FX Bobcat (ew. mkII)

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Scorpion
Posty: 17
Rejestracja: 2015-10-22, 19:36
Lokalizacja: 3city

FX Bobcat (ew. mkII)

Post autor: Scorpion »

Kiedy przypomnę sobie dyskusje na temat opadu dla śrutu 5,5 mm przy energii <17J to zastanawiam się jak wg Szanownych Swawolników wygląda sytuacja przy wspomnianym w tytule modelu firmy FX Airguns, który przy dozwolonej bez rejestracji energii, strzela (czy można to tak nazwać?) śrutem o kalibrze 7,62 mm. Przypominając sobie inne posty zastanawiam się czy potrzebna do niego tarcza czy kapelusz metr za lufą? :-)

Chodzi za mną to cudo, ale wersja 105J. Tak wiem, wiem... Póki co to tylko licencjonowana strzelnica, ale nie mniej jednak śni mi się po nocach. :-) Nasi dystrybutorzy proponują wersję <17J stąd moje pytanie się wzięło.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Scorpion pisze:Przypominając sobie inne posty zastanawiam się czy potrzebna do niego tarcza czy kapelusz metr za lufą? :-)
... tarcza pół metra od lufy , a kapelusz tuż za nią ... :lol:

Strzelałem w tym kalibrze przy energii 101 J ... Tyle miał fabryczny Fackowy BobCat . Celnie i energetycznie :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Scorpion
Posty: 17
Rejestracja: 2015-10-22, 19:36
Lokalizacja: 3city

Post autor: Scorpion »

A to rozumiem, ze wersja <17J służy do strzelania w dno studni? :-)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Przy masie śrutu około 3,25g (JSB) prędkość w okolicach 100-102 m/s . Tyle , ile ma fabryczny Łucznik wz 70. Wszystko porównywalne do strzelania z 2,5 J w kal. 4,5 mm. Da się do tarczy na 10 -15m ... tyle ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Scorpion
Posty: 17
Rejestracja: 2015-10-22, 19:36
Lokalizacja: 3city

Post autor: Scorpion »

Dzięki, dzięki... Teoretyzuję tylko, bo dać tyle kasy za <17J to sensu nie widzę.

No ale jak to jest już po przekroczeniu magicznej bariery 17J? Brać jak najmocniejszą czy też niekoniecznie? Zakładając, że nie bierzemy pod uwagę ceny śrutu.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2876
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Scorpion pisze:Dzięki, dzięki... Teoretyzuję tylko, bo dać tyle kasy za <17J to sensu nie widzę.

No ale jak to jest już po przekroczeniu magicznej bariery 17J? Brać jak najmocniejszą czy też niekoniecznie? Zakładając, że nie bierzemy pod uwagę ceny śrutu.
Była nie tak dawno dyskusja na temat prędkości naddźwiękowej śrutu w wiatrówkach . Warto do niej wrócić . Jeśli chcesz doskonalić się w precyzyjnym celowaniu i strzelaniu, to nie jest potrzebny FAC. Wiatrówki o dużej energii mają sens w przypadku polowania, gdzie liczy się tzw. siła czy energia obalająca, związana z energią strzału , z polem przekroju , kształtem i materiałem pocisku ( zdolność do rozpłaszczania się po trafieniu w ciało zwierzęcia ). Jeśli strzelam na 10 m do tarczy 14x14 cm i mam na niej sylwetkę dzika o wielkości odpowiadającej 90 m w rzeczywistości , to moja satysfakcja myśliwska z trafienia "w komorę " jest porównywalna, jeśli nie mam żadnych ciągot do zabijania .
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Scorpion pisze:.... Brać jak najmocniejszą czy też niekoniecznie? Zakładając, że nie bierzemy pod uwagę ceny śrutu.
Lepiej bierz to pod uwagę, także dostępność dobrego śrutu na rynku. Co do energii - to powiem tak: dzięki uprzejmości kolegów strzelałem z karabinków PCP 40J/70J/108J w kalibrach 5,5 oraz 6,35 mm. Moim zdaniem poniżej 75 - 100m strzelanie z FACa nie ma sensu, jest za to rozpierducha różnych przedmiotów - jeśli kogoś to kręci.....

