HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Witam, jak w tytule prosiłbym o opinię na temat dwóch tych pistoletów jeśli ktoś je ma, czy strzelał z nich.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: Yurko »

Kilka zebranych obrazków z moich różnych postów o HW75:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie pistolet jest fajny i bywa celny, ale jest trochę słaby do strzelania na 10m i nie lubi tanich tarcz z grubej tektury. Poza tym można się nim zmęczyć. We mnie wzbudza mieszane uczucia, ponieważ fajnie go mieć ale strzelanie z niego może wzbudzać frustrację. Szczególnie ten starszy, w zasadzie ładniejszy egzemplarz, mnie zupełnie rozczarował...
zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Ten starszy to jak się domyślam z grawerowanymi oznaczeniami. A nowszy to ten z ostrzegawczym nadrukiem, możesz objaśnić czemu ten starszy trochę gorszy ? Czy nie było w tych pistoletach problemów z opróżnianiem powietrza przy strzale ? Natrafiłem na takie opisy użytkowników, być może w nowszym modelu rozwiązali ten problem. Jak ci leżał w dłoni ? Też natknąłem się na opisy problemu z komfortem dla środkowego palca w tej wersji.

Czemu według ciebie na 10 metrów sprzęt jest słaby ? Zastanawiam się nad pierwszym pistoletem i też rozważam wersję Umarex Beretta 92 FS CO2, czegoś na strzelanie na 10 metrów. Ale pistolety CO2 mają moc na granicy 2 J, natomiast HW 75 PCP ma 3.5 J, jest mocniejszy więc na 10 metrów tym bardziej powinien dać radę w stosunku do napędu CO2. Z HW45 nie miałeś styczności ?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: Yurko »

Te pistolety dostałem tylko na kilka dni do poprawek i nie wiem, czy zrobiłem jakieś pomiary, bo nie znalazłem zdjęć z pomiarów energii. Ale jest z nią kiepsko. Pokrewny konstrukcyjnie i wydający się mocniejszym Zoraki ma na jednym "pompnięciu" w zależności od użytego śrutu ok 3,2 do prawie 3,6J:

Obrazek
Obrazek

Ten lepszy wynik jest na trochę cięższym śrucie, co powoduje że nie ma sensu. Lepiej mieć nawet minimalnie niższą energię ale przy prędkości powyżej 120 m/s. Mam wrażenie, że HW75 jest "dobrze" gdy jest 110...

Nie wiem dlaczego nowy HW okazał się celniejszy. Na pewno miał w lepszym stanie uszczelnienia. Przez dużo mniej przyjemnie się z niego strzelało, ale za to ostatecznie okazał się celniejszy. Co do jakości wykonania, stary sprawiał lepsze wrażenie. Przede wszystkim miał dobrze wpasowaną lufę. W nowym musiałem zrobić podtoczenie na lufie i podłożyć podkładkę z blaszki 0,1mm by się w ogóle dało ustawić szczerbinkę. Dziwna sprawa... :nieznaju:

Rękojeść jest przyjemna i żadnych problemów nie zauważyłem. Nie jest żadna rewelacja. No chyba, że porównywać z koszmarkami typu Artemis:

Obrazek

Z HW45 się nie zetknąłem. Za to mam HW70:

Obrazek

Też kopie, tylko trochę inaczej... ;)
zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Po HW spodziewałem się wysokiej jakości i precyzji. HW70 ma podobną moc co HW75 tylko różnica spora w cenie. Z tym iż HW75 to PCP a HW70 to sprężyna, więc łatwiej powinno się strzelać z 75 niż 70. Jak ocenisz 70 do 75 ?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: Yurko »

Niska energia to ten sam problem obu tych wiatrówek. Oczywiście, jeśli strzelać lekkim śrutem do specjalnych tarcz, wtedy będzie się miało ładne dziurki nawet poniżej 100 m/s.

Z HW75 oczywiście łatwiej trafiać w środek, ale HW70 wcale nie ma gorszej lufy. HW70 są w dwóch wersjach. Z tradycyjnym celownikiem, oraz tylko z szyną 11mm. Ta druga wersja to trochę pomyłka. Szyna potrafi się obluzować nawet z firmową lunetką:

Obrazek

Wersja normalna jest sensowniejsza, ale ma ten problem, że muszka jest na lufie a szczerbinka na korpusie. W używanych pistoletach lufa potrafi nie trzymać poziomu i robi się kłopot... ;)

HW75 to raczej PCA. Weihrauch robi jednak pistolet PCP. To HW44:

Obrazek

Na prawdę celna rzecz, ale kosztuje prawie tyle co jakaś tańsza "maczówka" albo karabinek a do tego sportu się nie nadaje. Przede wszystkim do HW44 nie ma wkładki jednostrzałowej. Poza tym to ciężki sprzęt.
zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Z tego co czytałem AirArms Alfa Sport ma lepsze opinie od HW44. Ale oba te pistolety są poza budżetem. Bardziej myślę o sprzęcie wysokiej klasy ale tańszym, czyli sprężyna lub PCA czy dobra replika CO2. Dobra PCP jest dla mnie poza zasięgiem. Muszę jeszcze pomyśleć nad tym, ale szkoda, że nie mam możliwości przetestowania tych sprzętów. Z pistoletów nie strzelałem nigdy. Trudna decyzja, na chwile obecną przeglądam filmy z tymi sprzętami.

Kolejne rozczarowanie że HW 70 nie trzyma na lufie poziomu. To już HW45 ma lufę na całym górnym korpusie. HW 70 ma lunetę na korpusie a lufa jest ruchoma, na zawiasie. Takie konstrukcje budzą we mnie obawę o luzy w raz z czasem użytkowania.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: Yurko »

Nie zauważyłem w HW70 jakiś luzów. Ale jest ciekawa sprawa, z której mało ludzi zdaje sobie sprawę. Ten pistolet jest w większości zrobiony z aluminium! Zarówno korpus jak lufa z kostką, to ciśnieniowe odlewy. Właściwa lufa, czy cylinder mają tylko stalowe wkładki o cienkich ściankach. Gdy przerabiałem swój na imitację wersji Black Arrow miałem okazję sprawdzić co to jest za materiał. Więc tak sobie myślę, że te lufy się po prostu wyginają. :shock: Ale to może sprawa starych partii robionych z jakiegoś słabszego stopu... :nieznaju:

Obrazek

HW44 to nie jest pistolet maczowy tylko coś, co niektórzy nazywają jako "ogródkowo-działkowy". Jeśli się ma mocną wersję i się strzela z podpórką, można na 25-30m strzelać celniej niż z większości tanich karabinków. Ale to możliwości systemu. Ze strzelaniem z niepodpartej ręki już tak wesoło nie jest.

Alfa, jeśli chodzi o tę maczówkę entry level to w zasadzie też CO2. Wersja PCP to zdaje się po prostu sprawa adaptera z regulatorem. Koreańska firma Listone to podrabia i sprzedaje to pod różnymi nazwami, np: Victor, Taichi, Wolf.

Jak wspominałem, ja bym nie kupował żadnych repliki ani HW75. Ale to nie znaczy, że to dla Ciebie zły wybór. Pytasz się ludzi o ich zdanie i dowiadujesz się, co ich zdaniem jest dobre - tzn. dobre dla nich. Możesz się z ich opinią nie zgadzać i możesz mieć rację. bo przecież szukasz zabawki dla siebie a nie dla nas... ;)

PS. Nie wiem jak HW45. Teoretycznie ten pistolet ma opcje mocniejszego napięcia sprężyny. Ale obawiam się, że to będzie również oznaczać konieczność użycia większej siły w czasie strzelania.
zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Kurcze, cała wiadomość którą napisałem mi się skasowała. Wystawiłem kamerkę na sprzedaż i zobaczę czy się uda. Pistolety machowe mają 7.5 J na dystansie 10 metrów. Może faktycznie lepiej szukać czegoś bliżej tych 7.5 J. Miałeś styczność z Dianą LP8 Magnum ? Wykonana ze stali czy jakieś stopy jak w HW 70 ?

Poszperam i pomyślę nad tym jeszcze AA Alfa Sport ma opcję podkręcania od 70 d0 170 m/s celność na 10 metrach z tego co znalazłem wynosi 4 mm. Nie wiem czy jakieś inne pistolety na takim dystansie mają szansę na taką celność. Szperam na chwilę obecną w sieci z testami tych sprzętów. Ale nie trafiłem na nic jeszcze ciekawego za wyjątkiem HW 45 gdzie z 10 metrów zestrzeliwane były stojące fajki.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: Yurko »

Tak na prawdę, te wyczynowe pistolety są ustawiane na nieco mniejszą energię. LP500 fabrycznie ma na śrucie H&N Finale Match 0,51g średnio 142m/s czyli ok 5,14J

Obrazek

Na miększym JSB mogą mieć trochę więcej, ale to jest różnica w granicach 0,5J. Steyr podobno ustawia trochę więcej, ale to też poniżej 6J. 140m/s to taka prędkość, przy której można wycinać względnie ładne dziurki nawet w tanim papierze z drukarki. :upp:

Gdyby nie wygórowana cena ( tak ze dwa razy ;) ) , warto by się było też zainteresować taką podróbką:

https://superwiatrowki.pl/snowpeak-pp20-p-1320.html
Obrazek
Z drugiej strony to prawie 5x taniej od oryginału...


