Anics Skif a3000 i ścięty śrut. Proszę o pomoc

Wszystko co dotyczy wiatrówek CO2

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

musstaffa
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-02, 13:23
Lokalizacja: Gorlice

Anics Skif a3000 i ścięty śrut. Proszę o pomoc

Post autor: musstaffa »

Witam wszystkich! Jestem tu nowy.. dzisiejszy.
Ogólnie jestem laik więc sorry jeśli będę używał niefachowej terminologii:)
Zakupiłem używanego Anics Skif a3000. Przyznaje na wstępie że to moja pierwsza przygoda z wiatrówkami. I mam nieco pytań.

1. W związku z tym że wiatrówka dość niecelna i nie chodzi o rozrzut tylko bo skupienie jest w miarę ok (jak na moje marne umiejętności strzeleckie) ale rzecz w tym że strzela dużo niżej i w prawo. oczywiście szczerbinka jest regulowana ale wydaje mi się że to będzie za mało przy takiej "znoszeniu"
Z ok 5m jak celowałem w róg kartoniku z tarczą śrut lądował w okolicy środka tarczy. jak celowałem w środek tarczy śrut lądował w prawym dolnym rogu. (kartonik tarczy 14x14cm)
Przy 10 metrach nawet nie chce myśleć..
W związku z tym przyjrzałem się wystrzelonemu śrutowi który wychwytywał placek plasteliny do której przykleiłem tarczę. Okazało się że każdy śrut jest mocno ścięty z jednej strony. Tak jakby śrut niedokładnie pasował do otworu lufy z podajnika magazynka. Potem jeszcze sprawdziłem że tak będzie jak strzele w samą plastelinę ( w kulkę plasteliny) I to samo. Sprawdzone na obu magazynkach z takim samym efektem.
Jestem laikiem i może tak zawsze wygląda śrut więc proszę napiszcie co jakie jest tego wytłumaczenie. Czy tak ma być?
Boję się nieco że jakiś bubel mi się trafił.

2. Proszę o informacje jak ten pistolet konserwować i co ile. Co jest ważne by długo służył? Proszę o jakieś info.

3. Chciałem zdjąć zamek przesunąłem dwa suwaki z dwóch stron odciągnąłem zamek do tyłu i nic.. ciągnąłem mocno i pojęcia nie mam jak go otworzyć.

4. Kiedy wiadomo że skończył się CO2? Czy jak nie ma CO2 w kapsule to śrut wyleci?
5. Jaki śrut ołowiany polecacie do tego pistoletu i czy przygotowujecie jakoś śrut przed strzelaniem? Słyszałem że niektórzy go moczą (chyba w nafcie).
6. Proszę o informacje na temat kapsuły smarującej. Co ile trzeba używać takiej kapsuły.
7. Jest jeszcze coś. Czasem mi się wydaje że wcale śrut nie doleciał do celu (mimo bardzo bliskiej odległości) tak jakby był pusty strzał ale po sprawdzeniu czy jest w magazynku owy śrut okazuje się że go nie ma.
Wszelkie rady będą dla mnie cenne i za wszystkie dziękuję.
załączam zdjęcie makro śrutu którym strzelałem (Norica) wyciągniętego z plasteliny jak również wyciągnietego z pudełka dla porównania:)

Proszę o możliwie szybką odpowiedź bo jakby coś było nie tak z ta wiatrówką to będę ją chciał oddać.

Dzięki wielkie
Rysiek


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

guntuning.com
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

A przywitać się to ciężko?

Obrazek
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
musstaffa
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-02, 13:23
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: musstaffa »

daras pisze:Czytać forum potem pytać.
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... skif+a3000
Tylko że tam nie ma ani słowa odpowiedzi na moje pytania. Zgodność jest tylko samej wiatrówki ale tam zupełnie inna historia jest. więc założyłem nowy temat mając nadzieje że ktoś mi pomoże
JesperKyd pisze:A przywitać się to ciężko?

