Iż 38 - Próba reanimacji

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

amati80
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-24, 10:47

Iż 38 - Próba reanimacji

Post autor: amati80 »

Jak już pisałem w "przywitalni" niedawno stałem się posiadaczem wiekowego IŻ-a 38.
Problem w tym, że jak się okazało cylinder i tłok nadawały się tylko do przysłowiowego "hasioka"! :sciana:
Udało mi się skompletować nowy zestaw ale tutaj pojawił się nowy problem :sciana: Mianowicie, po delikatnym naoliwieniu uszczelki tłoka, przesmarowaniu wszystkich elementów typu sprężyna, spust, prowadnice i mechanizmu łamania lufy postanowiłem wszystko poskładać cuzamen do kupy. I tutaj zonk :sciana: Nie działa mechanizm zatrzasku :shock: Na moje oko brakuje jakiś 10mm! Nie wiem czym to może być spowodowane. Wydaje mi się że wszystko dobrze poskładałem...Może ktoś mi podpowie co zrobiłem lub robię źle :/
Tak wygląda mój mechanizm:

Dodano po 54 minutach 38 sekundach:
Po konsultacjach z dostawcą tłoka i cylindra chyba znalazłem przyczynę...Za długa nieoryginalna sprężyna :sciana:
Brakuje naprawdę niewiele ale jednak...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 905
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iż 38 - Próba reanimacji

Post autor: Yurko »

:hello:
... a skąd masz tę nieoryginalną sprężynę? To co napisałeś jest bardzo prawdopodobne jak również to, że drut może być za gruby, albo sprężyna może być za gęsto nawinięta (mieć za dużo zwoi).

Czy w czasie montażu, sprężynę trzeba było mocno ściskać ? Pewna nadwyżka w przypadku nowych sprężyn jest całkiem naturalna, jak również sprzedawanie sprężyn wymagających dopasowania. Szczególnie w przypadku modelu, który był produkowany przez wiele lat w różnych wersjach.
Czy skrócenie sprężyny i zaszlifowanie końców, to jest jakiś problem? Nawet, gdyby sprężyna miała idealny wymiar, warto końce sprężyn poprawiać po fabryce, bo nawet dobrym markom zdarza się to robić niechlujnie... ;)

Jest jeszcze taka możliwość, że masz inne nieoryginalne części, np. dodatkowe podkładki lib dociążniki w tłoku albo nieoryginalna prowadnica sprężyny.

Obrazek
amati80
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-24, 10:47

Re: Iż 38 - Próba reanimacji

Post autor: amati80 »

Okazało się, że wszystko jest oryginalne!!! Tyle tylko, że nie zawsze wszystko ze sobą pasuje idealnie :sciana:
Jak zmierzyłem długość komory w moim "starym" (tym pokiereszowanym) tłoku do której wchodzi sprężyna, to była "wydrążona" o 8mm głębiej niż ta w tłoku, który kupiłem.
Udało się zreanimować "stary" tłok (napawanie, toczenie i szlifowanie), założyłem nową uszczelkę (z tworzywa sztucznego), wszystko poskręcane do kupy...i Iżyk ożył :) :mrgreen:
Całość prezentuje się takowoż:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.