SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Sprzęt i testy sprzętu » Testy sprzętu » Łucznik wz.70 i śrut Oztay
Łucznik wz.70 i śrut Oztay
Autor Wiadomość
Filo 
Włodzimierz

Wysłany: 2016-05-18, 19:00   Łucznik wz.70 i śrut Oztay

Zakupiłem nowego ( powiedzmy - nieużywanego ) Łucznika wz.70 z wojskowego demobilu .
Po rozbiorce i smarowaniu zacząłem sprawdzać z jakim śrutem mu się dobrze współpracuje . Pierwsze testy wykonane Pointed'em ( miśkiem ) , jednym z najtańszych , pokazało ,że pistolet , na 7 m , pozwala na uzyskiwanie skupienia o średnicy ok . 40 mm. Co jest zupełnie satysfakcjonujące przy strzelaniu do tarcz sylwetkowych . Dzisiaj , na powietrzu , sprawdziłem dwa śruty na dystansie 10 m . Pierwszy , Crosman wadkutter , dawał wynik porównywalny z Pointedem . Ale całkowity zaskoczeniem wynik strzelania Oztay'em , bez zmiany ustawień "otwartych" . Na 6 strzałów , 5 to była jedna dziurka . Nie miałem czasu powtórzyć doświadczenia , ale myślę , że prawdopodobieństwo przypadku jest niewielkie . Postaram się jutro to sprawdzić , a tymczasem zamieszczam fotkę . Na pierwszej tarczce 7 strzałów z płaskiego wadkuttera , a na drugiej 6 strzałów z Oztay,a . Ostay jest śrutem dość precyzyjnie wykonanym , ale bardzo twardym . Może są lufy które taki właśnie śrut " lubieją " ? :>

Starszy_Pan 
Ludomir

Wysłany: 2016-05-18, 19:03   

:shock: :oops: :shock:

pala30 
Krystian

Wysłany: 2016-05-18, 19:09   

Ten śrut praktycznie nadaję się na ciężarki do spławika.Ten co ja dostałem w gratisie do karabinka wyglądał koszmarnie i strzelał tak samo.
Strasznie mnie to dziwi że u ciebie tak lata fajnie. :shock:

zbisz41 
Zbigniew

Wysłany: 2016-05-18, 19:11   

Też mnie dziwi :shock: Naprawdę mówienie o skupieniu tym co miałem jest żartem :mrgreen:

Filo 
Włodzimierz

Wysłany: 2016-05-18, 19:35   

Sam jestem w szoku :shock: . Ale jeśli to całkowity przypadek , to idę obstawić kumulację w totka :mrgreen: . Niestety , jutro nie powtórzę doświadczenia , bo muszę zostać w domu z chorym wnukiem , ale na pewno będę sprawdzał . Po strzelaniu , pobieżnie sprawdziłem kilkanaście śrutów i z pełną odpowiedzialnością stwierdzam , że wyglądały na precyzyjnie wykonane . Odleżały się długo , bo aż nabrały ciemnego nalotu . Całkowity przypadek sprawił , że dzisiaj sięgnąłem po to pudełko , bo leży tych gratisów u mnie kilka .

mironTG 
Wesoły dziadek :)

Wysłany: 2016-05-18, 19:38   

Bajera Włodku. Szukam odpowiedniego śrutu do Haenela 312. Jak na dzień dzisiejszy czuję że musi być nadkalibrowy, o wiele lepsze skupienie na Expresie 4,52 niż na H&N 4,5 Może z tych tanich któryś podejdzie???

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )

Starszy_Pan 
Ludomir

Wysłany: 2016-05-18, 19:42   

Włodziu :! A jesteś pewien, że to "turek" :? A nie coś lepszego wrzucone przypadkiem do Oztay'owego pudełka :?

Filo 
Włodzimierz

Wysłany: 2016-05-18, 19:51   

Starszy_Pan napisał/a:
Włodziu :! A jesteś pewien, że to "turek" :? A nie coś lepszego wrzucone przypadkiem do Oztay'owego pudełka :?

Jestem pewien . Szpic moletowany , nie do pomylenia . Oprócz zdziwienia nad śrutem , mam jaszcze jedno ździwienie - jaki zdolnym strzelcem się okazałem :oops: . Najweselej będzie jak się okaże , że to rzeczywiście czysty przypadek . Prawdę powiedziawszy , skończyłem na 6 strzale , by nie popsuć takiego ładnego obrazka .

Ślubek 
Administrator
Rafał

Wysłany: 2016-05-18, 20:25   Re: Łucznik wz.70 i śrut Oztay

Filo napisał/a:
Na 6 strzałów , 5 to była jedna dziurka .

