Temat inny niż wszystkie.

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Ros0maK
Posty: 24
Rejestracja: 2014-05-31, 14:30
Lokalizacja: Częstochowa

Temat inny niż wszystkie.

Post autor: Ros0maK »

Witam,
Jak zapewne już wszyscy się domyślacie chodzi o pytanie dotyczące zakupu wiatrówki lecz będzie to troszkę inny temat niż pozostałe. Nie będzie to zapytanie o "najlepszą wiatrówkę do 500zł" ani o to "co kupić, wiatrówkę X czy Y". Moje pytanie będzie bardziej elementarne. Chodzi o to jak w ogóle zebrać się do kupna dobrego sprzętu. Przeglądałem inne wpisy w tematach z serii "wiatrowka do 300 zł" i tam często pojawia się odpowiedź, "lepiej dozbieraj parę złotych i kup coś lepszego", nasuwa się pytanie ile złotych to te "parę złotych". Ile trzeba wydać na wiatrówkę, która nie będzie (cytując jednego kolegę z tego forum)
"nadawać się... ale tylko na złom"? Kolejne pytanie które nasuwa mi się po przejrzeniu tematów w tym dziale to sprawa wyboru miejsca zakupu. Czy warto kupować na allegro "lekko używane" sprzęty czy może warto zainwestować w coś słabszego lecz nówkę sztukę? A może zamiast kupować drogą wiatrówkę ze sklepu lepiej kupić coś słabszego i lekko podkręcić? Tak jak wspominałem w moim pierwszym postcie, jestem totalnie zielony w temacie broni i chciałbym aby ktoś kto zna się na rzeczy powiedział mi jasno... ile powinienem uzbierać kasy i jaką wiatrówkę kupić by dobrze się nią pobawić zarówno w "ogórkowym" strzelaniu jak i w bardziej wymagający sposób :) Oczywiście rozumiem, że modeli wiatrówek jest od groma oraz rozbieżność cenowa też jest olbrzymia lecz mimo to prosił bym o jakieś wskazówki lub może nawet jakieś konkretne propozycje tego w co warto zainwestować. Tak jak już mówiłem jestem zielony w temacie więc nie potrzeba mi mega wymiatacza ale też nie chce być totalnym durniem kupującym wiatrówkę za 100 zł w "super okazji".
Dzięki za przeczytanie do końca i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam, Ros0maK ;)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Na początku powinieneś zadać sobie pytanie co to ma być,czy pistolet czy karabinek.Kolejnym krokiem,na jakie dystanse chcę bądz będę chciał strzelać (chociaż w Twoim przypadku jako początkującemu nie polecam dużych odległości).Idąc dalej,musisz określić "pułap" kwoty do wydania,ponieważ od 300zł to raczej tylko pistolety Lov21,C2240,C357.Sensowne karabinki nisko budżetowe zaczynają się od około 600/700zł już po przeglądzie zerowym np.w sklepie Cekaus.Alledrogo raczej bym omijał szerokim łukiem,chociaż czasem ktoś z naszych kolegów coś tam wystawia.Odradzam również łapania się na tzw chwyty nieuczciwych sprzedawców na alledrogo którzy oferują np karabinek osiągający prędkość początkową np. 400m/s.Najlepiej jeszcze określić jaki napęd będzie preferowany,czy to sprężyna (kopiąca) Co2 (bez odrzutu) PCA (tzw.pompka) PCP (bez odrzutu,ładowana z butli).Oczywiście do kosztów PCP prócz karabinka trzeba dodać koszt butli bądz pompki.Na początek również zachęcam do strzelania z otwartych przyrządów celowniczych (muszka szczerbinka) a dopiero później jakieś szkiełko (luneta).
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Pierwsza wiatrówka powinna nas zachęcić do tego sportu . Moja , najtańsza chinka z dolnym naciągiem , zgrzytała przy naciągu i słała do tarczy koziołkujący śrut . Mam warunki do " dłubania " , więc dzisiaj to może nie najpiękniejszy ale sprawny karabinek , który ma u mnie zapewnioną emeryturę . Jeśli nie masz takich możliwości to polecam raczej uznaną " używałkę " w której poza , być może , wymianą sprężyny i jakiejś uszczelki oraz smarowania nie będzie nic więcej do roboty . Jeśli kupisz coś z Forum to raczej nawet tego nie będzie trzeba robić , bo ci ludzie to pasjonaci dbający o swój sprzęt.
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Według mnie powinieneś również określić do czego będziesz strzelał, czy bawi Cię raczej szeroko pojęta destrukcja, czy wolisz wycinanie jednej dziurki w kartce papieru. Wtedy będziesz wiedział, czy chcesz 4,5 czy 5,5 więcej mocy czy mniej. Z własnej perspektywy powiem, że mi lepiej strzela się karabinkiem z mniejszą energią strzału, ale z większą kulturą pracy niż odwrotnie, a niestety w karabinkach budżetowych jest albo jedno albo drugie. Jeśli nie chcesz wydawać fortuny bo nawet bardzo przeciętny karabinek to wydatek rzędu 500zł, a to przecież 1/3 miesięcznych poborów przeciętnego "Kowalskiego" to ja ze swej strony polecił bym Ci sprzęt używany gdzie sam karabinek można kupić już za 300zł, a za 500 mieć zestaw z optyką i montażem.
Pozdrawiam
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
Ros0maK
Posty: 24
Rejestracja: 2014-05-31, 14:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Ros0maK »

