Problem z Weaver RV9

Moderator: Hiszpan63

Hektor
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-08, 23:23
Lokalizacja: Częstochowa

Problem z Weaver RV9

Post autor: Hektor »

Witam!

Niedawno zakupiłem karabinek HW 35E i do niego udało mi się dokupić lupkę Weaver RV9 (półroczna, używana tylko na PCP) oraz montaż B-Square dwuczęściowy. Niestety podczas strzału słychać bardzo wyraźny brzęk sprężyny dochodzący prawdopodobnie z regulacji AO.
Kręcenie AO nic nie daje, choć wydaje mi się, że przy maksymalnie wkręconym AO dźwięk jest troszkę słabszy.
Może jest jakaś możliwość wyeliminowania tego, bardzo denerwującego brzęku?
Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Jest to moja pierwsza lupka i tu taki pech..

Dodam jeszcze, że karabinek jest po tuningu u Hogana i sprawuje się znakomicie.

Pozdrawiam!
Slavia 634
HW90K+DOT 4-16X42
sz.krzysiek
Posty: 12
Rejestracja: 2009-05-23, 14:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Problem z Weaver RV9

Post autor: sz.krzysiek »

Hektor pisze:... podczas strzału słychać bardzo wyraźny brzęk sprężyny dochodzący prawdopodobnie z regulacji AO.
Możesz to bliżej wyjaśnić? W regulacji AO nie ma żadnej sprężyny, więc nie może tam nic brzęczeć. Chyba że masz luźną soczewkę i szkło Ci brzęczy - sprawdź czy pierścień z przodu jest dobrze dokręcony, ewentualnie czy się soczewka nie rusza - powinna być jak zamurowana w obudowie. A może brzęczy Ci sprężyna wiatrówki i coś rezonuje, a Tobie się wydaje że to w lupce? Strzel bez celownika i posłuchaj.
Pozdrawiam
K.
Hektor
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-08, 23:23
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Hektor »

W karabinku napewno nic nie brzęczy. Strzelałem bez lunety kilka tygodni. Natomiast w lunetce wszystko dokręcone.
Poza tą przypadłością wszystko wydaje się być ok. Obraz jest b. ładny, wszelkie regulacje działają jak należy.

Dziś zauważyłem jeszcze, że najgłośniejszy brzęk słychać przy ustawionej odległości 10 m na pierścieniu obiektywu (regulacja AO) i słabnie jak zwiększam odległość.
Nie jestem pewien skąd dokładnie dochodzi dźwięk. Ale brzmi dokładnie jak sprężyna lub coś podobnego.
Jak się spojrzy w obiektyw to za soczewką widać coś podobnego do sprężyny.
Slavia 634
HW90K+DOT 4-16X42
sz.krzysiek
Posty: 12
Rejestracja: 2009-05-23, 14:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: sz.krzysiek »

A próbowałeś potrząsać samym celownikiem? Tak oczywiście rozsądnie... Za soczewką może być jakaś podkładka dociskająca soczewkę, ale nie powinno być jej widać, bo jak określiłem powinna być dociśnięta. Można też podejrzewać luźny pierścień wewnętrzny, ale wtedy powinna się ruszać soczewka - ruszać to nie znaczy bujać się po kilka mm, ale wystarczy minimalny luz i wtedy będzie brzęczało. Jeśli nie jesteś "grzebaczem" w sprzęcie to zleć to fachowcom od optyki - niech zobaczą ten wewnętrzny pierścień czy dolega jak należy do soczewki. Dodam tylko że takiego modelu nie rozbierałem więc może tam też siedzieć jakieś inne licho - ale ogólnie konstrukcja jest podobna. Gdyby dźwięki pochodziły bardziej ze środka to można podejrzewać luzy zespołu soczewek tych od zmiennego powiększenia.
Pozdrawiam
K.
Hektor
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-08, 23:23
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Hektor »

Potrząsać (oczywiście z umiarem) próbowałem i nie zauważyłem żadnych luzów. Obawiam się, że faktycznie lupkę musi obejrzeć fachowiec.
Czy moglibyście kogoś polecić, ewentualnie jakąś sprawdzoną firmę?

Dzięki za wskazówki.
Slavia 634
HW90K+DOT 4-16X42