Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Witam wszystkich.

Podkreślam słowo WITAM (przed chwilą zostałem wyrzucony z innego forum, ponieważ nie założyłem odrębnego tematu z przywitaniem się...) :)

W skrócie: szukam taniej wiatrówki do strzelania na 50 metrów z pozycji siedzącej. Mam w domu już HW50s, i chciałbym kupić np. Hatsana 55 aby konkurować na 50 metrów.

Z HW50s miałem dzisiaj takie skupienie na 50m:

Obrazek

Czy z Hatsan 55 bez przeglądu zerowego może uzyskać podobne rezultaty? Nie stać mnie na drugie HW, wolę wydać różnicę na lepszą lunetę.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Cześć!
Wydaje mi się, że skoro już kupiłeś sobie Weihrauch-a to dokupywanie do niego Hatsana i to też sprężynowego jest bez sensu. Na pewno będziesz rozczarowany :/ A dobra luneta to niezły pomysł :upp:
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

HW50s jest mojego ojca a ja jednak wolę mieć coś swojego.

Poważnie myślałem o HW80, później zamówiłem QB78 ale trafiłem na problematycznego sprzedawcę (fantom usa) i nie wiem czy odzyskam 600 zł bez sądu.

Teraz tak myślę, że mam max 1600 zł, wiem że powiększenie x9 to trochę zbyt mało, ojciec ma w hw50s lunetę Valiant Lynx 3-9x40 AO IR i na 50m jak dla mnie powiększenie jest zbyt niskie i trudno coś zobaczyć jeżeli nie patrzy się w osi.

Wiatrówka będzie bez przeglądu zerowego (nie znam się), jeżeli się zepsuje to pójdzie na gwarę, po dwóch latach wyślę ją na tuning. Grunt aby na te 50m skupienie było podobne do tego co wkleiłem - jestem nowicjuszem i czuję, że z tego hw50s bym wycisnął więcej. Na lunetę i montaż liczę tak do 1000 zł dlatego w budżecie jest Hatsan 55, ewentualnie wersja vortex. Chciałbym H95 ale nikt nie ma na stanie 4.5mm.

Czy jest ktoś posiadający fabrycznego Hatsana kto mógłby mi podesłać swoje tarczki na 50m? Nie potrzebuję high endu skoro jest ze mnie niedzielny strzelacz:)

Ta tarczka z HW50s to oczywiście przed ustawieniem lunety, chodziło mi głównie o przedstawienie poziomu skupienia. Strzelałem z H&N Baracuda Hunter Extreme a nie z exact więc też pewnie mogło być lepiej.
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: kjedroska »

Nie sądzę abyś hatsanem uzyskał lepsze skupienie. Jakim śrutem strzelałeś te 50 m ?
Chcesz coś budżetowego na dystans już nie budżetowy.
Karabinek to nie wszystko. Na ten dystans już dobra luneta. Myślę o powiększeniu minimum 16. No i jednak coś powyżej 1000 zł.
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Strzelałem śrutem H&N Baracuda Hunter Extreme, do tego ustawiłem lunetę. Później na próbę strzelałem JSB Exact Heavy 4,52 i nawet nie szło trafić w tarczę, nie chciałem robić korekt.

Lubię dobre szkło dlatego od samego początku na lunetę chciałem wydać około 1000 zł, naczytałem się w internecie jak to ludzie z hatsanów z 50m trafiają w kapsle od piwa... Czyli lepiej zapomnieć o hatsanach? Na 20 metrów to nie zabawa, na hw50s za łatwo idzie.

Na szybko upatrzyłem sobię lunetę Leapers 4-16x50, da radę przy mocno kopiących wiatrówkach?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Nie strzelałem z myśliwskiej Baracudy, ale normalna raczej nie jest za dobra do HW. Szczególnie w limicie. Baracuda jest twarda i uzyskuje się na niej mniejszą energię niż na śrutach JSB co może mieć pewne znaczenie przy strzelaniu na 50 metrów.
Miałem Leapersa 4-16x40... To są solidne lunety, ale ciężko je polubić. Dużo zasłaniają i mają upiorne podświetlenie.
Za około 1000 zł możesz mieć: Vortex-a Crossfire II 6-18x44 1" AO BDC. Nie wiem tylko, czy regulacja 50MOA nie jest ciut mała do strzelania cięższym śrutem. (Ja daleko nie strzelam bo jest za dużo do chodzenia. :oops:)
No i nie ma podświetlenia...
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Tą baracudę kupiłem na próbę i traf chciał, że ustawiłem pod nią lunetę.Na koniec dzisiejszego strzelania ojciec załadował jsb jumbo i śrut leciał gdzieś "w krzaki". Pewnie kwestia ustawienia lunety pod tak ciężki śrut.

Myślę o kupnie hatsan h55 vortex i sprawdzeniu jak strzela na 50m, zawsze mam niby te 14 dni na zwrot (nigdy z tego nie korzystałem).

Druga opcja tu kupno powiedzmy HW85/95/80 + najtańsza luneta nawet bez regulacji paralaksy. W przyszłości nie będę inwestował w sprzęt a słaba luneta raczej mnie zniechęci...

Strzelałem dziś z HW50s na 20m z przybliżeniem x5, wszystko szło w czarne ale rozstrzał był duży, przed przeniesieniem celu na 50m zwiększyłem zoom na x9 i wystrzeliłem 3 śruty - wszystkie tak blisko siebie, że utworzyły na kartce jeden podłużny otwór. Na 50m przy x9 czuję się podobnie jak na 20m na x5 - nie do końca czuję środek tarczy.

Co do 50MOA to nie wiem jak głęboką regulację ma ten Valiant od hw50s...Podświetlenia nie potrzebuję.
Ben_Sage
Posty: 9
Rejestracja: 2009-03-31, 07:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Ben_Sage »

95 i 85 miałem i hw90 podobne co hw80 ale na lunete fabryczna osada średnio się nada. Za niska baka miałem zamowić osade ale ostatecznie sprzedałem. Hw95/85 to dobre dobre karabinki pod otwarte. Jesli zmienisz osade to i pod lupke moglo by byc fajnie przy ustawieniu 15,5j. Hw50 to inna liga od hatsana byly dwa 55/95. HW duzo celniejsze. Powtarzalne trafienie w kapsel na 50m z hatsana to bujda. Czasem pewnie przypadkiem sie trafi ,ale z hw miałbyś o wiele większe szanse. Jak masz 1600 i chcesz lupke rozważ hw97 to czołówka.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

A tak wygląda przodek HW97 czyli HW77: http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... e8#p162311
Ja swoją sprzedałem, ale jeśli w swoich planach rozważysz kupno używanego sprzętu, będziesz miał dużo większy wybór i w wielu wypadkach masz szansę dostać sprzęt ze wszystkimi niezbędnymi poprawkami w niższej cenie niż nowy. Oczywiście trzeba uważać, by nie kupować od jakiegoś "Fantomasa"...
Awatar użytkownika
xkwas
Posty: 95
Rejestracja: 2016-02-25, 23:52
Lokalizacja: Pruszków

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: xkwas »

Ja mam sprężynkę crosman vantage jako poerwsze pykadelko i na 40 m w kapsle walilem mniej więcej 50/50. Jestem amatorem i takim pozostaje ale juz kilka pudelek srutu w powietrze posłałem i uważam że jeśli chodzi o taki budżet to z lunetką za 1500 z przeglądem zero spokojnie ogarniesz. Karabinek strzela ale nie zawsze tam gdzie chcemy.. Kwestia praktyki
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Z budżetem 1600 zł nie dostanę dobrej HW bo nie wystarczy mi na lunetę. Z otwartych nie dam rady celnie strzelać na 50m, już przy 20m miałem mały siewnik.

