SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Wiatrówki sprężynowe » Bajkal MR 512
Bajkal MR 512
Autor Wiadomość
SlaweQ 
Sławek

Wysłany: 2008-01-20, 20:52   Bajkal MR 512

Witam.

Dzisiaj chciałem przedstawić karabinek Bajkal MR 512, czyli młodszego brata, kuzyna, pociotka naszego poczciwego Iżyka. Byłem ciekaw tej wiatrówki, wprowadzonych zmian i efektów tych działań.
Egzemplarz, który miałem rozłożyć na części to wersja o standardowej mocy w polimerze.
Poniżej fotka z przyrządami otwartymi i z posadzoną lunetką.

Obok przedstawiłem części składowe muszki i szczerbinkę. Muszkę demontujemy odkręcając nakładkę i ściągając tunel wraz z blaszką samej muszki. Demontaż szczerbinki polega na poluzowaniu jednej śrubki po jej prawej stronie i wysunięciu do przodu. Na kostce jest wycięta szyna o standardowym rozstawia 11 mm i długości 8 cm plus 1 cm luzu do elementu oporowego. Szyna na cylindrze ma 12 cm długości.

Wrażenia ze strzelania tylko z otwartych. Lupkę założyłem tylko do zdjęci, gdyż nie miałbym okazji postrzelać z optyką. Karabinek lekki (2,3 kg), dość składny, łatwo się naciąga, nie ma dźwigni do złamania lufy. Przed strzałem trzeba pamiętać o bezpieczniku umieszczonym przed językiem spustu. Spust jak w nie poprawionym Iżu. Strzał dość głośny, do tego dzyndzanie sprężyny. Po kilku poprawkach szczerbinki śrucik leci do środka tarczy. Mam wrażenie, że odgłos strzału potęguje pusta w środku kolba, działająca jak pudło rezonansowe.

Czas na sekcje.

Trzy śruby i polimer oddzielamy od systemu. Ponieważ dysponuję Iżykiem zrobiłem fotkę obu systemów. Lufy tej samej długości 44,5 cm, średnica 13 mm, a Iżyku 14,5 mm. Gwint ładny, próbowałem to uchwycić na zdjęciu, ale się nie udało. Sam system dłuższy o 2 cm i o tyle jest dłuższy skok tłoka, wynosi 80 mm, w Iżyku 60 mm.
Kostka mocowana śrubą bez kontry. Pod łbem śruby i profilowaną nakrętką są ząbkowane podkładki. Rozwiązanie uszczelnienia kostki takie jak w Iżu53. Uszczelka jest na końcu otworu dolotowego. Na zdjęciach widać również sposób blokowania lufy. Stały element przy szczękach i ruchomy ząb w kostce.

Korek wraz z elementami spustu wyciąga się Tak samo jak w starszych Iżach. Wybijamy bolec, przekręcamy lekko w lewo i wyciągamy go. Po rozebraniu ukazują się te same elementy, co w starszej konstrukcji. Dłuższa jest tylko listwa bezpiecznika, inaczej zakończona, przełącznik bezpiecznika jest jej integralną częścią. Brak prowadnicy sprężyny.
Przed złożeniem została osłabiona sprężynka języka i doszlifowane miejsca styku wszystkich zapadek (analogicznie to co można zrobić w Iżyku).

Tłok jest lżejszy, waży 106 g, ma dodatkowo dwa otwory więcej, średnica wewnętrzna 21 mm (Iż - 20 mm), mocowanie uszczelki na wcisk na kołnierz znajdujący się na końcu tłoka. Średnica tłoka 24,8 mm, cylindra 25 mm. W środku tłoka na dnie fabryczne wytłoczenie. Wykorzystałem je, celem dociążenia tłoka. Dorobiłem dwie wkładki z ołowiu, plus mosiężna podkładka ślizgowa pod sprężynę. Razem dało to 122 g, czyli prawie tyle co w Iżu. Sprężyna zrobiona z drutu 2,8 mm, długość 21,5 cm, średnica wewnętrzna 13,2 mm.

