Poprawienie kostki lufy .

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Poprawienie kostki lufy .

Post autor: Filo »

Pojawił się sygnalizowany problem kostki lufy w karabinkach z klasyczną, łamaną lufą . Zdarza się bowiem , że lufa w stosunku do korpusu systemu opada tak bardzo , że luneta zamocowana na korpusie nie daje się wyzerować . Zacząć trzeba od tego , że uszczelki kostki lufy wykonywane są jako twarde , z materiału zbliżonego do Tarnamidu w różnych odmianach , lub jako miękki o-ring z gumy . W pierwszym , twardym , wariancie uszczelka może stanowić powierzchnie oporową na której następuje ustalenie położenia lufy i ten wariant stosowany jest przez producentów najczęściej , szczególnie w wiatrówkach tak zwanych budżetowych . W wariancie miękkim , kostka musi się oprzeć na specjalnie wyfrezowanym oporze ustalającym położenie kostki względem korpusu systemu . Gdyby tego oporu nie było , miękki o-ring zatrzymywał by kostkę po zamknięciu w dość przypadkowym położeniu . Do regulacji wystawania uszczelki z kostki służą pierścienie z cienkiej blachy ( 0,2 mm ) wkładane pod miękką uszczelkę . Twarde uszczelki są frezowane lub zataczane po wciśnięciu w kostkę . W przypadku twardej uszczelki podnieść lufę można przez delikatne jej spiłowanie po uprzednim posmarowaniu flamastrem powierzchni przylegania na korpusie . Tusz flamastra odciska się na uszczelce wskazując miejsce spiłowania . Są karabinki takie jak Remington Summit które mając twardą uszczelkę mają też powierzchnie oporowe jak dla uszczelek miękkich , jednak oddalone o ok. 1,5-2 mm od siebie i faktycznie nie spełniające żadnej funkcji . Ja w swoim Summicie podkleiłem blaszkę stosownej grubości i przeszedłem na uszczelkę miękką . Jeśli przy uszczelce miękkiej lufa opada i optyka nie daje się wyzerować to pozostaje wyjęcie ( lub nie , stosownie do potrzeby ) spod uszczelki blaszki regulacyjnej i spiłowanie powierzchni oporowych kostki i korpusu .