Pytanie o mil-dot

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
daidu
Posty: 89
Rejestracja: 2008-08-18, 14:32
Lokalizacja: Malbork

Pytanie o mil-dot

Post autor: daidu »

Witam w ten dzeszczowy dzień. Od jakiegos czasu korzystam własnie z tej siatki celowniczej. I nurtuje mnie jedno. Powiedzmy, że zeruje lupke na 30 m. Czy koralik nizej to 40 m i tak dalej? Jak poprawnie obchodzic się z ta siatka? Strzelam z exacta 4,50.
KRAL A01+PP 3x12x42
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Załączam instrukcję Mildota z Tasco.

A i przypomniałem sobie o pewnym temacie ;)
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=1057
e:
"Koraliki" rzadko pokrywają się z pełnymi metrami w wiatrówkach. Jedyna metoda to tak jak krystian pisał - na znanej odległości i w miarę stabilnym śrutem, wtedy będzie coś wiadomo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2009-06-03, 17:16 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystian
Posty: 576
Rejestracja: 2007-10-05, 15:01
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian »

Zależne od Mocy karabinka.

Rozstaw tarcze co 5 m i strzel do każdej po 5 peletek , ze stabilnej pozycji .
W środek tarcz celuj środkiem krzyża - tam gdzie się układaja przestrzeliny tam masz 0.

Możesz też skorzystać z Chairgun2


Pozdrawiam
Krystian
Lgm2 + Doc
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Re: Pytanie o mil-dot

Post autor: Arnie »

daidu pisze: Jak poprawnie obchodzic się z ta siatka?
Zaleznosc jest b. prosta. Odległośc między kropkami to : 10cm na 100m, 5 cm na 50m, 1 cm na 10m itd.
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
daidu
Posty: 89
Rejestracja: 2008-08-18, 14:32
Lokalizacja: Malbork

Post autor: daidu »

dziekuje za podpowiedzi
KRAL A01+PP 3x12x42
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Re: Pytanie o mil-dot

Post autor: Starszy_Pan »

Arnie pisze: Zaleznosc jest b. prosta. Odległośc między kropkami to : 10cm na 100m, 5 cm na 50m, 1 cm na 10m itd.
Tak !! ale jest to z definicji => miliradian.
W mojej Barskiej 3-12 krzyż "zmienia" się w zależności od powiększenia i dlatego kiedyś pytałem na którymś forumnie przy jakim on jest "true Mil Dot". Niestety w instrukcji tego nie ma :cry: Podejrzewam, że przy X10 i wtedy odległość między dotami to 2 miliradiany (i nie jest True)
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

Tak tez było w starszych Leapersach :mrgreen: Tylko, że wtedy taki krzyz nie powinno się nazywać Mil-Dot ;)
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
daidu
Posty: 89
Rejestracja: 2008-08-18, 14:32
Lokalizacja: Malbork

Post autor: daidu »

Dzis próbowałem ogarnać się z tym mil-dotem. Ustawilem sie na 10 metrze mierze do tarczy, strzalilem. Cholera strzaly padaja za nisko w stosunku do celowania. Po chwili kombinowania wyszlo mi, ze zero mam na 2 kropce na dolnej pionowej belce. Przenioslem sie za jakis czas na 30 metr i sie zdziwilem. Zero bylo idelanie tam gdzie powinno byc, strzelalem tam gdzie chcialem. CO jest kurde grane? Nigdy wczesniej tak nie mialem, bawilem sie powiekszeniem i paralaksa co prawda i slyszalem, ze nastawy moga sie zmieniac przy takich zabiegach ale miao to miejsce pierwszy raz. Takze wykluczam taka mozliwoc. Dodam, ze mam kawalek kliszy pod tylna obejma ale nie wiem czy to ma duze znaczenie. Co na to powiecie?
KRAL A01+PP 3x12x42
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Śrut nie leci po prostej. Kliszę wywal, lupę poprzekręcaj na ustawienia fabryczne, obierz dystans testowy i dopiero zeruj. Grunt, aby jak najmniej kręcąc obejmować punkt trafienia np. z 30 m. Dalej i bliżej przecież będziesz brał poprawki.
Kliszę wrzuć tylko wtedy, gdy wyzerowanie będzie niemożliwe ze względu na brak skali, krzywy montaż albo lipną szynę.
Jeśli masz chairguna albo inny program symylujący lot śrutu, możesz zaobserwować zależność ustawień lunety od wysokości montażu i innych czynników.
Dwa zera zresztą też są spoko, wszystko zależy od tego, na jakie dystanse i jak strzelasz.
Awatar użytkownika
bether
Posty: 30
Rejestracja: 2009-03-01, 12:08
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: bether »

daidu pisze:Dzis próbowałem ogarnać się z tym mil-dotem. Ustawilem sie na 10 metrze mierze do tarczy, strzalilem. Cholera strzaly padaja za nisko w stosunku do celowania. Po chwili kombinowania wyszlo mi, ze zero mam na 2 kropce na dolnej pionowej belce. Przenioslem sie za jakis czas na 30 metr i sie zdziwilem. Zero bylo idelanie tam gdzie powinno byc, strzelalem tam gdzie chcialem. CO jest kurde grane? Nigdy wczesniej tak nie mialem, bawilem sie powiekszeniem i paralaksa co prawda i slyszalem, ze nastawy moga sie zmieniac przy takich zabiegach ale miao to miejsce pierwszy raz. Takze wykluczam taka mozliwoc. Dodam, ze mam kawalek kliszy pod tylna obejma ale nie wiem czy to ma duze znaczenie. Co na to powiecie?
Jeżeli masz zero na 30m to masz drugie zero na 12m.
Mniej więcej tak wygląda tor lotu śruta.
Obrazek
Polecam programik AirGun 7.2.0
Weihrauch HW-57 & PP 3-12x42 AO & JSB 4,52mm = Satisfaction Guaranteed