Obrazek
A co ma z kwiatami przyjść do każdego?? a może z flaszką:D

Przywitałem się i przedstawiłem..
Ostatnio zmieniony 2011-06-03, 11:14 przez musstaffa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

musstaffa pisze:a co ma z kwiatami przyjść do każdego?? a może z flaszką:D
Kwiatów nie lubię a piję rzadko :P
Przywitalnia jest tu:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewforum.php ... 6fae52b0a8
Nikt Cię do tego nie zmusza, ale u nast to tako "głupi" zwyczaj :oops:
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
musstaffa
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-02, 13:23
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: musstaffa »

Starszy_Pan pisze:
musstaffa pisze:a co ma z kwiatami przyjść do każdego?? a może z flaszką:D
Kwiatów nie lubię a piję rzadko :P
Przywitalnia jest tu:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewforum.php ... 6fae52b0a8
Nikt Cię do tego nie zmusza, ale u nast to tako "głupi" zwyczaj :oops:

Dzięki za info. Jak wspomniałem jestem tu nowy więc nie znam waszych zwyczajów, gdybym wiedział to bym...
zresztą już się przywitałem.
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

musstaffa pisze:a może z flaszką:D.
Dobre i to... :lol:
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

To jest właśnie ten problem, magazynek wchodzi za nisko przez co kaleczą się śrutu przy wprowadzaniu do lufy.
guntuning.com
musstaffa
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-02, 13:23
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: musstaffa »

daras pisze:To jest właśnie ten problem, magazynek wchodzi za nisko przez co kaleczą się śrutu przy wprowadzaniu do lufy.
Aha. Możliwe ze to jest to aczkolwiek jak to sprawdzić. chciałbym zobaczyć prześwit i gdzie faktycznie "brakuje" tzn w którym miejscu dokładnie się kaleczy. ściągnąłem zamek ale nadal nie ma jak zobaczyć.
Aha oba magazynki maja taki delikatny luz. Dopchnąłem go podczas strzelani właśnie nadziei że to poprawi sytuację ale nic kompletnie się nie zmieniło. dokładnie tak samo kaleczy (ścina)
Ostatnio zmieniony 2011-06-03, 11:15 przez musstaffa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Bo tam brakuje dość sporo, to normalka w tych pistoletach, dlatego właśnie musiałem podfrezować zamek.
guntuning.com
musstaffa
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-02, 13:23
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: musstaffa »

a czy po tej przeróbce górna ścianka magazynka nie dotyka zamka od jego wewnętrznej strony? bo tam widzę niewiele miejsca. Napisz mi jeszcze czy po tej przeróbce nie kaleczy ci śrutu wszelkiego rodzaju? Sprzedający mi napisał że nie zauważył tego ale strzelał innym śrutem a dał mi akurat ten bo miał go najwięcej do innej wiatrówki (faktycznie ma inna bo ją sprzedaje na allegro)

A co do zacinania się zamka.. wszyscy o tym piszą to już rozkminiłem że często powoduje to zbyt głęboko wepchnięty śrut. A za niwelowanie luzu odpowiedzialny jest docisk z góry magazynka (kawałek plastiku ze spręzynką) Sprężynka musi być w odpowiednim otworze i odpowiedniej długości i twardości. Zapomniałem ją założyć po tym jak zdemontowałem cały magazynek w poszukiwaniu innej opcji załadowania go głębiej do pistoletu (nie znalazłem tego sposobu, Twój jest destrukcyjny i nieodwracalny i chyba jedyny).. no bez tej spręzynki wogóle nie chciały się tulejki przesuwać w magazynku. potem założyłem nie w ten otwór i to samo. na środkowym nie próbowałem ale chyba sprężynka musi być w otworze i odpychac tulejki opuszczające otwór w magazynku..

To było info dla tych co im się blokują magazynki. Mnie sie akurat nie blokuje.. choć i tak zamierzam nasmarować te tulejki czymś dla lepszego poślizgu.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Generalnie to ten pistolet jest do dupy, wkurzył mnie kiedyś i go sprzedałem za 50 zł. Zamek musi być podfrezowany i te łapki plastikowe muszą być wyższe, musisz coś przykleić. Jest naprawdę dużo lepszych pistoletów niż ten badziew, więc jak możesz to go sprzedaj i kup choćby Iża 53, będziesz miał większą radochę. Wracając jeszcze do Skifa, to udało mi się go ucywilizować z tm magazynkiem, ale lufy nie mogłem się doprosić, a wtedy nie miałem jeszcze możliwości aby zrobić to samemu. Teraz to byłby inaczej pistolet dostałby nową lufę i już by był celniejszy. Jak zmierzysz jej średnicę to się zdziwisz, moja miała prawie 4,8mm na wylocie, normalnie istna Rumcajsówka.
guntuning.com
musstaffa
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-02, 13:23
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: musstaffa »

Daras nie pocieszyłeś mnie tym co napisałeś.. widzę jednak że to dużo przeróbek. Zamka nie będę miał czym podfrezować. Chyba faktycznie odpuszczę sobie te przeróbki trochę się nim pobawię i sprzedam i może pójdę za Twoją radą na IŻa 53.
W sumie to jednostrzałowiec więc nie ma już tej powtarzalności przy strzelaniu ale..

A z ciekawości zmierzę jutro lufę z przodu.. bo ta rumcajsówką mnie zaskoczyłeś.. jeśli faktycznie w mojej też tak jest to szkoda gadać nawet o tej wiatrówce

Postaraj się przy pisaniu, żeby nie było czego poprawiać-Walend
Ostatnio zmieniony 2011-06-03, 11:17 przez musstaffa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

daras pisze:Jak zmierzysz jej średnicę to się zdziwisz, moja miała prawie 4,8mm na wylocie, normalnie istna Rumcajsówka.
Bo to jest coś jak zintegrowany separator, kompensator nie wada lufy Obrazek
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
musstaffa
Posty: 24
Rejestracja: 2011-06-02, 13:23
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: musstaffa »

dziś mnie Skif mocno w... ił. Oj działo się.. działo ale dzięki temu doszedłem do pewnych wniosków i rozwiązań dla Skifa. Kaleczenie śrutu faktycznie to skutek za płytkiego wchodzenia magazynka do pistoletu zgodnie z tym co mówił Daras. jednak ta przeróbka magazynka była mocno destrukcyjna jak dla mnie. Od początku mnie denerwował malutki luz magazynka. Metodą Darasa dokleiłem kawalątek plastiku o grubości ok 1mm (może mniej nawet) do wgłębienia prostokątnego w magazynku w które wpada zapadka zwalniania magazynka. Dokładnie tak jak zrobił to Daras z tym że nic nie wycinałem. Teraz magazynek jak sie wsunie to nie blokuje się trzeba energicznie go dosunąć do spodu lob delikatnie dłonią jakby uderzyć. W sumie to tak rasowo nawet:))
Efekt jest taki że magazynek zapina się i ani drgnie!
Dokonałem 2 próbne strzały w plastelinę. jest git! Zero kaleczenia śrutu. Szybkośc śrutu ponad 2 razy większa. Przedtem zaledwo śrut zanurzał się w plastelinie.. nawet nie całkowicie. Teraz nawet przebija 4cm plasteliny i wychodzi całkowicie na zewnątrz. (z bardzo bliska)
Jednak to kaleczenie śrutu zabierało sporo energii kinetycznej śrutowi.
Drugi magazynek miał większy luz. podkleiłem podwójnie tym kawałkiem cienkiego plastiku niestety magazynek się już nie zamykał. Więc wróciłem do jednej warstwy i niestety odrobinkę za mało. Magazynek delikatnie się jeszcze porusza i śrut jest delikatnie kaleczony.
Wniosek: Magazynek musi wchodzić ciasno tzn zapinać się na wcisk. Po zapięciu nie może być ani trochę luzu.

Wspominałem o tym że mnie w...ił Skif. Otóż wczoraj chwaliłem się że magazynki dobrze podają i nie blokuje się zamek. No to dziś dostałem nauczkę. CIągle mi się blokował. Odblokować nie było łatwo. Raz pół srutu się wydostało do lufy pół zostało w tulejce ale się nie rozerwał tylko rozciągnął. Efekt taki że ni wyciągnąc magazynka ani naciągnąć.. wszystko zablokowane. Kilka razy pod rząd mi sie zablokował.
Przyczyn jest kilka niestety.
1. Zbyt luźny śrut. Jeśli się wepchnie za daleko śrut będzie łatwo się juz przesuwać w tulecje i często główka śrutu zaczepia o przeźroczystą obudowę magazynka. Nie można za daleko go wepchąć. I nie można go cofac bo efekt ten sam.
Nie można też za mało wciskac w tulejkę bo po pierwsze śrut nieosiowo będzie wciskany gazem w tuleje a tym samym w lufę powodująć również ścinanie śrutu i małą energię kinetyczną a po drugie znów może zaczepiać tym razem durga stroną o obudowaę magazynka. Wypróbowane doświadczalnie.
2. Tulejki mają nacięcie z boku na powierzchni walcowej. takie spłaszczenia. Mają za zadanie nie obracania się tulejek wewnątrz magazynka a jedynie przesuwanie. Praktyka jednak jest inna. Obracają się i to bardzo chętnie. Zauważyłem że gdy kilka się ustawi tak by nacięcia pasowały do obudowy magazynka tuleki przesuwają się płynniej.
Nie znalazłem na to rozwiązania. Na razie posmarowałem wszystkie tulejki oliwą maszynową. Jest chyba lepiej.
3. To docisk z czarnego plastiku i spręzynki na górze magazynka. To on odpowiada za niwelowanie luzu i swobodne przechodzenie tulejek w jedną stronę utrudniając ruch wsteczny. Niestety tu też jest różnie w praktyce bo czasem utrudnia w obie strony:)

Nie mniej jednak po uwzględnieniu tych dwóch punktów oraz doklejeniu do magazynka wspomnianego plastiku by zlikwidować luz magazynek pracuje dobrze i się nie zacina. Nie mialem okazji postrzelać dużo bo skonczył mi się śrut.
Zauważyłem jeszcze że lubi się zablokować w momencie gdy naciągniemy zamek obojętnie jakim sposobem i rezygnująć ze strzału chcemy zwolnić zamek przyciskająć najpierw kurek potem spust. Po takim manewrze i ponowanym naciągnięciu zamka lubi się zblokować.

Rozpisałem się ale może komuś te informacje pomogą. Można powiedzić że około 150 śrutów poszło w plastelinę by na podstawie doświadczeń i obserwacji wyciągnąć wnioski.
Doszło do tego że malowałem główkę śrutu markerem i umieszczałem go w magazynku tak by potem wyciągnąć wniosek która część na obwodzie lufy kaleczy tak naprawdę śrut. I okazało się coś zupełnie innego niż to co jest faktycznie. mimo że tulejka będą o jedna pozycję wstecz nie wiele przekręcała się po przesunięciu tulejek o jedna pozycję wynik okazał się błędny. W dwóch przypadkach pomalowanego śrutu wniosek był jeden. Obcina śrut górna część lufy. Z tego by wynikało że magazynek jest za głeboko wsunięty. A tak naprawdę obcina dolna część lufy. Błąd wyniknął prawdopodobnie z tego że podczas naciągania w pistolecie są dwa popychacze tulejek i tulejki prawdopodobnie się wtedy obracają chętniej niż podczas mojego pchania śrubokrętem przez otwór do ładowania śrutu.

Tak czy siak magazynek faktycznie jest za słabo dopasowany do pistoletu. Stąd taka losowaość w strzelaniu i celności i zapewne też sile.
Dopasować magazynek to podstawa.

Przyznam Wam że mało sobie postrzelałem jak narazie wiele próbowałem i strasznie mnie to wkręciło. Zawsze chciałem postrzelać do celu ale sama broń mnie nigdy nie cieszyła.. teraz poczułem coś nowego.. chyba złapałem bakcyla..

kolejnego bakcyla mam już od kilku lat.. fotografia:) Stąd czasem Wam pokaże jakieś foty makro o tematyce militarnej:)
Narazie czekam na śrut i CO2 i potem wysnuje pewnie nowe wnioski i część obalę które już wysnułem hehe.
Mam nadzieje że komuś jednak ta wiedza się przyda.

Mam jeszcze pytanko. Jak się robi test celności. Chodzi mi o taki test w którym mamy pewność że to wina rozrzutu wiatrówki a nie nasza nieudolność. Kiedyś w szkole mówiono mi że nawet wkręcony w imadło pistolet nie będzie strzelał za każdym razem w to samo miejsce.. to pewnie to skupienie o którym gdzieś czytałem. W imadło wkręcał nie będe ale może doradzicie jak zrobić taki test żeby sprawdzić sprzęt a nie swoje umiejętności przekładać na jakość i celność sprzętu.

Jak dacie znać jak to zrobić to postaram się zrobić taki test Skifem..

Co prawda jeszcze nie zmierzyłem lufy (inf dla Darasa) bo nie znalazłem suwmiarki odpowiedniej ale śrut wchodzi w miarę pasowanie więc chyba nie jest aż tak zle.

Pytanie. Czym przesmarowywać lufę? Bo czasem by pasowało prawda?

Pozdrawiam i sorry że aż tyle pisze:)