Początkujący prosi o pomoc

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

michal320
Posty: 10
Rejestracja: 2008-06-01, 12:29
Lokalizacja: wlkp

Początkujący prosi o pomoc

Post autor: michal320 »

Witam zamierzam sobie kupić moją pierwszą wiatrówke. Poniewasz dysponuje małymi funduszami wybór padł na hatsana 90 (około 320zł). Przede wszystkim napiszcie mi czy to dobry wybór. Zależy mi na dużej sile ognia i celności na spore dystanse (np 50m). Wiatrówka będzie do celów rekreacyjnych. Doradzcie mi jeszcze jakąś lunete do wiatrówki, również w miare taniom (100-150zł), jednak z tego co słyszałem trudno w tej cenie znaleśc wystarczająco dobrą (mocną) lunete na hatsana. Aha, i jeszcze jak byscie podali adres jakiegos dobrego sklepu z wiatrówkami w Poznaniu to by bylo super
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Hatsan to na początek niezła wiatrówka.
Sam miałem. Energią wiatrówek za bardzo się nie przejmuj, bo (w pewnych przedziałach) ma znaczenie drugorzędne. Słabsza ze 3 żule wiatrówka może się okazać na 50m celniejsza od mocniejszej.
Najtańsze lunety które wytrzymują na Hatsanach to obecnie Point Precision np. 3-9x40.
... w Poznaniu możesz np. skoczyć do Vmax2, zresztą jest parę osób z Poznania to niech oni radzą.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Logan
Posty: 196
Rejestracja: 2007-10-29, 10:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Logan »

Oczywiście jeśli chcesz założyć lupkę a w szczególności jeśli ta lupka ma pożyć dłużej na Hatsanie to przydało by się go ucywilizować co w pakiecie kosztuje jeszcze około paczki (ze wskazaniem na minus). Po kosztach to zależy za ile Ci tokarz wystruga prowadnicę.
Haenel Suhl 310 - IIWW Rifle Project
HW 25 oddałem żonie...
michal320
Posty: 10
Rejestracja: 2008-06-01, 12:29
Lokalizacja: wlkp

Post autor: michal320 »

Jak byscie mogli to poleccie jakis dobry śrut do hatsana na długi i krutki dystans. Poza tym znalazłem na allegro >taki śrut< napiszcie czy nadaje sie do hatsana. Z tego co wiem to do wiatrówek gwintowanych nie powinno sie stosowac stalowego śrutu jednak na tej aukcji pisze "Plastyczna osłonka szczelnie wypełnia lufę , dzięki czemu pocisk nie traci energii ani nie zużywa się lufa".
Zaproponujcie też jakis śrut co nadaje sie do detrukcji puszek, desek itd. Co do lunet to Point Precision wyglądają na solidne, jednak cena i tak jest duża ( 199zł allegro), zaś w podanym przez Ciebie sklepie nie ma lunet tej firmy. Byłbym skłonny kupić raczej lunete z rególowanym zoomem a takiej niestety za mniej niż 200zł raczej nie dostane. Znalazłem też na allegro lunete Point Precision 4x32 za 139zł ale bez rególacji zoomu, napiszcie czy taka sie nada na strzelanie na dystans czy sobie dozbierać na tą z zoomem rególowanym.
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Plastyczna osłonka szczelnie wypełnia gwint i zamienia lufę gwintowaną w gładką.
Na bliskie dystanse polecam Tomitex diabolo sport, na dalsze Crosman pointed
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Logan
Posty: 196
Rejestracja: 2007-10-29, 10:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Logan »

Nie wierz w to co piszą na allegro... Śrut to tylko ołowiany... Treningowo to tomitex płaski sport (tak zwany LOKowski) i dynamit nobel (GECKO)... To na 30 metrów... Dalej to tylko JSB Exact i H&N FTT

Co do lupy... Zmiennoogniskowe są mniej wytrzymałe przez wzgląd na większe skomplikowanie mechanizmów. Powiększenie to kwestia indywidualna ale większość ląduje w okolicach powiększenia między x6 a x8...
Haenel Suhl 310 - IIWW Rifle Project
HW 25 oddałem żonie...
michal320
Posty: 10
Rejestracja: 2008-06-01, 12:29
Lokalizacja: wlkp

Post autor: michal320 »

Hatsanie to przydało by się go ucywilizować co w pakiecie kosztuje jeszcze około paczki (ze wskazaniem na minus). Po kosztach to zależy za ile Ci tokarz wystruga prowadnicę.
Czy na allegro warto kupić "zestaw tuningowy" do hatsana? I jeśli tak to czym sie kierować przy wyborze? I czy tuning musze zrobić zaraz po kupnie wiatrówki, czy moge z niej korzystać z miesiąc i dopiero potem ją przerobić (puki co nie miał bym funduszy na tuning)
Awatar użytkownika
Logan
Posty: 196
Rejestracja: 2007-10-29, 10:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Logan »

Zestaw możesz kupić z allegro ale tylko od jednego sprzedawcy. Jego zestawy pochodzą z dobrego źródła.

