Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Czesc

Wiec jak w temacie. Co powinienam wybrac Weihrauch HW30 S czy Hatsan 55 SAS QT RS. Jestem poczatkujacy. Zalezy mi na jakosci wykonania, trwalosci, celnosci i dostepnosci czesci zamiennych. Takie rzeczy jak rozmiar (wiem ze HW30 jast mala) czy predkosc wylotowa sa dla mnie drugorzedne. Jednoczesnie zdaje sobie sprawe ze sprzet za 1000-1300 zl nie bedzie tak dobry jak taki za 4000. O ile Weihrauch jest mi znana marka, tak na temat firmy Hatsan wiem nnie wiele, a wlasciwie to nic. Czy to jest jakis chinczyk ? A moze macie jakies inne pomysly ? Calkiem taniej chinki nie chce bo moge sie zrazic a tego bym nie chcial ;).

Dzieki serdeczne za pomoc
Bogdan
Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 21
Rejestracja: 2022-09-12, 13:00

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Szycha »

O HW czy hatsanie się nie wypowiem bo nie strzelałem z obu, ale czytając opinie innych i po obejrzeniu kilku recenzji ja wybrał bym HW. Nie odrzucał bym z góry chińskich wiatrówek. Takie np. Crosmany Copperhead, albo Summit to pomimo, że budżetowe karabinki po podstawowym serwisie potrafią być fajnym sprzętem na początek. Ja np. niedawno kupiłem chinkę Perfecta mod.32 (B2-1) i nie powiedział bym, że zraziła mnie do czegokolwiek. Owszem, że materiały i wykonanie są nieporównywalne z karabinkami wyższej klasy, kilka lat temu strzelałem będąc w technikum w ramach zajęć np. z karabinków Tau 200, ale dziś strzelałem trochę na działce i bardzo dobrze się bawiłem. Bez problemu trafiałem z pozycji stojącej z 20m w paczki po śrucie, a strzelając przy stoliku raz za razem z 20m trafiałem w kapsle po piwie strzelając z otwartych.
Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Dzieki za odpowiedz. Problem jest tez taki, ze jak sobie kupie w miare dobra wiatrowke, to moze nie bedze juz potrzebowal kolejnej bo zamierzam strzelac tylko rekreacyjne, bez zadnej presji na wyniki itp. Dlatego pomyslalem ze moze warto kupic cos troszke drozszego, lepszego i juz przy tym zostac. Myslalem tez o Slavi 631 ale chyba juz nie do kupienia nowa.
Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 21
Rejestracja: 2022-09-12, 13:00

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Szycha »

Jeśli nie jesteś pewien, jaki karabinek wybrać może dobrym pomysłem będzie odwiedzenie jakiegoś sklepu i "pomacanie" na żywo kilku modeli, jak masz taką możliwość. Jeśli nie interesuję cię moc podchodząca pod 17J i dysponujesz budżetem ~1000zł może warto było by zainteresować się jakimiś wiatrówkami co2/pcp. Artemis CR600W wydaje się całkiem spoko karabinkiem i jest dość chwalony.

Obrazek

Całkiem ładne wykonanie, czterotaktowy zamek, kaliber 4,5 lub 5,5, dostępność części i możliwość tuningu. Minusem jest konieczność kupowania kapsuł co2 i kiepskie osiągi przy niskich temperaturach. Ewentualnie jest jeszcze wersja pcp tego karabinka Diana Stormrider/Artemis PR900W.

Oprócz tego znajdzie się jeszcze też coś takiego jak QB78

Obrazek

Nie będę się tu rozpisywał, zalety i wady raczej takie same jak w artemisie, ale jeśli chciał byś wersję pcp tej wiatrówki (QB79) pozostaje tylko szukanie używek. Jeśli był byś zainteresowany na pewno ktoś na forum będzie Ci w stanie coś więcej o nich powiedzieć.

Jeśli nie interesują cię takie sprzęty i wolisz sprężynę, to jeśli dysponujesz budżetem pozwalającym na kupno nowego HW30S, to chyba możesz śmiało brać i nie będziesz zawiedziony. Pomimo, że to tylko ~7-9J na 50m też dasz radę postrzelać jeśli będziesz miał ochotę. Ja ze swojej B2 (jakieś 7J) strzelałem z powodzeniem na 50m z otwartych do butelki plastikowej 2,5L i nie musiałem brać jakiejś super dużej poprawki na opad śrutu. Z HW30S jeśli zdecydujesz się na zamontowanie lunety z takiej odległości będziesz mógł próbować trafiać nie w butelkę, a w nakrętkę od tej butelki. Taka różnica między karabinkiem za 200 a 1200zł :)

Jeśli nie chcesz wydawać ponad 1000zł na wiatrówkę to Crosman Copperhead albo Hatsany 55-95 też nie powinny być złym wyborem. Nie będzie to ta precyzja i wykonanie co w HW ale też powinny dawać radę zwłaszcza jeśli mówimy o rekreacyjnym strzelaniu do puszek itp. Kwestia tego co Ci się bardziej podoba i czego oczekujesz od wiatrówki.
Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Poczytalem troche, poogladalem i raczej decyzja zapadla. Kupie HW30S. Dzieki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam
Bogdan
amigo
Posty: 32
Rejestracja: 2020-04-14, 11:39

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: amigo »

Bogdan pisze: 2022-09-25, 17:58 Poczytalem troche, poogladalem i raczej decyzja zapadla. Kupie HW30S. Dzieki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam
Bogdan
I od razu daj do tuningu,najlepiej toto strzela przy 9-10 J,tylko u nas w kraju nikt tego nie dokona.
Najlepszym wyborem jest kupno HW95.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Najlepszym wyborem jest kupno HW95.
Pozdrawiam
Widzialem testy, swietna ale niestety za droga. Chce cos kupic za ok 1-1.2 tys. Żony niby juz nie mam, ale zima idzie a ogrzewanie na gaz :shock:. Budzet moge przekroczyc o powiedzmy 20%, o 100 juz nie bardzo.

Pozdrawiam
Bogdan
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Yurko »

Jeśli masz chęć i talent do majsterkowania, możesz sobie kupić nawet jakąś najtańszą wiatrówkę i próbować dokonać cudu. Niektórym się udaje. Jeden warunek trudno to zrobić z czymś, co jest zrobione głównie z plastiku...

Weihrauch to inna sprawa. HW30 można wyjąć z pudełka i od razu strzelać. (Chociaż niektórzy twierdzą, że tak nie wolno robić)

Obrazek
Weihrauch HW 30 SK

Jeśli się nie ma jakiegoś pecha, to może nawet wszystkie śrubki będą dokręcone... ;)

To taka przyjemna wiatróweczka, że ludzie często piszą, że kupili dziecku a później nie potrafili jej wypuścić z ręki. Ja mam z nią trochę wątpliwości. Dla dorosłego faceta, wiatrówka wydaje się za delikatna. Natomiast dzieci, które muszą jeszcze urosnąć, twierdzą, że kolba jest za długa... :/

Hatsan 55 to trochę inna sprawa. To dobra konstrukcja. Podobno ma coś wspólnego z Webley-em:

Obrazek
Webley Stingray II Quattro

Oczywiście - tureckie wykonanie dużo zmienia i wprowadza dodatkowy element niepewności. Ale drewno zwykle jest dobrej jakości... nie wiem, dlaczego zawsze gdy to mówię albo piszę - ludzie myślą, że to żart :chgw:

Części do HW da się kupić. Może tylko trzeba po nie dalej sięgnąć. Np. do kraju producenta. Teoretycznie z częściami do Hatsana jest lepiej. Wiele sklepów ma jakieś części i jest też polska strona firmowa: https://hatsan.com.pl/pol_m_CZESCI-SERW ... -2771.html

Tak na prawdę, ta strona i ten polski oddział to firma Sharg - czyli polski dystrybutor firmy Hatsan i jeśli się lepiej przyjrzeć to wygląda na to, że asortyment części jest raczej przypadkowy. Ale być może, można jakąś konkretną część zamówić - nie sprawdzałem.
Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Jak juz bylem zdecydowany na HW30s, to po jakiegos czorta, zaczalem dalej grzebac w sieci. No i wygrzebalem Norica Marvick 2.0.
Prawde mowiac to nigdy wczesniej nie slyszalem o tej marce. Ma ktos taka wiatrowke ? Warto za to zaplacic tyle co za HW30s ? Czy to mozna porownywac do HW ? W sieci nie ma zbyt wiele informacji na temat tego karabinka.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 913
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Yurko »

Nie miałem tej wiatrówki w ręku ale wygląda prawie jak kolejny klon Gamo Hunter. Od nowego Hunter 440 lepsza jest tylko pod tym względem, że ma stalową kostkę lufy a nie plastikową. Ale muszka i szczerbinka już są "nowoczesne" ... :/

Obrazek

Jeśli kupisz Weihrauch-a, będziesz miał prawdziwe przyrządy celownicze. Ale tutaj nie ma dużego wyboru, bo chyba większość producentów "tanich" wiatrówek jest w zmowie z producentami lunet... :chgw:
Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Yurko pisze: 2022-09-27, 18:25 Jeśli kupisz Weihrauch-a, .....
Raczej kupie Weihrauch-a, tylko zaczynam sie zastanawiac nad modelem, bo najpierw bylem zdecydowany na HW30s a teraz juz zaczynam myslec o HW50. Jak bede taki "zdecydowany" to do zimy juz nie postrzelam :yyy:
Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 21
Rejestracja: 2022-09-12, 13:00

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Szycha »

Moja rada jest taka. Kup taką wiatrówkę jaka Ci się zwyczajnie podoba. Byle to nie był jakiś bubel z plastiku jeśli planujesz zachować sobie tą wiatrówkę na lata, albo sprzedać w przyszłości. Postrzelasz trochę i jak Cię strzelanie wciągnie to sam zaczniesz się rozglądać za czymś nowym prędzej czy później. Albo z potrzeby spróbowania czegoś nowego, a to jakaś inna wiatrówka wpadnie Ci w oko. Ale wtedy będziesz bogatszy o doświadczenia z poprzednim sprzętem i będziesz wiedział dokładnie na co zwrócić uwagę i co Ci nie pasowało.
Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Jednak kupilem HW30. Nie mam ambicji sportowych, wiec i jakas super celna wiatrowka nie jest mi potrzebna. Zobaczymy, jak mi sie spodoba, to byc moze po jakims czasie bede szukal czegos innego.

Pozdrawiam
Bogdan
Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 21
Rejestracja: 2022-09-12, 13:00

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Szycha »

Na początek w kwocie ok. 1000zł chyba trudno o coś lepszego od HW30. Jeśli tylko mniejsze wymiary i energia ok. 9J nie będą problemem to bardzo dobry wybór i fajny karabinek na długie lata. :upp:
Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 13
Rejestracja: 2022-09-24, 10:18

Re: Wybor pomiedzy HW30 S a Hatsan 55 SAS QT RS

Post autor: Bogdan »

Energia 9J nie jest absolutnie problemem. Myślę ze na 25 metrów będzie można spokojnie strzelać. Mniejsze rozmiary tez mi nie przeszkadzają bo sam jestem raczej "ostrożnie" zbudowany ;) a i z zaprzyjaźnionymi dzieciakami będzie można postrzelać.