Diany niestety nie miałem nigdy w ręku, ale podobno to solidny sprzęt.
zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Tylko czy ta podróbka to też taka sama jakość wykonania ? Mam dwa karabinki AA i powiem iż jakość jest rewelacyjna, podobnie jak celność. A jak z tą podróbką to nie wiem. Musiałbym zapoznać się tym sprzętem, jednak nie chciałbym kupić złomu nawet jeśli jest dwa razy tańszy. Wolę dobrą sprężynę niż marne PCP.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: Yurko »

Jakość wyrobów Artemis jest znana. Można trafić przyzwoicie albo dostać śmieć. To jest losowe. No i trzeba się liczyć, że nawet przy szczęśliwym losowaniu, coś przy tym pistolecie trzeba będzie porobić. Ja bym z czystej ciekawości 2 tysięcy nie wydawał, ale puki co żadnego tańszego pistoletu tego typu się u nas nie kupi.

W zasadzie z maczówkami najłatwiej kupić coś w rozsądnych pieniądzach, gdy się znajdzie jakiś trochę starszy, używany sprzęt. Nawet już nie produkowany, jak np LP300 Są tu jednak dwa problemy. Żeby się nie naciąć, trzeba albo znaleźć absolutnie uczciwego sprzedawcę, albo trzeba się samemu dobrze na tym znać. Czyli jasne jest, że ktoś nie w temacie, nawet znający się nieźle na normalnych wiatrówkach może mieć wątpliwości, czy później nie będzie płakał. A jeszcze jest taka sprawa, że na początku używania takiego pistoletu, prawie każdy ma problemy. Więc nie jest w stanie od razu ocenić, czy problemy na tarczy to tylko jego wina, czy może właśnie sprzętu.

Obrazek
zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Artemis to zdaje się słynny bazarowy Kandar, za dziecka miałem okazję z tego strzelać i też jako dorosły. Kolega takie cudo kupił, osobiście nigdy bym tego nie kupił bo to wygląda jak wiatrówka lecz nie nazwałbym tego wiatrówką, chyba iż chce się bić do puszek z niedużych odległości.

Zastanawiałem się nad tym i chyba jednak zdecyduję się na sprężynę, HW 45 i 75 to bardzo drogie sprzęty. Diana LP8 Magnum jest zbyt dużym kolosem jak dla mnie na pistolet mimo iż jest chyba najmocniejsza. To ze sprężynówek HW45 wygląda mi na najbardziej optymalny pod względem wielkości i mocy w kalibrze 4.5 osiąga te 6.5 - 7 J w zależności od śrutu i warunków pogodowych. A wersja 5.5 z tego co znalazłem to 7 - 7.5 J. Jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie, cena no przyznam bardzo drogo ale jest to sprzęt który można w spadku przekazać następnym pokoleniom. PCP są poza moim zasięgiem, a mam na myśli sprzęt wyższej jakości i niestety trzeba brać ze sobą pompkę. Chyba CO2 odpuszczę sobie bo jest to sprzęt sezonowy. PCP o mocy około 3.5 J to może być faktycznie troszkę mało, na tarczach z 10 metrów widać iż nie są one tak ładnie wycięte. Choć przy 5 J już wycinki są ładne. A to sprzęt do strzelania na 10 m. Szkoda iż HW 75 nie ma możliwości dwukrotnego nabicia aby mieć te 5 J. Zastanawiam się tylko jeszcze, bo na pewno mały będzie chciał z tego strzelać, a HW 45 nawet na 1 naciągu raczej nie będzie dla niego celnym sprzętem. A może spodobałoby mu się to, że kopie tak czy inaczej chodzi tu o zabawę. Choć teraz ma fazę piłkarską i tylko chce kopać piłkę. Jednak sprzęt kupuję dla siebie a zanim się obejrzę minie kolejne 5 lat i już na tyle wyrośnie iż będzie mógł z tego strzelać swobodnie. Więc wydaje mi się iż chyba wybiorę sprężynę. Jak wiemy cena jest bardzo wysoka, jednak w życiu zawsze czy coś kupowałem kierując się ceną na zasadzie "dobre bo tanie". To niestety żałowałem iż nie dodałem więcej i nie wziąłem czegoś lepszego. Po aktualnych karabinkach Air Arms nie żałuje iż dodałem i na nie się zdecydowałem, są bardzo precyzyjne i bezawaryjne. A po drugie z pieniędzmi jest tak iż tego do grobu nie zabierzesz, a życie szybko mija. Jeszcze na te 2.000 zł z bólem ale jestem się w stanie szarpnąć. Wolę mieć jeden dobry pistolet niż 3 - 5 szt jakiś pistolecików, które po kilku paczkach zaczną się sypać. A w przypadku Kandara to nawet jednej paczki nie wytrzymał bez problemu :D.

Ogólnie mówiąc sprężyna lub PCA to chyba wybór najlepszy. Ale w PCA nie ma wyboru do czegoś co by sięgnęło tych 6 J. Zoraki jest tu wyjątkiem, ale nie mam zaufania do tworzywa za bardzo i rękojeść nie za bardzo przypadła mi do gustu. Tak jak pisałem szkoda iż HW 75 nie ma opcji podbicia mocy w ten sposób co HW 45 na dwa tryby naciągu. Pomyślę jeszcze nad tym i prawdopodobnie na weekend złożę zamówienie.

PS: Małe sprostowanie
- HW 45 (4.5) = I tryb (~3.5 J), II tryb (~6.5 J)
- HW 45 (5.5) = I tryb (~5.5 J), II tryb (~9.8 J)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: Yurko »

Zoraki to bardzo przyjemny pistolecik i na pojedynczym pompnięciu jest też zaskakująco celny. Prawdziwy "problem z materiałem" to nie plastik, który jest nawet całkiem znośny w dotyku, tylko mechanizm spustowy zrobiony ze znalu. Bardzo typowa usterka, szczególnie w nowszej wersji z "ulepszonym" spustem, to coś takiego:

Obrazek

Natomiast dopompowywanie moim zdaniem się nie sprawdza. W tym wypadku zauważyłem dużą niestabilność energii.

A z pojedynczej dawki Zoraki energetycznie jest porównywalny ze wszystkimi pozostałymi pistoletami o zbliżonej konstrukcji, czyli HW40, HW75, Beeman P17, Gamo PR-45 i Compact...

Obrazek
zwiadowca88
Posty: 18
Rejestracja: 2024-03-10, 08:52

Re: HW 45 i HW 75 ktoś strzelał, proszę o opinię.

Post autor: zwiadowca88 »

Czyli jednak jest tu jakaś pięta achillesowa w tym Zoraki a pistolet do najtańszych też nie należy. Właśnie miałem telefon od drugiego klienta na sprzęt, pierwszy się nie odezwał a dziś miałem mu wysłać paczkę jeśli by kupił. Drugi chce kupić ale nie za bardzo mi odpowiada stawka 2.600 zł, może do 2.800 zł jeszcze bym opuścił. Może przy następnej rozmowie zaproponuje tą kwotę. Przypomniałem sobie też iż 3 miesiące temu pożyczyłem na prezent 2.200 zł w rodzinie. I tak myślę aby pojechać niebawem odebrać te pieniądze. Tak sobie liczę iż to dałoby 5.000 zł o ile sprzeda się ta kamera z zestawem w przyszłym tygodniu.

Choć nie rozważałem PCP bo w budżecie 2.000 zł może i bym dał radę HW 45 czy 75 kupić. Ale o ile ta kamerka się sprzeda to miałbym budżet 5.000 zł. W tej kwocie to już dobre PCP dałoby się kupić. Choćby HW44 czy wspomniane AirArms Alfa Sport, ale znalazłem też coś takiego Hammerali AP20 czy też wersja Pro. Tylko za bardzo o tych pistoletach nie mogę znaleźć użytkowników w sieci. Tylko musiałbym pomyśleć, bo to wymaga targania pompki ze sobą.

Na chwilę obecną trzymam się opcji HW45 z tego co wyczytałem ma opinię ogólnie mówiąc jak wspominałem sprzętu którego możesz w spadku potomkom przekazać. I póki co na ten sprzęt mam kapitał. A jak zauważyłeś nawet w przypadku Zoraki są niespodzianki, że też wpakowali tam znal, ale z gównolitem tak jest. Co do PCP ja raczej bałbym się kupować PCP w cenie 2.000 zł. Dlatego w takim kapitale to zdecydowanie PCA lub sprężyna z dobrych materiałów.