SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Optyka » Opisy naszych lupek » Gehmann *D75* - regulowany (2,5 - 4 mm) tunel muszki
Gehmann *D75* - regulowany (2,5 - 4 mm) tunel muszki
Autor Wiadomość
Rlyeh 

Wysłany: 2009-12-09, 11:10   Gehmann *D75* - regulowany (2,5 - 4 mm) tunel muszki

Zasadniczo nic o tym nigdzie nie ma, więc postanowiłem kilka słów napisać.

Akcesorium owe to nic innego, jak ewolucja tradycyjnych insertów w kierunku "x w jednym". Dobranie odpowiedniej średnicy insertu jest, jak się można domyślić, dość istotne, wszak kiepskie wyniki to na bank wina sprzętu. Istotne było dla mnie - oryginalny insert z Hammerlaka jest deko za duży. A z kolei inserty które pożyczył mi Grzesiek, nie pasowały (szczęśliwie pasowały do tunelu w QB). Zamiast więc szukać po omacku i kombinować, wpadłem na przegenialny pomysł uproszczenia sobie życia tym właśnie "bajerem'.

Wyrób produkcji niemieckiej firmy Gehmann. Model to D75. Stara już konstrukcja, sądząc po tym, na jakich sprzętach można ją zobaczyć. Nabyte od kol. Pedant z iwebu, stan bardzo dobry. Wszystko chodzi płynnie i się nie zacina.

Regulowany tunel muszki to dość sprytna konstrukcja.

Zasada działania jest identyczna z tą, którą na co dzień obserwować można w aparacie fotograficznym:

- obracając pierścieniem regulujemy "złożenie się" przysłony, co wygląda tak:

Nie wiem jak w innych, w tej regulacja jest płynna, tzn. że można ustawić dowolną średnicę z zakresu 2,5 - 4 mm.

Podsumowując, do szczęścia brakuje mi jedynie regulowanego przeziernika.
Ostatnio zmieniony przez Rlyeh 2009-12-16, 16:41, w całości zmieniany 1 raz  

Abenader 

Wysłany: 2009-12-10, 14:41   

Z miesiąc temu , na allegro widziałem Walthera za 150 zł ... z uchem , regulowany , kultura . Zastanawiałem się czy nie wziąć , ale nie wiedziałem , że coś takiego istnieje (jak ten regulowany insert) . No i teraz pluję se w brodę . :mrgreen:

krzysztof 

Wysłany: 2009-12-11, 17:51   

Ciekawe, czy są blendy regulowane od np 1,0mm w górę? Diopterek regulowany mam tej samej firmy. Coś podobnego do muszki jest świetnym pomysłem.

Quackenbush i nowsze

Rlyeh 

Wysłany: 2009-12-11, 18:08   

Musiałbyś przejrzeć sobie katalogi Gehmanna albo Centry, ale z tym 1 mm to ciężko.

Rlyeh 

Wysłany: 2009-12-16, 16:47   

Mała aktualizacyja. Wymieniłem korespondencję z Gehmannem. I chociaż trochę to trwało, dowiedziałem się, że:
- D75 to nie model. To ich poprzedni adres (przeprowadzili się na obecny w 1993 r.). Mnóstwo stron i sprzedających podaje D75 jako model ;)
- przestali umieszczać swój adres na wyrobach dawno temu, przed 1993 r. ;)
- produkowali tunele na M17, M18 i M22,
- i przeto to co mam musi być zwyczajnie starszej produkcji.

Tak więc możliwe, że to M17. Szkoda że nie mam czym obmierzyć. I tak bez różnicy, bo osadzony jest dobrze. Funkcjonalność bez zarzutu. Słowem - tunel muszki mam godny wieku karabinka ;) Ale te rzeczy, odpowiednio użytkowane i konserwowane, nie tracą funkcjonalności.

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Optyka » Opisy naszych lupek » Gehmann *D75* - regulowany (2,5 - 4 mm) tunel muszki