celność crosmana

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

...a po co im fokusowanie pow. 50m i przy obiektywach "50-"56... :?
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
zbig
Posty: 26
Rejestracja: 2016-10-25, 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zbig »

Filo pisze:
zbig pisze:Problem w tym, ze DOC na gwarancji i żadnego przefokusowania nie mogę zrobić (jak rozumiem musiałbym rozkręcić optykę).
Nie jest to , według mnie , żadna ingerencja . Zawsze możesz wrócić do poprzedniego ustawienia . Sprawdź tylko w jakiej odległości uzyskujesz "ostry" obraz w ustawieniu fabrycznym . Zluzuj zewnętrzny pierścień zabezpieczający i pokręcaj zespołem soczewek obiektywu do uzyskania ostrości . Stałe ustawienia w lunetach myśliwskich są dokonywane dla obrazu celu w odległości 100 m i na dalszych odległościach , na dobrą sprawę , wystarczają do nieskończoności . Problemem zawsze są odległości mniejsze . Luneta której "ostrość" została ustawiona na 15 m będzie wymagała przefokusowania gdy będziesz chciał mieć ostry obraz na 10 metrze .
A co mi tam. Oczywiście na zimno ruszenie pierścienia jest praktycznie niemożliwe. Nawet po dłuższym treningu na wieczkach od słoików ;).
Ale po podgrzaniu suszarka do temperatury "prawie parzy" (pewnie około 60 stopni" ruszyło nawet bez siłowania się.
Ustawiłem ostrość krzyża pokrętłem dioptrii, potem odkręciłem pierścień do uzyskania ostrego obrazu tarczy. Problem paralaksy zniknął.

Pierścień zabezpieczyłem przed obracaniem się paskiem (pierścieniem) gumy wyciętej ze starej dętki rowerowej, takiej szerokości, żeby nachodził zarówno na pierścień jak i tubus. Jedyny minus takiego rozwiązania, to zasłonięte logo Delta Optical :D

Obrazek

No i po zmianie śrutu i przefokusowaniu strzelanie z 10m z podpartymi łokciami straciło sens: robienie ciut mniejszej lub ciut większej dziurki na środku tarczy...
Zaczynam więc trenować strzelanie w pozycji stojącej. Tu jest jeszcze duuużo do zrobienia :mrgreen:
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Bardzo pięknie , tylko dlaczego użyłeś dętki do zabezpieczenia pierścienia kontrującego , pozostawiając zespół soczewek obiektywu bez zabezpieczenia ? Trzeba utrzymać palcem zespół obiektywu na swoim miejscu , dokręcić do oporu pierścień zewnętrzny zabezpieczający ustawienie i wytrzeć szmatką linie papilarne z soczewki .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Filo pisze: wytrzeć szmatką linie papilarne z soczewki .
... a także z łoża , lufy i spustu przede wszystkim . I sprawdzić czy na bace policzkowej nie wgryzły się włosy z zarostu . Woda utleniona pomaga ...

... :lol: :lol: :lol: ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
zbig
Posty: 26
Rejestracja: 2016-10-25, 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zbig »

Filo pisze:Bardzo pięknie , tylko dlaczego użyłeś dętki do zabezpieczenia pierścienia kontrującego , pozostawiając zespół soczewek obiektywu bez zabezpieczenia ? Trzeba utrzymać palcem zespół obiektywu na swoim miejscu , dokręcić do oporu pierścień zewnętrzny zabezpieczający ustawienie i wytrzeć szmatką linie papilarne z soczewki .
No bo soczewka obiektywu jest na amen złączona z tym pierścieniem i razem z nim się obraca. Czegoś jeszcze nie wiem o konstrukcji DOC-a?

Poza tym łatwo mogę przestawić ostrość na inną odległość lub wrócić do ustawienia fabrycznego.
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Dzięki dętce jest teraz DOC 3-9x40AOMD. :mrgreen:
Strzelać nie umiem za bardzo, ale za to bardzo lubię.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

zbig pisze:No bo soczewka obiektywu jest na amen złączona z tym pierścieniem i razem z nim się obraca. Czegoś jeszcze nie wiem o konstrukcji DOC-a?
Ten pierścień to po prostu nakrętka obracająca się na gwincie obiektywu . Może podgrzewając suszarką przyspawałeś jedno do drugiego . :D
Awatar użytkownika
zbig
Posty: 26
Rejestracja: 2016-10-25, 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zbig »

Raczej to wszystko było sklejone ze sobą i puścił klej tylko w jednym miejscu. Zresztą oglądając przód lunety wygląda jakby ten pierścień nie był tylko nakrętką a po prostu jednym elementem wewnątrz którego jest zakręcona soczewka obiektywu. Może producent zmienił uprościł) konstrukcję? Tak czy inaczej wcale nie mam ochoty dalej kombinować, cel osiągnąłem i nie chcę nic popsuć. Guma mi nie przeszkadza. Może najwyżej w sklepie na rogu kupię oring który wszedłby ładnie w szczelinę.
Awatar użytkownika
zbig
Posty: 26
Rejestracja: 2016-10-25, 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zbig »

Pracowicie trenuję strzelania w postawie stojącej. Jest coraz lepiej - mniej majta mi się lufa i wyniki też coraz lepsze.
To moje dzisiejsze strzelania. Po 5 strzałów do każdej tarczy z 10m:
(tarcze nie są "regulaminowe" - mają 6,5 cm średnicy)

Obrazek