problem z portem ładowania

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

problem z portem ładowania

Post autor: bonzoo »

Kolejny dzień prac nad renowacją Dianki, czyściłem przewód lufy i postanowiłem przestrzelić ja próbnie, zamontowałem kostke w drewienkach w imadle i chciałem załadować śrutek do lufy... i wpadł na jakieś 5 mm w głąb. :shock: przyłożyłem pompke i strzeliłem ale nie podoba mi sie, że śrutek tak wpada głaboko. Początek przewodu lufy jest rozszeżony w kształcie lejka... Obawiam się czy przy zatrzaskiwaniu lufy nie będzie miał tendencji do wypadania. Jutro wezme od kolegi jakiś nadwymiarowy 4,52- 4,53 i zobacze czy bedzie lepiej.

Zastanawiam sie czy ktoś się z czymś takim spotkał i czy jest jakiś sposób na naprawe tego. Myślałem nad jakimś "metalem w płynie" czy poksiliną i póżniej obróbka na tokarce czy dremelkiem...
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez bonzoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Jeśli mi się dobrze wydaje, to nie jest to nic złego, po prostu masz koronę po stronie portu ładowania.
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

A jaki śrut wpychałeś ?
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Tomitex Diabolo Sport 4,5 mm gładki
CROSMAN POINTED 4,5 mm

Jutro zrobie fotke portu, teraz już nie zdąże, za chwilke do pracy :(
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Mam tak w Haenelu 303s jak zapodaje Exacta.
Nie przeszkadza to przy strzelaniu.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

W Hance 312 też tak mam i troszkę to przeszkadza - srutki cofają się przy przechyle karabinka.
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

może patex extrem repair to klej ale elastyczny trochę się zwęzi otwór a nie będzie stawiać zbytnio oporu śrutowi przy strzale.
Predom-Łucznik kl. 188
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Tak to wygląda...

Obrazek

zastanawiałem sie czy nie pomoże poksilina. Zapodać jakiś pręcik 4,5mm oklejony taśmą klejącą, obkleić poksiliną jak stężeje, wyszlifować na równo i powinno byc elegancko. Co o tym myślicie?
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

O kurde. Tak tego sobie nie wyobrażałem. Plan jest jak najbardziej dobry. Ja bym rozrabiał klej na taki bardziej elastyczny.
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Wbrew pozorom odpowiednia obróbka wejścia lufy, jest równie ważna jak odpowiedni wylot lufy.
Tam zaczyna się ruch śruciny i wiele od tego zależy. Na potwierdzenie, monża przeczytać o tym chociażby na stronie Jerzego:
http://airgun.pl/article/view/14
Poksylina i inne sposoby mogą zaszkodzić jeszcze bardziej. Najpierw zbadałbym, czy ta "wada", rzeczywiście jest wadą - czyli odpowiedni oring i sprzęt na chrono(może nie trzeba przedabrzać).
Pisałeś o obróbce na tokarce.. Nie wiem jak to jest w Diankach, ale jeśli jest możliwość wymontowania lufy z kostki, to lepiej już by było odciąć kawałek lufy i zrobić port jak trzeba od początku. Na lufy, które sąna stałe w kostkach z pewnością też są sposoby ;)
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Wygląda tak, jakby ktoś próbował strzelać z czegoś innego niż śrut np. gwoździ i dodatkowo jednego przytrzasnął przy zamykaniu :shock:
Widać duże luzy między kielichem, a przewodem lufy (góra, dół).
Przy strzale kielich pewnie się nie uszczelnia i para idzie w gwizdek.
Chyba tylko robótki klejowe Ci zostają :/

Tak wygląda port w Diance z zapodanym śrutem.

Obrazek

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Tak jak na twojej fotce to wygląda port w moim Hw50 i Diance 27. W obydwu Dianach 22 i w 25 czeka mnie zabawa z poksiliną :evil: zobaczymy co z tego wyjdzie....
efekty przedstawie...
endi1
Posty: 27
Rejestracja: 2007-11-16, 10:46
Lokalizacja: Żnin

Post autor: endi1 »

Jeśli lufa jest wykręcana z kostki to najlepiej udać się do tokarza żeby lufę troszkę skrócił od strony portu ładowania i podtoczył na nowo pod uszczelkę i na długość kostki. Zabawa z poksyliną to raczej słaby pomysł.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Mam wrażenie, że lufa jest na stałe...Możliwe, że nie będzie to w niczym przeszkadzać, jak wszystko zmontuje i przyjedzie chrono to przetestuje. Nie zmienia to faktu, że śrut przy zatrzaskiwaniu lufy potrafi wyskoczyć :shock: a to już jest problem. Zobacze na śrutku 4,52 czy też bedzie wypadał, jeżeli nie i na chrono bedzie ok to zostawie jak jest.
Ale...można powiedzieć, że "dmucham na zimne" i rozważam przypadek gdyby "para szła w gwizdek"...

Poksilina to na chwile obecną najprostsza i łatwa do wykonania sprawa. Kolega proponował mi inne rozwiązanie, podgrzanie kostki lufy i pocynowanie wlotu portu, ale jakoś tego nie widze...cyna chyba mieksza od zastygłej poksiliny...
Awatar użytkownika
krystianwie
Posty: 40
Rejestracja: 2007-10-28, 13:10
Lokalizacja: Gniezno/Poznań

Post autor: krystianwie »

Jako ciekawostkę spójrzcie na to (znalezione w necie):
Zależność ciśnienia i prędkości początkowej śrutu od kształtu portu ładowania:

kształt |..............ciśnienie [bary] | prędkość [m/s]
brak stożka........25,78................. 113,1
długi stożek.......21,23 ..................89,0
stożek 60 st.......27,51 .................118,9
stożek 45 st.......30,47 .................113,7
toroid.................30,61 .................132,3
Moździerz PCA Walthera