Ilość strzałów przy ustawieniu różnych prędkości wylotowych

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Ilość strzałów przy ustawieniu różnych prędkości wylotowych

Post autor: daras »

W sobotę pobawiłem sie regulacją mocy AA S 200. Po zmierzeniu na chrono stwierdziłem że przyda się dołożyć jej ze 2J no więc podkręciłem do 16J no i seria strzałów. Seria strzałów skończyła sie na 30 pozostałe to już ogromne spadki prędkości wylotowej. Wcześniej miałem ustawione 13,5J i stabilnych strzałów miałem 60 na dystansie 50 metrów. Muszę znaleźć optymalne ustawienie mocy przy jak największej liczbie strzałów, bo nie myślałem że przy ustawieniu zaledwie 1,5J więcej będę miał o połowę mniej strzałów. Mam teraz jednak dobry chronograf to przetestuję ją na różnych dystansach i różnych mocach, wyniki nie omieszkam wkleić na forum.
guntuning.com
virus
Posty: 453
Rejestracja: 2007-10-08, 07:06
Lokalizacja: Września

Post autor: virus »

Darku na 50 metrów i w miarę spokojnej pogodzie 12-13J w zupełności wystarczy do strzelania. Ja ostatnio z 15J dewastowałem puszki postawione na 110m i było okej. Na pewno nie narzekałem na brak mocy, a raczej na brak poziomnicy na wiatrówce :) zresztą tą drugą już kupiłem :)
HW97K by Hogan + DOT 6x24x42 MD
IŻ-38
Awatar użytkownika
White_Eagle
Posty: 331
Rejestracja: 2007-12-29, 20:18

Post autor: White_Eagle »

Witam serdecznie.
Z tego co się orientuje, to na ilość stabilnych strzałów ma wpływ prędkość początkowa pocisku Vo. Czym niejsza prędkość, tym bardziej po łuku będzie leciał pocisk i wtedy będzie na niego dłużej działały czynnik zewnętrzne np. wiatr. No, ale gdzieś musisz znaleźć kompromis. Ja przy HW100 obecnie mam ustawione 14,2J. Tak było fabrycznie ustawione i z jednego ładowania kartusza o pojemności 175cm3, w zakresie 220 - 90 bar (pole zielone) oddaj 140 stabilnych strzałów. Ponieważ strzelam na 10m, to jeszcze mogę oddać 40 strzałów. Łącznie jest to 180 strzałów na 10m.
Pole zielone na kartuszu oznacza prawidłową pracę karabinka.

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
Awatar użytkownika
Irak
Posty: 242
Rejestracja: 2007-10-04, 22:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Irak »

@Daras
No to będziesz musiał trochę czasu poświęcić, żeby pościągać pełną charakterystykę przy różncyh ustaweiniach śrubki. Może coś znajdziesz na www.czeskie.thx.pl - Luka tam sporo o CZ pisał. Może warto by się zaopatrzyć w regulator i większy kartusz, bo chyba warto ;).

@White_Eagle
Skoro masz 14,2J to karabinek wysłałbym do serwisu, niech poprawiają. Wersja na Polskę to pomyłka, chyba nikomu nie trafiła się dobrze wyregulowana. Kupić karabinek, żeby od razu oddać do serwisu, paranoja. Na szczęście wraca o wiele lepiej pracujący niż taki prosto z pudła i ustawiony. Warto natomiast kupić w UK (wyregulowany cacy i ma ładniejszą osadę, mniej kanciasta).
PFTA
witboj
Posty: 123
Rejestracja: 2008-04-15, 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witboj »

Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Niby proste ale....
Jak najprościej ustalić odpowiednią wartość średnicy portu powietrza.. ?
To proste , ładujemy karabinek do około 120bar , "podciągamy" sprężynę zbijaka na ile jest to możliwe ,
ale uważając aby nie wystąpiły "podwójne" otwarcia zaworu ,
i tak dobieramy średnicę portu aby uzyskać wymagane Vo np 240m/s.
Może ktoś rozwinie pojęcie "podciągania" sprężyny zbijaka i "podwójnego" otwarcia zaworu? :roll:
Ja to rozumiem tak, najpierw wyznaczamy, strzelając przez chrono, przy jakim ciśnieniu w kartuszu mamy górkę, czyli maksymalne Vo. Później dla tej wartości ciśnienia, kręcimy śrubką regulacji ustawiając żądane Vo np. 240m/s. Czyli po prostu podnosimy lub obniżamy charakterystykę karabinka. Będzie startował i kończył na wyższej Vo, w zakresie użytkowym ciśnienia w kartuszu, strzałów będzie mniej. Zwiększając napięcie wstępne sprężyny zbijaka, powinno się uzyskać zwiększenie Vo w zakresie wyższych ciśnień w kartuszu. Tym samym "wypłaszczyć" charakterystykę, przesuwając górkę w stronę wyższych ciśnień. Co może oznaczać wyjście poza limit i potrzebę skorygowania Vo śrubką regulacji. To moje teoretyczne Misie. Jak wrócę z zawodów z Piekar, sprawdzę praktycznie czy mam racje. Do zawodów tylko teoretyzuję, nie ruszam karabinka bo mogę coś spier... :evil:
Mam zamiar podregulować swojego S400 bo dość dokładnie muszę się "wstrzelić" w ciśnienie w kartuszu na zawodach, żeby nie było wtopy :mrgreen:

A na koniec pytanko do gmeraczy. Czy strzelał ktoś przy podłączonej butli do kartusza? Chcąc ustawić Vo przy ciśnieniu przy którym mamy górkę, raczej trudno będzie się wstrzelić za pierwszym razem i trzeba się będzie doładowywyać. Gdyby tak po natankowaniu do żądanego ciśnienia zakręcić zawór butli ale nie odłączać zestawu? Jak zareaguje kartusz na pozostawienie otwartego zaworu do tankowania?
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Mając podłączony zestaw pod karabinek zakręcałem butlę sprawdzałem wtedy jak spada ciśnienie w kartuszu.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Czyli nic "złego" się nie dzieje...Przetestuję.