Na strzelnicy w Rembertowie strzelaliśmy w limicie i 4,5 mm do łusek karabinowych na 100m. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Daystate MK3 FT-R
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2876
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Jacentus pisze:Znalazłem cóś takiego :P
Świetny materiał dla początkujących . Warto go zaprezentować jako stały wstęp do tematu " Kupuję wiatrówkę " . Przemku , wymyśl coś .
Awatar użytkownika
Scorpion
Posty: 17
Rejestracja: 2015-10-22, 19:36
Lokalizacja: 3city

Post autor: Scorpion »

A może kiedyś doczekamy się liberalizacji przepisów i będzie jak znalazł! ;-) Z nie braniem pod uwagę, chodziło mi o to, że będąc ograniczonym do strzelnicy, po pierwszej fascynacji ilość strzelań mocno spada. Tym bardziej, że i krótka i długa w limicie będzie używana.
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Scorpion pisze:A może kiedyś doczekamy się liberalizacji przepisów i będzie jak znalazł! ;-)
Może kiedyś ;)
Puki co tak do wiadomości :P (zaczerpnięte gdzieś tam z "ajłeba")

LISTA LIMITÓW w Europie i na świecie

Note: fpe = Foot Pounds Energy, fps = Feet Per Second
 
AUSTRIA - No restrictions in fpe but limit on caliber (FAC req for .25 and above) 
AUSTRALIA- FAC required for everything and anything. 
BELGIUM - No restrictions on rifles 
BRAZIL - No restrictions 
BULGARIA - No restrictions 
CANADA - 500 fps limit without a PAL 
CYPRUS - .177 only (No information on energy levels at this time) 
CZECH REPUBLIC - 12 fpe (16 Joules) 
DENMARK - No restrictions, but soon will have restrictions imposed due a change in the legislation. 
ESTONIA - No limits in .177, .22 and larger cal FAC required. No hunting with air gun 
FINLAND - No restrictions .22 is fac use only 150m+ from a road or dwelling, no licence required to own .177 can be shot in the garden where safe. No hunting with air guns. 
FRANCE - 20 Joules 
GERMANY - 6 fpe (7.5 Joules) 
GREECE - No power or Calibre restriction, Silencers and Scopes are banned by law. Hunting is not allowed. 
HOLLAND - No restrictions - NO look a like's 
HONG KONG - Max power of 2 Joules without an FAC 
HUNGARY - 6 fpe (7.5 Joules) 
ITALY - 6 fpe (7.5 Joules) must be over 18 to buy, over 10 to shoot it with presence of a parent; >6 fpe you need a f.a.c. and you've to declare the purchase to the police. NO Hunting. 
JAPAN - Airguns firing metallic projectiles are considered firearms and require a license for specified use 
LATVIA - 12 Joules 
LITHUANIA - 7.5 Joules (NO hunting allowed) 
LUXEMBOURG - FAC required for everything and anything. 
MALTA - FAC required for everything and anything. 
NEW ZEALAND - PCPs require Firearms License 
NORTHERN IRELAND & EIRE - Airguns or CO2 guns that are in excess of one (1) Joule (0.737 ft/lbf) require to be held on an FAC. 
NORWAY - No restrictions 
PHILIPPINES - No restrictions but all airguns must be registered at the local police office. No license required (formality) 
POLAND - 12.5 fpe (17 Joules) (NO hunting allowed)
PORTUGAL - .177 or .22 velocity of 1181 fps Hunting not allowed 
ROMANIA - FAC needed for everything 
RUSSIA - 6 fpe (7.5 Joules) (Unsure of this one) 
SLOVAK REPUBLIC - 11 fpe (15 Joules) 
SLOVENIA -4.5mm power limit 200m/s, for 5.5 it is 20 joule and below 200m/s and for 6.35 it is 20 joule. Hunting forbidden, silencers forbidden. 
SOUTH AFRICA - Below .22 No restrictions. .22 and above 7.5J No 'hunting'* with airguns, but pest control allowed, no shooting in built up areas. (exceptions for Big Bore when having a hunting license - hunting on larger game) 
SWITZERLAND - Over 18 to purchase. Illegal to hunt with an air rifle. No power limit . 
SPAIN - 18 fpe (24.5 Joules) 
SWEDEN - 7.5 fpe (10 Joules (same for rifles and pistols) semi- or full auto airguns: 3 Joules.) 
TURKEY - No restrictions 
UNITED KINGDOM - 12 fpe (16 Joules) 
UNITED STATES OF AMERICA - No restrictions (Except New Jersey, Delaware, Massachusetts and Michigan) Also numerous restrictions when within City Limits, varies state to state
Daystate MK3 FT-R
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3697
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Filo pisze:Świetny materiał dla początkujących .
No, nie wiem.

