fac czy nie fac

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

crash85
Posty: 207
Rejestracja: 2011-03-27, 11:59
Lokalizacja: Chełm

fac czy nie fac

Post autor: crash85 »

witam kolegów, najpierw cytat z ustawy

"Art. 8. W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J."

art ten wyraźnie mówi :
"energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J"

jak wiadomo w wiatrówkach czy to pcp czy gas-ram mamy możliwość regulacji energii wystrzeliwanego śrutu

w tym art. mowa jest że Bronią pneumatyczną jest urządzenie w którym energia śrutu przekracza 17 J , a nie że może konstrukcja samej wiatrówki czy też konstrukcja napędu pozwoli na przekroczenie tych magicznych 17 J i takie urządzenie też powinno być traktowane jako broń.

Moje pytanie: czy jeżeli mam gas-ram i ustawiony na 15J to jest ok, ale mam możliwość dopompowania i wtedy mogę uzyskać energię śrutu powyżej 17J i dopiero wtedy będzie to broń?

bo gdybym miał mniej niż 17J a zabrano by mi wiatrowkę i w laboratorium napompowano i stwierdzono FAC to mogą się pojawić nieprzyjemności.

chodzi o to że np. z HW-90 można wycisnąć te 28J a jednak jest sprzedawana normalnie i nie trzeba rejestrować czyli jak sam zrobie gas-ram i też ustawie poniżej 17J to też nie musze rejestrować?
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Przedstawię wykładnię tego przepisu z punktu widzenia odpowiednich organów - chodzi mianowicie o to, że można strzelać z karabinków, w których energia jest ustawiona do 17J (bez względu na rodzaj/masę śrutu) i nie ma możliwości zmiany tej energii bez bezpośredniej ingerencji w system :! Inaczej sprawa wygląda, gdy w karabinku istnieje możliwość płynnej regulacji - np. AA X-Power....wtedy niezależnie od ustawienia, zawsze rejestrujemy taki sprzęt jako FAC. ;)
Ostatnio zmieniony 2013-06-10, 09:28 przez Cortez, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...a ja se chodzę po parku, jestem mężczyzną i co, już mnie sadzać do kicia, czy poczekać, aż zgwałcę...
tao_tsy
Posty: 235
Rejestracja: 2012-01-30, 11:59
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: tao_tsy »

Lepiej zapobiegać niż czekać do gwałtu hehehe :) , a wiadomo co strzeli do głowy :) :):).
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...po kiego czorta bzdurać sobie coś i na zapas łamać głowę, na zasadzie: "co by tu jeszcze"...
Jest UoBiA, przewidziano, co trzeba i o co chodzi :roll:

cyt.

"bo gdybym miał mniej niż 17J a zabrano by mi wiatrowkę i w laboratorium napompowano i stwierdzono FAC to mogą się pojawić nieprzyjemności. "

..bo gdyby mnie zabrano na "dołek", napompowano kawą z viagrą (żeby szybciej), stwierdzono by, co zauważono, to mogłyby pojawić się nieprzyjemności, bo sam w celi bym został... :evil:
crash85
Posty: 207
Rejestracja: 2011-03-27, 11:59
Lokalizacja: Chełm

Post autor: crash85 »

green ... ale się uśmiałem czytając twojego posta :D
tao_tsy
Posty: 235
Rejestracja: 2012-01-30, 11:59
Lokalizacja: Gołdap

Post autor: tao_tsy »

:):):) dobre
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

OT:
green_thunder pisze:....bo gdyby mnie zabrano na "dołek", napompowano kawą z viagrą (żeby szybciej), stwierdzono by, co zauważono, to mogłyby pojawić się nieprzyjemności, bo sam w celi bym został...
Tak mi się skojarzyło :
- O czym myśli zawałowiec przed stosunkiem :?
- Co mu wcześniej stanie :oops:
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Starszy_Pan pisze: .... Co mu wcześniej stanie :oops:
...całe życie przed oczami w trzy sekundy... :roll:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
robfra
Posty: 124
Rejestracja: 2011-06-26, 17:36
Lokalizacja: Bojary

Post autor: robfra »

To jak z samochodem. Jak płacisz mandat to za tyle co jechałeś, a nie za tyle co masz max na zegarze czy tyle ile mógłbyś pojechać.

Rusznikarz mierzy Vo bez ingerencji w system. Można teoretyzować na temat śrutu jakiego używa i warunków w jakich bada (temperatura!).

Mi badali Slavię na Tomitex'ie LOK. Wiem bo byłe przy badaniu i zaraz po odebrałem papierek do zdjęcia ze stanu broni pneumatycznej.
Diana 75 i Daisy Powerline 717
crash85
Posty: 207
Rejestracja: 2011-03-27, 11:59
Lokalizacja: Chełm

Post autor: crash85 »

robfra a gdzie ci ją badali?
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

crash85 pisze:robfra a gdzie ci ją badali?
...pewnie w Zakładzie Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji...