SKS - Nasze Forum
Liga SKS Liga SKS  Mapa Google  Mapa Google  Kawiarenka  Kawiarenka  FAQ  FAQ  Szukaj  Szukaj  Użytkownicy  Użytkownicy Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Starocie » Diana 22
Diana 22
Autor Wiadomość
krzysztof 

Wysłany: 2008-06-15, 17:58   Diana 22

Kilku kolegów pamięta maleństwo ze zlotu. Mniejsza niż Oryginal Jung Roland, taka dla malutkiej kobietki.
Przyjechała do mnie jako "strzelajaca". Podejrzanie dobrze wygladala, okazało się, że była pomalowana czarna farbą. Osada w doskonałym stanie, o niej w oddzielnym poście, jak będę ją odnawiał.

Okazuje się, że budowa bardzo podobna do OJR, taki sam spust.

Otwory w blaszce, z którego wykonany jest spust są wyrobione, trzpienie blaszek zaczepu maja duży luz. Od razu pytanie: kto ma język spustu taki jak na zdjęciach. Identyczne są od teraźniejszych chinek.

Jak zwykle przede mną szlifowanie, polerowanie przed wysłaniem do oksydowania.

Problemem jest końcówka tłoka - pierścień nabity na końcówkę ( o niego opiera się końcówka naciągacza) jest pokrzywiony i w miejscu styku z kopytkiem naciągacza ma pękniecie. Konieczne będzie zdjęcie pierścienia i wykonanie nowego.

Sam tłok to maluszek wśród tłoków. Średnica 21,5 na głowicy

Następny kłopot to uszczelka. Zamontowany był kawałek nawet nie okrągłej skóry. Jak Diana strzelała sam nie wiem.

Będzie trzeba dobrać porządną uszczelkę o średnicy 22mm.

Cylinder wymaga delikatnego szlifu i polerki, tak by nie uszkodzić grawerki napisu i bogini Diana. Otwory na trzpienie blokujące sa wyrobione, zadziory od wewnątrz cylindra do usunięcia. Postaram się lekko wypolerować wewnętrzne ścianki cylindra, patent tp sciernica listkowa 120 o średnicy pierwotnej 35mm, zmniejszonej do 25mm, tak by weszła do wewnątrz cylindra.
Dianka zapowiada się na piękność. Ciekawe z jakiej dekady 20 wieku jest to maleństwo.

Quackenbush i nowsze

bonzoo 
Sławek

Wysłany: 2008-06-15, 19:47   

Czy twoja Dianka ma wybite oznaczenia modelu? Moja Dianka też ponoć 22 ma tłok standardowy 25mm i jakby wieksza od twojej, możesz podać wiecej danych? wagę, długość całkowitą itd. Co do uszczelki to jeżeli masz tłok 22mm to pasuje uszczelka od slavi 618, a taką można dostać na allegro.

krzysztof 

Wysłany: 2008-06-15, 19:50   

Mam wybity model: Diana 22

Quackenbush i nowsze

bonzoo 
Sławek

Wysłany: 2008-06-15, 19:53   

język spustu chcesz nowy czy naprawiasz ten?

[ Dodano: 2008-06-15, 21:54 ]
no to w takim razie moja nie jest 22....

krzysztof 

Wysłany: 2008-06-15, 20:03   

Wolałbym nowy z uwagi na duże luzy

Quackenbush i nowsze

bonzoo 
Sławek

Wysłany: 2008-06-15, 20:24   

ok jutro zobacze chyba mam, możesz regenerować ja do 25 regeneruje. Jest kilka patentów. W mojej Diance (niby 22) blaszki sa w postaci jednej grubej zamocowanej na stałe. Możesz dokładnie ułożyć blaszki w języku i wiertełkiem np fi 3 przewiercić całość w innym miejscu i zapodać nowy trzpień. Te blaszki chyba nie powinny być ruchome.
W Diance 25, (spust jest jak w twojej) rozwierciłem wyrobione otwory na fi 5, bolec wymieniłem na srubkę, z jednej strony na łebek okrągły fi 5 a drugi otworek wypiłowałem pod kształt nakrętki i całość skręciłem, zeszlifowałem co wystawało (chociaż nie trzeba, bo jest miejsce ).

krzysztof 

Wysłany: 2008-06-15, 20:27   

Może masz schemat tej Twojej "22"?

Quackenbush i nowsze

bonzoo 
Sławek

Wysłany: 2008-06-15, 20:32   

pewnie, że mam diana 22
Ostatnio zmieniony przez bonzoo 2008-06-15, 20:40, w całości zmieniany 1 raz  

krzysztof 

Wysłany: 2008-06-15, 20:36   

No to proszę podeślij na maila

Quackenbush i nowsze

bonzoo 
Sławek

Wysłany: 2008-06-15, 20:39   

zapodałem wyżej linka do schematu, nie działa?

krzysztof 

Wysłany: 2008-06-15, 20:46   

Hmm, w szczegółach sie moja rożni od tej na schemacie. Będzie trzeba przy dalszej renowacji zrobić szczegółowa inwentaryzację elementów

Quackenbush i nowsze

krzysztof 

Wysłany: 2008-06-15, 21:53   

Konkurs zakończony, wiec pokażę zdjęcie jak zbudowana jest lufa. Przewód jest wykonany z cieniutkiej (ścianka) rureczki stalowej. Przewód jest bruzdowany. Przewód jest wciśnięty w rurkę wykonana z paska blachy stalowej, złączenie krawędzi blachy płaszcza jest wzdłuż lufy. Na zdjęciu przewód i pierwszy płaszcz jest jako jeden element. Następny płaszcz wykonany w ten sam sposób, jest możliwy do demontażu - to No2. Trzeci płaszcz wykonany w identyczny sposób jest końcową obudową lufy jak i płaszczem kostki.
Wygląda, że Diana została skonstruowana w sposób wybitnie prosty w technologii wykonania poszczególnych elementów. Większość to profilowana cienkościenna blacha.

Quackenbush i nowsze

bonzoo 
Sławek

Wysłany: 2008-06-16, 09:00   

krzysztof napisał/a:
Hmm, w szczegółach sie moja rożni od tej na schemacie. Będzie trzeba przy dalszej renowacji zrobić szczegółowa inwentaryzację elementów

dokładnie :mrgreen: inwentaryzacja niezbędna moja niby pasuje do schematu Diany 22/23, pisze niby bo pewne różnice są...ale do 22/23 ma najbliżej :mrgreen:

język spustu mam od chinki, też troche wyrobiony ale mniej niż u ciebie, bolec jest fi 3,2 a wyrobiony otwór prawie idealnie okrągły 3,8 jak ci pasuje to ci moge go sprezentować

krzysztof 

Wysłany: 2008-09-14, 12:42   

Czas nieubłaganie leci.
Przy dokładnych oględzinach okazało się, że pierścień na tłoku, o który opierała sie końcówka ramienia naciągu, był wyrobiony i pęknięty. Całość poszła do regeneracji. Pozostała osada i na niej się obecnie skoncentrowałem. Na pierwszy rzut oka wyglądał całkiem przyzwoicie (patrz zdjęcie z pierwszego postu). Żółtawy lakier zakrywał wszelkie niedoskonałości. Dwie godzinki szlifowania papierem 150, 180 i 240 doprowadziły osadę do stanu

No i niespodzianka, raczej przykra. Dianka musiała leżec dość długi czas w zapomnieniu i dobrały sie do osady korniki.

Zastanawiam się jakie podjąć dalsze kroki; czy wypełnić ubytki klejem z pyłem bukowym, czy pozostawić osadę w stanie takim jaki jest. Obawiam się, by wypełnienie po pewnym czasie nie pekało i nie uległo wykruszeniu.

Quackenbush i nowsze

SlaweQ 
Sławek

Wysłany: 2008-09-14, 19:21   

Skoro odnowisz system to osade też bym nareperował.
Może zamiast kleju szpachla do drewna (są robione z różnych gatunków).
Ale w dziedzinie renowacji drewienek to Ty jesteś specem.

Uczę się strzelać od nowa 8-)

SKS - Nasze Forum Strona Główna » Sprzęt » Wiatrówki » Starocie » Diana 22