Czyszczenie lufy

Można wpisywać tu rady które przydadzą sie nowym posiadaczom wiatrówek. Rady związane z użytkowaniem wiatrówki jak również z bezpieczeństwem podczas strzelania.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Czyszczenie lufy

Post autor: maximus »

Panowie, znam dwie skrajnie różne opinie na temat czyszczenia przewodu lufy w wiatrówce. Interesuje mnie co wy o tym sądzicie. Praktykuje ktoś to? Mam na myśli oczywiście wyczyszczenie lufki raz w sezonie powiedzmy a nie po każdym strzelaniu

Drugie pytanie (jeśli ktoś to robi) to jak to zrobić skutecznie. Interesuje mnie technika jak i środki do tego użyte.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
pablorudnik
Posty: 352
Rejestracja: 2011-02-01, 16:42
Lokalizacja: Zwierzyniec

Post autor: pablorudnik »

Najprościej przecieraki filcowe nasączone (bez przesady) PKB.Ze 3-4 przestrzelić i jednym suchym.Powinno załatwić sprawę.Czyszczenie wyciorami (nawet tymi z plastiku) ze szczoteczką miedzianą lub nylonową,może czasami pogorszyć,a nie polepszyć sprawę (tzw. film ołowiowy który osadził się w lufie,pokrywa także mikro rysy i itp.).Takie moje zdanie.
:) FWB 300s U + Leapers 3-9x40 TF2 :)
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Tutaj niestety nie ma reguły. Wbrew potocznym obiegowym opiniom są lufy, które lubią być czyszczone i polepsza się po tym skupienie. Mi sie nie chce tego sprawdzać i raz do roku robię "gruntowne czyszczenie" przecierakami na żyłce.
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

O widzisz Arni świetnie że się odzywasz bo mamy takie same karabinki. Dla mnie problem jest taki że jak wiesz mamy osłonę lufy i po prostu jak będę strzelał przecierakami to mi zostanie syf w osłonie. Naświetl mi proszę proces. Jakie przecieraki jak to z żyłka zmontować i jakim środkiem. Wiem że są zwolennicy i jednej i drugiej szkoły. Ja chce sprawdzić jak to jest u mnie.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

No nie mamy bo wrocilem do źródeł i mam S400 w pięknej osadzie od Darasa :mrgreen: . FWB czyści sie bardzo łatwo standardowymi przecierakami 4,5mm. Ja przekłuwalem je iglą, przewlekalem zyłkę wędkarską, dwa supełki po obu strobach przecieraka i pucu, pucu az do skutku, żeby przecierak nasaczony PKB był biały. Na sam koniec czyste przecieraki i tez pucu, pucu, zeby nie bylo osadu. Robiłem to bardziej dla spokoju sumienia niz z konieczności ;)
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
yarraky
Posty: 53
Rejestracja: 2011-01-09, 12:32
Lokalizacja: Poznań / Środa Wlkp.

Post autor: yarraky »

ja początkowo kupiłem wycior z filcową końcówką, jednak nie odważyłem się go do lufy wsadzić, w razie potrzeby skorzystam ze sposobu Arnie'go- chyba nie zaszkodzi :)
Slavia 634 + DOC
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Dzięki Arni za podpowiedz. Kurcze myślałem że odkupiłeś tego FWB od chłopaków w końcu. Szkoda jest nas coraz mniej (użytkowników FWB)
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

A co sądzicie o tym?

Obrazek
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Ja swoich wcale nie czyszczę. Może zacznę :mrgreen: .
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

JesperKyd pisze:A co sądzicie o tym?
No cóż ... potwierdza to fakt , że jedni czyszczą , inni nie czyszczą ... :/ Wiele zależy od intensywności strzelania , rodzaju śrutu , którego używamy (brudzi - nie brudzi ) , również miejsca w którym strzelamy .Obecność piasku , zapylenie równiez wpłynie na czystość lufy po pewnym czasie . Niestety artykuł jest ściągnięty z bloga człowieka , który zdaje się , strzela również z palnej . Pomijając , że ten portal jest ... hmmm ... powiązany z liderem sprzedaży ... B...pl. :mrgreen: :mrgreen: A tam , jak i w Mi... pl. wyciory polecane są jak ciepłe bułeczki ... nie tylko z mosiężnymi końcówkami :-?

Lufę czyszczę przecierakami z PKB . Wyciora też używam ... do wepchnięcia przecieraka :mrgreen: I raczej okazjonalnie , w Waszym przypadku nie częściej niż raz w roku ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

No właśnie o takie okazjonalne przetarcie mi chodzi.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

No i dziś na Bemowie i mnie naszło na przeczyszczenie lufy w Gamo PR45 . Kolega pmtpriv użyczył przecieraków , AdamWawa balistolu i dawaj ; 6 sztuk przecieraków wystrzelonych . Tylko , że potem zwątpiłem w siebie , pistolet i wogóle ... eeeehh ... :evil:

Tarcza strzelana zaraz po czyszczeniu ; ... jeden uciekł po za tarczę ... :shock:

Obrazek ... :oops:

W międzyczasie postrzelałem kilkadziesiąt śrutów , tak tylko bez celowania i kolejna próba ;

Obrazek ... :oops:

W sumie wypukałem z 50-60 śrutów i co ?? ... taki kiepski nagle jestem ?? Po kolejnych kilkudziesięciu strzałach do nikąd następna próba ;

Obrazek ... :P

UUps ... i w końcu zaczęło być nieźle :D Do tej tarczy oddałem około 15 strzałów .Oczywiście tarcze strzelane na stojąco , wolna ręka , 10 m , śrut Geco do tarczy , a celem zaołowienia lufy również KTK ... :D

Mówi się , że po czyszczeniu lufy wystarczy kilkadziesiąt strzałów , by wszystko wróciło do normalności. Te kilkadziesiat pierwszych przyprawiło mnie o ból głowy .. :mrgreen: Dobrze , że strzelałem przy Kolegach , bo szlag by mnie trafił , a i nikt by może nie uwierzył. ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

W życiu nie spodziewał bym się aż takich różnic.
Hiszpan63 pisze: Dobrze , że strzelałem przy Kolegach , bo szlag by mnie trafił , a i nikt by może nie uwierzył.
Przekupiłeś ich, czy zastraszyłeś :P
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

To ze strachu Tobie ręce drżały że wystrzelasz lepszy wynik z czystą lufą. :P

A tym olejem i przecierakami to tylko naoliwiłeś lufę, nie wyczyściłeś. Do czyszczenia używa się wyciora. Takiego jak do liderowskich zestawów dają, lub Iżyka 61. :D
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)