heanel 304 poprawa działania

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
koral351
Posty: 11
Rejestracja: 2013-10-08, 13:06
Lokalizacja: Końskie

heanel 304 poprawa działania

Post autor: koral351 »

Witam.
Na początku chciałem zaznaczyć, że nie jestem specjalistą od sprzętu strzeleckiego. Wszystkie wiadomości nabyłem czytając to forum. Kiedyś rozebrałem znajomym dwie chinki w celu naprawy tłoka, jedną slavię aby wymienić uszczelkę na tłoku i swojego iża 60 z bocznym naciągiem bo się urwał ten naciąg. Jakoś to wszystko później strzelało.

Niedawno stałem się posiadaczem heanela 304, moim zdaniem w b.dobrym stanie od pierwszego właściciela, który przywiózł to cudo z za zachodniej granicy w 1981r.
Przez pierwsze dni byłem z niego zadowolony, strzela celnie, puszki przebija , butelki tłucze.
Zaniepokoił mnie klejący, chyba jeszcze oryginalny smar w okolicach korka i spustu. Poczytałem trochę forum i podjechałem sprawdzić moc mojego nabytku. Kolega sprawdzał i na jednym śrucie wyszło 7,5J cztery razy z rzędu, na innym śrucie 8,6J i z powrotem na tym pierwszym 6,9J. Myślę sobie całkiem nie źle na takiego antyka w niemieckim limicie, ale on stwierdził, że słabo i można pokusić się o wymianę sprężyny, uszczelki i dorobienie prowadnicy.
Nie wytrzymałem i rozebrałem ten unikat. Ze smaru zrobił się klej. Komora i tłok brudny z okruszkami chyba uszczelki, w którą wbite były dwa śruty. Myślę dorobić do niej prowadnicę dł. 5cm w tłok, aby zniwelować luz sprężyny, założyć podkładki z mosiądzu, na nie zwykłe i dopiero sprężynę. Przy okazji napięcie wstępne zwiększy się ok. 0,5cm. i nową uszczelkę tłoka. Przesmarować to wszystko.
Wydaję mi się, że więcej już nie ma sensu kombinować. Spust i zaczep ok. Korona fabryczna ok. Luzów na lufie brak. Szyny się nie da wyfrezować bo ścianka komory ma tylko 2mm. grubości i to mnie najbardziej smuci.

Kilka zdjęć po wstępnym czyszczeniu wstawiam tylko po to aby ktoś zobaczył jak wygląda taki unikat w środku.

Mile widziane wszystkie sugestie.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2013-10-24, 18:20 przez koral351, łącznie zmieniany 3 razy.
Heanel 304
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

7,5 J to wystarczająco by celnie strzelać. Moc to nie podstawa w strzelectwie wiatrówkowym.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
koral351
Posty: 11
Rejestracja: 2013-10-08, 13:06
Lokalizacja: Końskie

Post autor: koral351 »

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Doskonale wiem, że moc to nie wszystko, ale jeśli już rozebrałem z zamiarem wyczyszczenia, to coś tam zawsze można ulepszyć. Oryginalna sprężyna ma długość 19cm. , moja straciła 1 cm. chyba ze starości. Czasami coś zadzwoni po strzale. Myślę,że dorobienie prowadnicy załatwi sprawę dzwonienia, a podkładki ślizgowe i część prowadnicy zwiększą napięcie sprężyny i rozprężenie co powinno spowodować przyrost mocy bardziej zbliżony do oryginału oczywiście po założeniu nowej uszczelki i przesmarowaniu. W starą były wbite dwa śruty, a pozostałości jej czyściłem z całego tłoka. Wiadomo, że skórzane mają większy opór. Nie wiem jak ze szczelnością, ale teraz w większości są stosowane z tworzywa.

Mam takie pytanie, uszczelka tłoka skórzana (z wypełnieniem) była przykręcona śrubką z wyprofilowaną podkładką lekko. Kręciła się na tłoku.
Jak założę uszczelkę z tworzywa nie wymagającą wypełnienia to jak mam ją przykręcić. Ta podkładka może tak dociągnąć, że uszczelka się zwichruje. Czy trzeba zastosować tam jeszcze jakąś podkładkę redukcyjną, czy dokręcić mocno ale z umiarem?
Heanel 304
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Najpierw kup uszczelkę pasującą do cylindra, a potem będziemy się zastanawiać jak ją zamontować. :D
guntuning.com
Awatar użytkownika
koral351
Posty: 11
Rejestracja: 2013-10-08, 13:06
Lokalizacja: Końskie

Post autor: koral351 »

znalazłem tylko jednego sprzedającego uszczelki http://allegro.pl/haenel-300-302-303-30 ... 81343.html myślę ,że powinna być ok. ma 26mm średnicy to tyle co komora. ew. od jakiej wiatrówki może pasować. śr, komory 26mm. , śr. tłoka przy uszczelce 25,8mm. uszczelka przykręcana śrubką.