Ponieważ w korku miejsce posadzenia sprężyny, miało oryginalnie 1 cm, zostało ono pogłębione do 3 cm. Miało to na celu zmniejszenie napięcia wstępnego sprężyny (z 4,5 cm do 2,5 cm), celem zmniejszenia kopa, no kopka. Została tez dorobiona prowadnica sprężyny długości 12 cm.

Kolba została dociążona i wyciszona. Waga wzrosła do około 2,5 kg, podobnie jak Iż.
Po tych zabiegach strzela się podobnie jak z protoplasty, przyjemnie i celnie.

Uff. Obiecałem do końca tygodnia i udało się :mrgreen:

P.S.
Pamiętam o zaległym HW 70 :oops:

Uczę się strzelać od nowa 8-)

bjudas 
Łukasz

Wysłany: 2008-01-20, 21:11   

Bardzo fajny karabinek i opis ;)
Dobrze, że inżynierowie z Bajkała skupili się na poprawie starej, sprawdzonej i jakże dobrej konstrukcji, niż na wymyślaniu nowych wynalazków :)

Rlyeh 

Wysłany: 2008-01-20, 22:01   

Dobry opis. Napisałeś
Cytat:
celem zmniejszenia kopa, no kopka.

To jest ta mocniejsza czy słabsza wersja Bajkała?

SlaweQ 
Sławek

Wysłany: 2008-01-20, 22:20   

Dzięki :)

To jest słabsza wersja. Mocniejsza ma oznaczenie MR 512M i poniżej daję link do opisu tej wersji:

http://militaria.wp.pl/ka...ml?ticaid=15370

Na zdjęciu gdzie wiatrówka jest rozłożona na części widać prowadnicę sprężyny, która jest najprawdopodobniej umieszczona w tłoku. Czy jest może w tej wersji mocniejsza sprężyna, tego nie wiem? W tym Bajkale bardziej przeszkadzał głośny odgłos strzału (pusta kolba) niż "kopik".

Uczę się strzelać od nowa 8-)

Ur. 
Piotrek

Wysłany: 2008-01-21, 05:21   

Czyli mamy fajny rekreacyjny karabinek.

Santafer 

Wysłany: 2008-03-16, 19:54   

1/witam wszystkich sedrecznie-tutaj bo nie zauważyłem powitalni :lol:
2/Niezły rzeczowy opis 512
3/Czekam -jutro powinna przyjechać do mnie 512 M

Zanim zdecydowałem sie na te wiatrówkę ,miałem ją w rękach,
i odłozyłem niezadowolony-mała taka jakaś ;) .
Później pokopałem po wiosce globalnej,szczegonie wartościowa jest strona rosyjska ,również w wersji angielskiej i zdecydowałem -kupuję
z całym bagażem wad :/ ,ale świadomie-
(dziurkarkę już miałem i ponownie do niej wrócę :mrgreen: )
Kupiłem 512M trochę nawet na przekór opiniom trącącym z daleka uprzedzeniami. ;)
do sprzętów nie klasy:nowy mercedes

pzdro :D

Ur. 
Piotrek

Wysłany: 2008-03-16, 20:07   

Cześć. Czuj się jak u siebie
powitalnie mamy tutaj:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewforum.php?f=18

Możesz dać linka do tej strony rosyjskiej, zawsze warto poczytać coś nowego.

Santafer 

Wysłany: 2008-03-16, 20:15   

Dzieki,już się poprawiłe,powitalnie znalazłem :D
link1

tu link

atu link drugi

AIRHUNTER ROSYJSKI
jakby co to link pod nazwa
WINTOWKI :mrgreen:

Nelo 
Korneliusz

Wysłany: 2009-03-16, 10:04   

witam,

zbieram się i pieniądze na zakup baikala, i mam pytanie:
czy ten spust aż tak dokucza? i o ogólne wrażenia ze strzelania...

daras 
Piaskowy dziadek

Wysłany: 2009-03-16, 14:08   

Spust jest fatalny, można go jednak troszeczkę dopracować. Najpierw skróć obie sprężynki i wypoleruj powierzchnie które ocierają się o siebie, zaczepu tłoka nie ruszaj.

Nelo 
Korneliusz

Wysłany: 2009-03-17, 15:44   

aha... ale to i tak co najmniej miesiąc
...kasa i pewien przeciwny domownik...

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Wiatrówki sprężynowe » Bajkal MR 512