Ok, a więc zacznę się trochę bardziej określać. Interesuje mnie karabinek który będzie skuteczny na około 50 metrów. Oczywiście z początku będę zapewne strzelał z mniejszych odległości lecz chciałbym mieć świadomość, że mój karabinek da sobie również radę na większym dystansie. Pułap cenowy określił bym na 0-700 zł. Jeśli okazałby się, że dopłacając 100 zł dostanę o wiele lepszą opcję będę w stanie się wstrzymać i dozbierać w myśl zasady "kup raz, a porządnie" :) Jeśli chodzi o system napędzania nie chciał bym nic skomplikowanego więc PCP i CO2 odpadają (im więcej części tym większa szansa że coś zepsuję). Jednak skłaniał bym się chyba ku sprężynie bo sądzę, że to kopnięcie sprawi mi więcej radości. Jeśli chodzi o "dłubanie" to może i bym chciał ale nie bardzo mam jakiekolwiek warunki do tego no chyba że podstawowa skrzynka z narzędziami typu młotek, klucz "13 lub śrubokręt płaski wystarczą ;). Co do strzelania to najwięcej radości będzie mi sprawiało ciągłe zwiększanie dystansu na jaki będę celnie strzelał, coś w stylu gaszenia płomienia zapałki z 50 metrów :P Czy możecie mi podesłać artykuł jeśli już taki był lub może powiedzieć czego mniej więcej szukać? Widziałem w poprzednich tematach że dość często przewija się "Slavia 631" jako polecenie dobrego sprzętu :) Po prostu chciałbym wiedzieć czego szukać.
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Slavka 631 to fajny i celny sprzęt, ale niskoenergetyczny ( do 8J) - jeśli Ci to nie przeszkadza, to po zamontowaniu odpowiedniej optyki, możesz po paromiesięcznym treningu strzelać nawet na 50m do kapsli.
Najlepiej szukać używek ULTRA na różnych forach w dziale K/S. Można trafić komplet z budżetową optyką za 700-800 zł.

Gaszenie zapałek zostaw strzelcom z PCP... :P
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Cortez pisze:paromiesięcznym treningu strzelać nawet na 50m do kapsli.
...to dopiero szczęście...już po paru miesiącach...a może wziąć normalny sprzęt, założyć lupkę i robić to samo już po paru godzinach ?..granatniki zostawmy talibom...
eeepiotr
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 687
Rejestracja: 2013-10-01, 20:06
Lokalizacja: Teraz 700m od Opola

karabinek - celny- sprężyna

Post autor: eeepiotr »

Cześć
Może zaproponuję Ci bardzo celny i zasięgu finansowym Haenel 312
ProSport , PP20
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

green_thunder pisze:...to dopiero szczęście...już po paru miesiącach...
No...kolega pisze, że "zielony".... :mrgreen: Poza tym, nie wiadomo jak często będzie trenował.
Ostatnio zmieniony 2014-06-01, 19:44 przez Cortez, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Cortez pisze:Slavka 631 to fajny i celny sprzęt, ale niskoenergetyczny ( do 8J)
... obecnie , spokojnie 10 J :idea: ... nowy tłok , nowa uszczelka . I przy sporym treningu da się te płomienie ugasić ... w zarzewiu ... :P ... niektórym ... :lol:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Piszesz, że modeli wiatrówek jest od groma. Jak poczytasz tematy z serii "co kupić" zobaczysz, że tak naprawdę polecanych jest tylko kilka - wymieniona Slavia (630, 631, 634), Hatsan 55 i jego tańsze wersje w plastiku i chińskie klony Gamo Huntera (Crosman Sumnit, Vantage, czy jak tam jeszcze inaczej go nazwą...). Pozostaje się do nich przymierzyć, sprawdzić czy pasuje i czy się podoba, a potem kupić.
Ros0maK
Posty: 24
Rejestracja: 2014-05-31, 14:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Ros0maK »

Ok... to znów ja. Podejrzałem w innym temacie, że wielu z was poleca pewien sklep... i oto co tam znalazłem:
http://cekaus.pl/pl/karabiny-sprezynowe ... ultra.html
http://cekaus.pl/pl/karabiny-sprezynowe ... nside.html
http://cekaus.pl/pl/karabiny-sprezynowe ... nside.html

Czy różnice między nimi są tak bardzo duże? I czy ten dopisek ULTRA to oznaka tego, że ktoś przy niej majstrował czy jest to wersja wypuszczona przez producenta tylko nieco podkręcona?
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Przy ULTRA zawsze ktoś majstruje.... :mrgreen:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Ros0maK
Posty: 24
Rejestracja: 2014-05-31, 14:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Ros0maK »

Przeszukując internet natrafiłem na taki artykuł:
http://www.airguns.pl/wiatrowka-porowna ... via-hatsan
Czy obie wiatrówki są w ogóle porównywalne? Nie będę ukrywał, że swoim wyglądem bardziej uraczyła mnie Turczynka ale za to osiągi jak i kultura strzelania bardziej skłania mnie ku Slavii (przynajmniej tak wnioskuję po opisie). Interesuje mnie też czy łoże które nie jest wykonane z drewna jest gorszej jakości? Mnie osobiście bardziej podobają się wiatrówki z łożem wykonanym z tworzywa niż drewna ale to może dewiacja moich czasów ;p
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

To teraz trzeba przejść do czynów i pomacać, a potem wybrać tą z większym biustem, eee.... coś chyba mi się pomyliło...... tzn. ten karabinek który Tobie bardziej się podoba, leży, pasuje.........