 metrów i jeżeli to możliwe to wzwyż tak do 70 metrów. Odnośnie kalibru to napiszcie czy lepiej 4,5 mm czy 5,5 mm. Będzie to mój pierwszy karabinek PCP i chciałbym od razu kupić coś z górnej półki. Wiem, że zaraz napiszecie po co taki sprzęt dla świerzaka, ale chce kupić raz i nie bawić się później w sprzedawanie i szukanie czegoś innego.
Poniżej moje typy odnośnie karabinka i optyki. Proszę Was o pomoc na co zwrócić uwagę i co kupić. Po zakupie chciałbym oddać karabinek pod mały tuning, żeby go ktoś dopieścił. Stąd też moje drugie pytanie czy ktoś z Was korzystał może z usług pana Jacka B. z Ostrołęki odnośnie tuningu?

Karabinek:
1. Steyr LG110 FT
2. Feinwerkbau FWB 800X FT

Optyka:
1. Schmidt & Bender 12.5-50x56 FT2
2. Nikko Striling Hornet ED 10-50x60 ill HMD-T
3.Sightron SIIISS 10-50x60
4. Falcon T50 10-50x60 FT

Z góry dziękuję za pomoc :)
Ostatnio zmieniony 2022-03-18, 08:10 przez Grzechu81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup karabinka i optyki

Post autor: Yurko »

Cześć!

Widzę że Kolega wybiera sobie sprzęt marzeń i chyba trochę inaczej rozumie "rekreację". Ja bym to nazwał najwyższej klasy sprzętem wyczynowym. Wiem, ja też czasami strzelam z Walther-a do puszek... :oops: Ale sprzęt do rekreacji nie musi być aż tak wysublimowany, za to przydałby mu się magazynek. I Steyr nawet robi takie wiatrówki! Co do sprzętu pod konkretną konkurencję Field Target, to chyba nie robią tego w kalibrze 5,5. LG110 też już chyba w ogóle nie robią... Co do dalszego dystansu niż 10m i większy kaliber niż 4,5, to dostępne są np. takie wiatrówki Steyr:

Obrazek STEYR Challenge Hunting
https://www.steyr-sport.com/de/steyr-challenge-hunting

Obrazek STEYR Hunting 5
https://www.steyr-sport.com/de/steyr-hunting-5

W kalibrze 5,5 i trochę większej energii rzędu 40J. Ale jak na realia FAC to szału nie ma. Pod tym względem, trzeba raczej szukać zupełnie innych sprzętów.

Druga sprawa to celowniki. Do rekreacji 50x ? To powiększenie przydaje się chyba tylko do "mierzenia" odległości tym kołem do FT. Moim zdaniem, do rekreacji warto mieć lunetkę z powiększeniem zaczynającym się od wartości nie większej niż 4 czy 6x - tak by można było sobie postrzelać takim sprzętem stojąc, z ręki do czegoś bliżej. Np. do figurek jak w Silhouette. Podobno też niezła zabawa. :chgw:

Oczywiście , to Ty decydujesz. Chcesz wydać tyle pieniędzy, że równie dobrze możesz sobie kupić kilka tańszych wiatrówek do różnych celów i odległości... ;)

PS. I jeszcze niektórzy pewnie Ci powiedzą, że w wiatrówki FAC nie warto się pakować i lepiej iść dalej i załatwić sobie palną albo dymić czarnym prochem.... :mrgreen:
Grzechu81
Posty: 3
Rejestracja: 2022-03-17, 09:44

Re: Zakup karabinka i optyki

Post autor: Grzechu81 »

Yurko można tak powiedzieć, że chce sobie kupić sprzęt marzeń ;) Powiem Tobie, że na sprężynówkach przyzwyczaiłem się do pojedynczego strzelania i nie robi dla mnie to żadnego problemu w PCP, także jest mi to obojętne. Widziałem te Steyer'y, które pokazujesz i nawet się nad nimi zastanawiałem. Zastanawiałem się też nad FAC, ale jednak nie ze względu, że będę chciał postrzelać w plenerze i nie chce mi się latać i zgłaszać karabinka na policji.
Odnośnie celownika to chciałbym naprawdę dobry z dobrym przybliżeniem. Strzelać głównie chciałbym z pozycji leżącej z bipodem i ze stojącej też oczywiście.
Wiem, że w tych pieniądzach mógłbym kupić kilka różnych sprzętów, ale po co. Chcę kupić raz i cieszyć się z przyjemności strzelania.
Także jak na razie to nie wiem, który karabinek wybrać i optykę. A Ty co byś polecił?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup karabinka i optyki

Post autor: Yurko »

Ale to mają być Twoje marzenia? Jeśli ma być jednostrzałowy i chcesz przyczepiać bipod, to brałbym tego pierwszego Steyr-a. Może nie koniecznie "Hunting". Może być "HFT" chociaż z tym to nie widzę żadnej różnicy poza dodatkowym "palmrestem" (to się chyba tak nazywa?)

Z optyką Ci nie powiem. W zasadzie nie używam żadnej lunety kosztującej powyżej 2 tysięcy i mającej więcej niż 24x powiększenia. Raczej staram się unikać lunet w których ciężko ogarnąć paralaksę. A że w nocy nie strzelam to upraszcza sprawę.
Fajnie by było, gdyby luneta była w pierwszym planie, miała sensowną siatkę z choinką, ale bez ekstrawagancji, wieżyczki mrad i "side focus" w metrach. Z tym ostatnim jest najtrudniej... ;)
Grzechu81
Posty: 3
Rejestracja: 2022-03-17, 09:44

Re: Zakup karabinka i optyki

Post autor: Grzechu81 »

Ok, dzięki za info. Jeszcze Trochę poczytam, może ktoś coś jeszcze napisz i tedy się zdecyduję co kupić.