To jakieś beznadziejne tłumoczenie:
Używając tego samego systemu zasilania, lekki śrut szybko przyspieszy i z dużą prędkością opuści lufę wiatrówki.
??
W niektórych wiatrówkach o wysokiej energii wylotowej, lekkie śruty wystrzeliwane są z taka prędkością, że nie ma możliwości przeniesienia całej energii rozprężającego się ładunku powietrza przez.
Przez co?
zakończenie (korona) lufy powinna za każdym razem dawać takie samo podłoże do obrotu śrutu.
Podłoże obrotu śrutu?
śrut zostanie wprawiony w drgania. Zwiększy to jego średnicę co spowoduje zwiększenie oporu powietrza.
Wprawiony w drgania? Śrut zwiększa średnicę?

To tylko kilka kwiatków. Ja tego blekotu nie rozumiem. Mogę się najwyżej domyślać, o co chodzi.

Poza tym, błędy merytoryczne. Opór powietrza, według formuły Stokesa jest proporcjonalny do kwadratu, a nie sześcianu prędkości. A dla niewielkich prędkości można go przybliżyć nawet zależnością wprost proporcjonalną.

Poza tym:
Ruch obrotowy powstrzymuje śrut przed drganiami
Serio?
Naddźwiękowe śruty są bardziej podatne na wiatr im wolniej się poruszają.
Na wiatr?

Jak pisałem, mogę się jedynie domyślać, co Autor (niepodpisany zresztą) miał na myśli. Docenić należy, że komuś chciało się zebrać tyle informacji, ale merytoryczno/dydaktyczna wartość tego tekstu dla nowego użytkownika wiatrówek jest, delikatnie mówiąc, niewielka.

W zasadzie należałoby to wszystko przetłumaczyć "z polskiego na nasze", bo niektóre konstrukcje językowe są ewidentnie błędne - tak, jakby ten tekst nie był pisany po polsku, a jedynie automatycznie przetłumaczony. Zresztą, przez automat znacznie lepszy od tłumacza gugla. :^/
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

@Rafał
Fakt, jest tam sporo literówek, i to na co zwróciłeś uwagę ale tekst można skopiować, odpowiednio zredagować i wkleić w dziale (jak Włodziu zasugerował) "kupię wiatrówkę" jako istotne informacje dla początkujących.
Plagiatu nie będzie :P bo po zredagowaniu będzie bardzo różnił się od oryginału ;)
Daystate MK3 FT-R
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3697
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Zgadza się. Cały ten tekst trzeba będzie przeredagować. Przestrzegałem tylko przed zwykłym skopiowaniem go do FAQ.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2876
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Zgadza się. Cały ten tekst trzeba będzie przeredagować.
Tak właśnie myślałem , bo intencje autora łatwe są do odczytania .