To jak najbardziej możliwe. Podejrzewam jednak, że to nie zasługa śrutu, ale prawdopodobnie udało Ci się złapać powtarzalnie odpowiedni chwyt.

7 m to trochę za mało, aby odchyłka ze względu na śrut była tak duża, jak na lewym obrazku. Musiałby to być faktycznie śrut bardzo pognieciony, aczkolwiek strzelałem i lekko wgniecionym (z ciekawości) i nie widziałem na 6 m wielkiej różnicy.

Filo 
Włodzimierz

Wysłany: 2016-05-19, 03:09   

Pisałem o 7 m , ale dotyczyło innego strzelania i innego śrutu . Te dwa przykłady to dystans 10 m . Rafał , Ty strzelasz z Łucznika ?

Ślubek 
Administrator
Rafał

Wysłany: 2016-05-19, 05:44   

Tak, inaczej bym się nie wypowiadał. :P

Wpływ chwytu na punkt trafienia jest znacznie większy niż niedokładności śrutu, przynajmniej na tym dystansie i przy Łuczniku wz. 70.

A jak do tego dodamy jeszcze problemy ze statyką... Zobacz moje tarcze z poprzedniej Ligi, jakie strzelałem z Moriniego. To nie był problem pistoletu ani śrutu. :^/ Co więcej - jeśli by je przeskalować 6/10 (wg twierdzenia Talesa) to obawiam się, że skupienie Łucznika nie byłoby dużo gorsze.

Filo 
Włodzimierz

Wysłany: 2016-05-20, 18:42   

Panowie . Kupiłem 5 zakładów w Totka . Pokazany w pierwszym poście wynik , musiał być wyjątkowy . Szczerze powiedziawszy , nie zdziwiło by mnie , że Łucznik jest świetnym pistoletem , że Oztay jest świetnym śrutem . Najbardziej mnie zdziwiło , że okazałem się " świetnym " strzelcem . Łucznik jest pierwszą moją sprężynówką pistoletową i ten wynik , w sumie nieomal pierwszego strzelania , jest fartem początkującego . Prawdopodobnie " błąd " śrutu , został skompensowany drżeniem ręki strzelającego . Zamieszczam zdjęcia dwóch dzisiejszych tarczek , strzelanych na dystansie 10 m . Lewa najlepsza , prawa przeciętna . Wydaje się , że wprawny strzelec , obeznany i wprawiony do Łucznika , dałby radę Oztay'em nie wyjść po za ósemkę , na tym dystansie .

Filo 
Włodzimierz

Wysłany: 2016-05-20, 18:58   Łucznik wz.70 i śrut Oztay

Przepraszam , że w następnym poście , ale nie udało mi się wkleić we właściwy .

marcek1973 
Marcin

Wysłany: 2016-06-02, 07:01   

Potwierdzam! Wczoraj strzelałem z "magazynowego" Łucznika wz. 70 rocznik 1973 oraz śrutu Oztaj. Dystans około 6,5 m. Skupienie max 5 cm.
Biorąc pod uwagę, że z Łucznika wz. 70 ostatni raz strzelałem w wieku 8 lat (na koloni w Dźwirzynie) to chyba niezły wynik i może świadczyć o dobrej współpracy śrutu z tym pistoletem.
W ogóle jeśli chodzi o strzelanie z pistoletu - wcześniej dosyć często (praktycznie co tydzień) jeździłem na strzelnicę w Paczółtowicach (pod Krakowem) i tam strzelałem z ostrego Glock'a - i całkiem nieźle mi szło - ale w porównaniu z wiatrówką to raczej inne odczucia i inna technika.

Wracając do Łucznika - przedmiotowy pistolet przyniósł mi wczoraj kurier. Rozpakowałem i musiałem go wypróbować chociaż na moment. Wieczorem go zapakowałem i dzisiaj wraz z nowiutkim HW 45 jadą kurierem do Maćka "Dębowego" na przegląd zerowy i tuning. :)

Jeszcze nie wyszła paczka ode mnie a już się nie mogę doczekać kiedy wrócą :) ))

Hiszpan63 
PRZEMEK

Wysłany: 2016-06-02, 07:57   

Już kiedyś pisałem ... na dystansie 6,5 m , 6 m , 5 m , to się niczego nie testuje . Onegdaj strzelało się na takim dystansie nawet z ciętych do 6 mm gwoździ i zapewniam , ze skupienie było dokładnie takie samo jak opisujecie . Zatem , jeżeli ktoś wykorzystuje pistolet-karabinek do zabawy na takich dystansach (a czemu nie ?? ) , to dokładnie ganz pomada , co do lufy wetknie .

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Sprzęt i testy sprzętu » Testy sprzętu » Łucznik wz.70 i śrut Oztay