Błąd paralaksy, test polowy

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Błąd paralaksy, test polowy

Post autor: Rlyeh »

Test polegał na zmierzeniu odległości między punktami, w których lądował punkt celowania podczas skrajnych położeń względem osi optycznej.
"Na żywo, ale w studio" - testo polowy, ale w warunkach domowych ;)
Odleglość mierzona, 990 cm.

Tarcza poglądowa:

Obrazek

Tarcza jedynie obrazuje "mniej więcej" wyniki pomiarów, ponieważ odcinki zaznaczane były na szybko, a rolę podkładki pełnił przenośny kulochwyt taktyczny, czyli pudełko po jakimś sprzęcie wypchane warstwami gazet, płytą dvd, itd.

Udział wzięły następujące szkła:
Tasco Silver Antler 3 - 9 x 40 - B, C
Zomz 4x34 - A
allegrowe "tasco" 4 x 20 - D
Vomz 8x56 - E
Hensoldt 2x17 - F
Simmons ProSport 2,5 x 20 - G
Simmons .22 MAG 4 x 32 - H
oraz obecne duchem Tasco T&V 2,5 - 10 x 42

Odcinek D: ~10mm @ 4x
Odcinek F: ~15mm @ 2x
Odcinek G: ~15mm @ 2,5x
Odcinek B: ~19mm @ 3x
Odcinek C: ~19mm @ 8x
Odcinek H: ~30mm @ 4x
Odcinek A: ~39mm @ 4x
Odcinek E: ~50mm @ 8x

Powyższy ranking wyglądałby inaczej, gdybym fizycznie posiadał Tasco T&V, ale ponieważ już nie posiadam, oprę się na tym co zapamiętałem - błąd skrajny to byłoby jakieś 5 mm.

Specjanego omówienia wymaga wynik Hensoldta i chińskiego ołówka 4x20. Zdawałoby się, że biorąc pod uwagę wymiary szkieł, skoro przez chińczyka w sumie nic nie widać, to przez Hensoldta tym bardziej. Jednak nie, ponieważ celownik na czołgi posiada bardzo dużą źrenicę wyjściową (kto przez niego patrzył, wie o co chodzi). Podczas gdy zobaczenie czegokolwiek przez ołówek to naprawdę osiąg.
Chiński "celownik" ma dość dobry wynik. Jednak ten wynik jest spowodowany tym, że ustawienie oka w osi optycznej i wyjście z niej to kwestia dosłownie milimetrów, polecam fotki poglądowe w opisie tegoż - nie wiem, czy udało mi się zrobić chociaż jedno porządne zdjęcie obrazu, a naprawdę się starałem.

Żadna z powyższych lup nie posiada regulacji paralaksy, i nie była fokusowana (przynajmniej nie przeze mnie).
Ostatnio zmieniony 2008-08-01, 02:51 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Wierzbin
Posty: 64
Rejestracja: 2008-02-24, 22:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Żeby test był miarodajny, trzeba by zogniskować wszystkie lunety na jednym, wybranym dystansie i dopiero potem robić próby.
W innym wypadku najlepsze konstrukcje mogą się kłaniać bazar tasco tylko dlatego, że bazar ma paralaksę np na 15m, a taki Zeiss Conquest na 50m. Przy teście na niespełna 10m zwycięzca jest raczej przesądzony...
Dwie gasrurki i dwa szkiełka.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

O właśnie że nie. Celem i zamierzeniem tego testu było określenie tylko i wyłącznie błędu paralaksy na podanym dystansie. Tyle i nic więcej, bez ogniskowania, prosto z taśmy (o ile można tak rzec).