Jeśli nie chcesz kupować od razu zestawu to masz do zrobienia przynajmniej 2 rzeczy:
1. Splanowanie końcówek sprężyny jeśli tego wymagają
2. Umycie i przesmarowanie odpowiednio wiatrówki

Możesz nie wymieniać prowadnicy ale wtedy sprężyna szybko sie wyboczy i będzie gorzej pracować.

[ Dodano: 2008-06-01, 13:33 ]
Sorki zapomniałem linka wrzucić

http://www.allegro.pl/item373224198_zes ... datki.html
Haenel Suhl 310 - IIWW Rifle Project
HW 25 oddałem żonie...
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Zestaw możesz kupić z allegro ale tylko od jednego sprzedawcy. Jego zestawy pochodzą z dobrego źródła.
Nie tylko od jednego, zestawy drugiego sprzedawcy również pochodzą z dobrego źródła.
Szkoda tylko, że ten "najlepszy zestaw na allegro" nie posiada podkładek. Inny sprzedawca do swojego dorzucał.
Możesz nie wymieniać prowadnicy ale wtedy sprężyna szybko sie wyboczy i będzie gorzej pracować.
Nie wyboczy się szybko, jesli będzie splanowana. Gorzej pracować będzie.

Piszmy obiektywnie.
Awatar użytkownika
Logan
Posty: 196
Rejestracja: 2007-10-29, 10:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Logan »

Ryleh... Przerobiłem swojego Hatsana przez niecały rok (1 miesiąc bez poprawek, kolejne 2 miesiące tylko podstawowe a potem tunning kit). Potem jeszcze kilka innych wpadło w moje ręce przy okazji montowania zestawów. W sumie przeszło ich przez moje łapki ponad 10 sztuk w różnym stanie.
Piszę obiektywnie.
Sprężyna boczy sie bo przy rozprężeniu na krótkiej prowadnicy zaczyna pracować na boki. Nieobrobione końcówki przy obrocie sprężyny rysują wnętrze tłoka i podstawę prowadnicy (korek). Dodatkowo krzywizna nieobrobionej sprężyny przy uderzeniu w poduszkę powietrzną powoduje inny rozkład sił po sprężynie co tylko potęguje efekt pracy na boki a w efekcie często powoduje jej pęknięcie w okolicach 2-3 zwoju.

Co do sprzedawców Ty przerobiłeś swoich ja swoich. Ważne jest żeby sprężyny nie brać tej z grubego drutu bo szybko siada. Przypadki stwierdzone i pewne. Zwykła oteva, drut bodajże 3,2mm (dokładnie nie pamiętam).
Haenel Suhl 310 - IIWW Rifle Project
HW 25 oddałem żonie...
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

Alchemik jest polecany przez wielu użytkowników i robi zestawy tuningowe do hatsanów. Na iwebie dużo o nim słyszałem dobrego.

edit:

Wszedłem na iweb szybko i jest temat o tuningu hatsanów i taki o to cytat na potwierdzenie :)

Kod: Zaznacz cały

Jeśli na allegro to polecam gościa Alchemik80, napisz do niego w sprawie całego zestawu. Gość jest znany w całym środowisku wiatrówkowym, robił spusty do hatsana, robi uszczelki, prowadnice i wszystko co potrzeba do hatsanów, wszystkich modeli. Na tawernie jest guru &#58;&#41;
Szczerze polecam.
Predom-Łucznik kl. 188
Awatar użytkownika
Logan
Posty: 196
Rejestracja: 2007-10-29, 10:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Logan »

Racja... Zapomniałem o Alchemiku... Może dlatego że spustów już nie robi (za moich czasów hatsanowych robił tylko spusty) a od niego spuścik miałem... Od Alchemika też można zestaw brać jak najbardziej.

Prowadnice dorabiał jeszcze chyba kiedyś ktoś... Nie wiem czy nie Senio, ale za moich czasów tylko prowadnice.
Haenel Suhl 310 - IIWW Rifle Project
HW 25 oddałem żonie...
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Michał wyślij mi na pw nr gg. Jestem z Poznania to spróbuje ci pomuc no i pogadamy tak jakby szybciej :mrgreen: . Odezwę się wieczorem.
Diablik + Waver v10 2-10x38
michal320
Posty: 10
Rejestracja: 2008-06-01, 12:29
Lokalizacja: wlkp

Post autor: michal320 »

witam, dzieki wszystkim za pomoc, już kupiłem sobie hatsan mod70. Ma bardzo dużą siłe ognia - śrut przebił na wylot całą mitologie grecką (380 stron) i jeszcze zrobił odprysk na szafie. Co do celności to nie moge powiedzieć bo nie umiem za dobrze strzelać. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, polecam tą wiatrówke każdemu.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

szkoda mitologii, katuj książkę telefoniczną.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze