[center][/center]Historia "Wifamy" sięga roku 1926, kiedy z Towarzystwa Akcyjnego Widzewskiej Manufaktury Bawełnianej ("WI-MA") wyodrębniła się Widzewska Fabryka Maszyn Włókienniczych ("WIFAMA"). W "Wifamie" zajmowano się produkcją maszyn dla przemysłu włókienniczego, krosien, przędzarek oraz częściowo utajnioną produkcją dla sektora wojskowego. Upadający po 1990 roku zakład w 1997 roku przejęli prywatni inwestorzy.
http://www.silencertalk.com/forum/viewt ... 72&t=80023
http://m14forum.com/rimfire/108714-my-n ... ainer.html
http://www.indianashooter.com/enm-sport ... ifles.html
(Polskie konstrukcje broni strzeleckiej, Z. Gwóźdź, P. Zarzycki, s. 260)Dla celów sportowych i szkolenia wyczynowego przewidziano kbks Standard wz. 1979 (kl. 153). W odróżnieniu od wersji szkoleniowej jest on jednostrzałowy. Ma wiele wspólnych części i zespołów z kbks wz. 1978 z tą różnicą, że zamiast ramki z wślizgiem nabojowym, oknem magazynka i wyrzutnikiem umieszczono w nim wkładkę stanowiącą prowadnice pojedynczego naboju. Ponadto posiada on cięższą lufę, o większej średnicy zewnętrznej. Jest wyposażony w wymienne muszki oraz celownik przeziernikowy umieszczony na komorze zamkowej o płynnej regulacji. Masywne łoże odpowiada przepisom UIT, ma ono prowadnice do mocowania i regulacji pasa oraz gumowy trzewik, który można podnosić lub opuszczać zależnie od indywidualnych potrzeb strzelca. Producentem nowych kbks jest Kombinat Maszyn Włókienniczych „Wifama" w Łodzi.
Jednak to, o czym autorzy cytowanej literatury nie napisali to fakt, że istniała (czas przeszły chyba na miejscu, jeśli wszystko do czego się dokopałem jest wiarygodne) wersja pięciostrzałowa kl. 153 z przyrządami przeziernikowymi (kl. 153, czyli wz. 79 był jednostrzałowy, podczas gdy kl. 154 - wz. 78 był pięciostrzałowy). Właśnie z wersji biathlonowej pochodzi prezentowany diopter. Jednak opisywany przedmiot czyni ciekawszym jeszcze jeden szczegół, ale to przedstawią już zdjęcia.
[center]
[/center]
Że wyrób polski, widać po oznaczeniach - góra/dół, lewo/prawo. No i tak to wyglądało na karabinku:
[center]
[/center]
(zdjęcia (c) MAG-95@strzelecka.net, są to jedyne zdjęcia do jakich się w ogóle dokopałem)
Smaczek wygląda, chociaż jeśli ktoś czyta moje teksty, to pewnie pamięta opis karabinka Hammerli Match, tak:
[center]
[/center]
Kto był pierwszy... Nie jestem w stanie ocenić na ile wyrób jest zgodny z diopterem z Hammerliego bo go fizycznie już nie posiadam, jedno jest pewne - liczba kliknięć w regulacji jest taka sama, bodajże 30 od dołu do góry i 55 od lewej do prawej. Klik L-P jest dwa razy gęstszy niż D-G. Klika też znajomo. Możliwe że ta konstrukcja powstała na licencji, jednak w to wątpię. Możliwe że jest to oryginalny Hammerli, jednak materiał z którego wykonany jest diopter aluminium raczej nie przypomina. Waga - 305 g. Posiada, tak jak Hammerli, dodatkowy zakres regulacji poprzez śrubkę, jednak przydatne to jest tylko w kbksie. Próbowałem go dzisiaj założyć na FWB 603 (szyna ok) i z regulacją skręconą maksymalnie w dół zaliczałem czubek przepisowej (kwadratowej) tarczy kpn.
Szukając informacji do tego opisu trafiłem na coś takiego:
http://archiwumallegro.pl/kolba_do_kbks ... 58469.html
Teraz już 11, karabin został zlikwidowany.Prawdziwy unikat !!!- Wyprodukowano zaledwie 12 egzemplarzy tego karabinka !!!.