Wiadomo, że hatsan to gorsza klasa od hw ale poważnie nie da się nim strzelić na 50m jak na tarczy, którą wkleiłem? Przecież to jest słabe skupienie, nowicjuszem jestem.

Chyba nie zostanie mi nic innego jak kupić, sprawdzić i ewentualnie odesłać do sklepu.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

1600 zł to cały budżet? Bo możesz równie dobrze pomyśleć o jakimś tanim PCP za ok 1200 zł (Np. Gamo GX-40). Do czego nie potrzeba jakiejś wyrafinowanej optyki i np. Hawke za 400 zł zupełnie wystarczy (przynajmniej na pewno się nie rozleci, co mógłby zrobić na sprężynie) tylko kłopot skąd wziąć dodatkowe 200-300 zł na pompkę? Zaletą takiego rozwiązania, jest to, że z PCP się dużo łatwiej strzela i nawet tanie PCP potrafi być bardzo celne, również na 50 metrów jeśli tylko coś nie jest całkiem sknocone i potrafi się dobrać śrut. A ze sprężynami, szczególnie tanimi różnie bywa. Z drugiej strony, dobra wiatrówka sprężynowa to jednak mniejszy wydatek, ale rozumiem, że Ciebie to nie interesuje...

A tak mi się niedawno strzeliło z cudzego Crosman-a Copperhead-a za 300 zł. Założyłem tylko swoją lunetę (Leapers UTG 3-9x32). Nie wiem jak by to było na 50 metrów i nie bardzo wiem, co to za odskok:
Obrazek
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

W bezodrzutowce chciałem wejść, nawet zamówiłem qb78 ale trafiłem na bardzo nieprofesjonalnego sprzedawcę i anulowałem zakup, czekam na zwrot kasy. Obym był tylko stratny na niepotrzebnych nabojach co2.

Ten budżet założyłem dlatego, ponieważ mniej więcej tyle mój ojciec zapłacił za hw50s, nie chcę wydawać więcej aby nie zrobić sobie przewagi i jednocześnie nie chcę takiego samego hw.

Kusi mnie hatsan 55 tylko nie wiem czy warto dopłacać do wersji z vortexem, z jednej strony lepsza kultura strzału, z drugiej strony naczytałem się o większej awaryjności, z trzeciej strony przecież gwarancja od czegoś jest...

Wizualnie najbardziej podoba mi się H95 ale z internetu dosłownie wywiało wersję 4.5mm, dziwna sprawa.
Ben_Sage
Posty: 9
Rejestracja: 2009-03-31, 07:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Ben_Sage »

Zależy jak definiujesz celnosc i czy będzie to pudełkowa czy po tuningu.h95 to nie jest najgorsza ani najlepsza. Jeśli tylko rekreacja i bez większego parcia na celność to jest ok. Miałem rok. Kupiłem po przerwie ale dla mnie to nie było to(miałem lepsze i niedosyt).Spotkaj sie z kimś kto ma lub zaryzykuj jak ci sie podoba.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Napisałeś, że podoba Ci się H95, a co powiesz na tak wyglądającą wiatrówkę:

Obrazek Cometa Fenix 400 Compact

Nie jest to propozycja, bo Comety nie są najłatwiejsze do kupienia w Polsce. Nie znam też konkretnie tego modelu, ale ogólnie Comety nie są najgorsze w tym przedziale cenowym.

PS. Wiesz, że cena nie daje przewagi? Jeśli kupisz taką samą wiatrówkę, ale np. zaoszczędzisz wybierając syntetyczną osadę i kupisz lepszy celownik, to będziesz miał wyraźną przewagę. Jeśli celownik będziesz miał porównywalny albo gorszy, ale zafundujesz sobie jakiś bajerancki laminat, albo luksusowe egzotyczne drewno i do tego złocone wykończenia itp, to możesz wydać 2-3 razy więcej i nie mieć żadnej przewagi, poza oczywistą satysfakcją, że trzymasz w ręku coś fajnego. :D