Prowadnicy też się nie da dorobić na tokarkach starych z luzami już. Ścianka prowadnicy musi mieć 1mm. , bo zaczep spustu w tłoku się rozszerza. Za bardzo precyzyjna robota. Na razie wypolerowałem sprężynę dałem podkładki z mosiądzu i na nie stalowe. nasmarowałem niebieskim smarem od łożysk, skórzaną uszczelkę amatorsko wyczyściłem i złożyłem to wszystko do kupy. napięcie sprężyny wzrosło o ok. 6mm. Jest zauważalny przyrost mocy, jednak nie mierzony na sprzęcie.
Heanel 304
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Zapytaj użytkownika Kometes (ewentualnie niech mnie ktoś poprawi), czy by nie miał skórzanych do tego modelu.
Awatar użytkownika
Jarecki
Posty: 1536
Rejestracja: 2010-09-12, 19:50
Lokalizacja: Miasto-Ogród Jelonek

Post autor: Jarecki »

Potwierdzam, kolega Kometes dorabiał dla mnie uszczelkę do Heanela 303. Oprócz samej uszczelki dostałem też stożkową podkładkę z tworzywa i śrubkę mocującą całość do tłoka.
Dwa Haenele, Kebab i coś krótkiego.
Awatar użytkownika
koral351
Posty: 11
Rejestracja: 2013-10-08, 13:06
Lokalizacja: Końskie

Post autor: koral351 »

Są w sprzedaży uszczelki skórzane i z tworzywa - która będzie lepsza?.
Ile mocy powinna mieć nowa taka wiatrówka - są nowe sprężyny - może warto kupić?
Jak rozpoznać rok produkcji - po nr. seryjnym? mam 665910
Heanel 304
Awatar użytkownika
Jarecki
Posty: 1536
Rejestracja: 2010-09-12, 19:50
Lokalizacja: Miasto-Ogród Jelonek

Post autor: Jarecki »

koral351 pisze:Niedawno stałem się posiadaczem heanela 304, moim zdaniem w b.dobrym stanie od pierwszego właściciela, który przywiózł to cudo z za zachodniej granicy w 1981r.
Skoro mimo swojego wieku uszczelka nadal spełnia swoją rolę, ja bym pomyślał nad skórzaną.
koral351 pisze:Ile mocy powinna mieć nowa taka wiatrówka - są nowe sprężyny - może warto kupić?
Energia powinna wynosić ok. 7,5J. Taką samą sprężynę mam w swoim modelu 303. Pamiętaj że po dołożeniu prowadnicy zwiększy się napięcie wstępne sprężyny.
Dwa Haenele, Kebab i coś krótkiego.
Awatar użytkownika
koral351
Posty: 11
Rejestracja: 2013-10-08, 13:06
Lokalizacja: Końskie

Post autor: koral351 »

są dwa rodzaje sprężyn
1. standartowa ( jak u mnie) do 7,5J - 19cm./20mm. (na dobrej tokarce można zrobić prowadnicę)
2. exportowa powyżej 7,5J - 25,5cm./20,7mm. (myślę, że wejdzie w tłok ale żadna prowadnica się już nie zmieści)

trzy rodzaje uszczelek
1. skórzana ze skórzanym wypełnieniem ( jak u mnie) i małą wyprofilowaną podkładką.
2. skórzana ze stalowym wypełnieniem - mała podkładka nie potrzebna.
3. z tworzywa 26mm.

wydaje mi się,że skórzane trzymają lepsze ciśnienie, powinny wytrzymać dłużej i nie straszny im diesel.

Dorobiłem stalowe wypełnienie, w oryginalnych wymiarach 20/5,5mm co lepiej rozszerzyło starą uszczelkę ( jak się okazało była w dobrej kondycji). Skórzane było nie centryczne i sklepane, śruba waliła w dno cylindra i też się sklepała przez co nie można jej było dokręcić, uszczelka kręciła się na tłoku. Mimo, że w cylindrze są wytoczenia na wypełnienie i na łepek śruby. Śruba też jest już nowa.
Teraz uszczelka wystaje 1mm. ponad wypełnienie ( jak tu link: http://www.waffencenter-gotha.de/shop/E ... :1159.html ). Po oddaniu kilku strzałów uszczelka ładnie się ułożyła (wypełnienie nie uderza o dno cylindra, przez co wiatrówka stała się bardzo cicha). W planach jest zakup exportowej sprężyny.
Heanel 304