Kilka pytań od początkującego

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Hatsanik
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-14, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań od początkującego

Post autor: Hatsanik »

Od jakieś czasu myślę na zakupem wiatrówki.
Najbardziej jestem przekonany do wiatrówki hatsan 125 ale ponieważ jestem laikiem to nie wiem czy to dobry wybór i dlatego mam kilka pytań:
Jaka wiatrówka będzie najlepsza do 700 zł pod względem ilości FPS i J?
Jakie dokładnie osiągi ma wiatrówka hatsan 125?
Jaki kaliber powinienem wybrać aby miał jak największą przebijalność?
Awatar użytkownika
mildot
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 590
Rejestracja: 2011-09-21, 14:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań od początkującego

Post autor: mildot »

Hatsanik pisze:Od jakieś czasu myślę na zakupem wiatrówki.
Hatsanik. jeśli czegoś w życiu nie lubię to umysłowego lenistwa... i zwykle się nie wyzłośliwiam, szczególnie na nowych, ale dzisiaj mnie sprowokowałeś. ;)
Bo Twój post sugeruje, że jak piszesz "myślę" to kłamiesz. :mrgreen:

Dlatego zamiast "myśleć" o zakupie poczytaj te tony postów o zakupie pierwszej wiatrówki. A potem te o Hatsanie 125. I wszystko będzie jasne.

Do czego Ci ta przebijalność? Do czego będziesz strzelał?
O kalibrach też napisano już baaardzo dużo.
:-D
Hatsanik
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-14, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hatsanik »

miltod.... twoja odpowiedź nic nie wniosła, nie odpowiedziałeś na żadne z 3 moich pytań, zamiast tego nazwałeś mnie "kłamcą", "umysłowym leniem" i zadałeś swoje pytania.
Zagłębiłem się w kilka forum o wiatrówkach i na każdym piszą co innego wiec postanowiłem założyć konto na tym i zapytać. Niestety przez takich ludzi jak ty na takich forach jest tona odpowiedzi nie związanych z tematem. Więc jeśli coś wiesz to mi proszę odpowiedz a jeśli nie to przepraszam bardzo że mój pierwszy wpis na forum Cie "sprowokował".
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3695
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Hatsanik, jakbyś trochę poczytał, wiedziałbyś, że źle stawiasz pytania.

Po pierwsze, nie definiujesz, do czego będziesz używać wiatrówki. Nie ma wiatrówek uniwersalnych - celnych, z dużym zasięgiem i tanich.
Po drugie, zakładasz, że "ilość FPS i J" jest podstawowym parametrem oceny wiatrówki. Nie jest.
Po trzecie - największą "przebijalność" mają wiatrówki 9 mm, >200 J. Mają one jednak inne (wg mnie) dyskwalifikujące, cechy.
Po czwarte, w Twoich pytaniach wyczuwam chęć potwierdzenia, że wybrany przez Ciebie model jest najlepszy. Nie jest.

I po piąte, jakbyś faktycznie choć trochę poczytał to Forum, wiedziałbyś, że w dobrym tonie jest najpierw się przywitać w odpowiednim dziale.

PS. Odniosłem podobne wrażenie, co do Ciebie, jak Jarek. Przekonaj mnie, że się myliłem. :roll:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Hatsanik
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-14, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hatsanik »

Drogi Panie Rafale.
Jestem laikiem jeśli więc FPS i J nie są podstawowym parametrem oceny wiatrówki to co nim jest ? :D
Myślę że z mojego pytania "Jaki kaliber powinienem wybrać aby miał jak największą przebijalność?" można bez większych problemów domyślić się że chodzi mi o kaliber 4,5 5,5 oraz 6,35 ponieważ wiatrówkach H125 występuje w tych trzech kalibrach.
Błędnie Pan wyczuwa chęć potwierdzenia że wybrany przeze mnie model jest najlepszy. Nie uważam tak i między innymi dlatego napisałem na tym forum.
Uważam że pan Panie Rafale podobnie jak Pan Jarek nie odpowiedzieliście na żadne z moich trzech pytań, natomiast skrytykowaliście mnie z powodu który niestety jest mi nie jasny.
Uważam też że odpowiedzi na moje pytania PRZYKŁADOWO powinna wyglądać tak:

Uważam że wiatrówka ta firmy tej jest lepsza od wiatrówki h125 pod względem FPS i J.
Dokładne osiągi Hatsana to tyle J i tyle FPS ( producent zawyża/zaniża osiągi )
Do uzyskania największej przebijalności najlepszy będzie kaliber ten i ten i rodzaj śrutu ten i tamten.

Jeśli robię coś nie tak to napiszcie Panowie bardzo proszę co. Bo Pan Rafał Na przykład napisał żę J i FPSy nie są podstawowymi parametrami wiatrówki nie napisał jednak co nimi jest, napisał także że wybrany prze zemnie model nie jest najlepszy, nie podał natomiast uzasadnienia. ;)

Jeszcze raz proszę o odpowiedź na moje 3 pytania:
Jaka wiatrówka będzie najlepsza do 700 zł pod względem ilości FPS i J?
Jakie dokładnie osiągi ma wiatrówka hatsan 125?
Jaki kaliber powinienem wybrać aby miał jak największą przebijalność?
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Zanim Cię kolego pognębią - postaram się odpowiedzieć na Twoje trzy pytania:

1.Do 700 zł będzie dobry Hatsan 55 i pokrewne (używki z forów) poniżej modeli "100" - bo to lipa robiona pod polowania, z wielkim kopem, etc.... Nie sugeruj się opisami sprzedawców co do osiągów, bo max 16 J wystarczy - a potem zaczyna się broń pneumatyczna ze wszystkimi konsekwencjami (poczytaj UoBiA). Są także Slavie, etc...poczytaj.
2.Osiągi H125 masz w google. Wystarczy wpisać. Uprzedzam, że to bajki, zwykle na niekorzyść kupującego.
3.Po ci Ci "przebijalność" :? Będziesz do czołgów strzelał??? Polecany kaliber 4,5mm.

To tyle.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

Ja tam też jestem początkujący i nie znam sie na tych wszystkich określeniach o których kolega pisze , ale wydaje mi sie ze jak kupuje sie karabinek wiatrówkę to chce sie celnie strzelać obojętnie do czego ale chyba celnie no nie?
Celne strzelanie a MOC wiatrówki nie zawsze idą w parze , szczególnie w sprężynowych no nie ?
Dam koledze linki do Hatsanów jak juz chce takich lepszych :
ten z słynnej renomowanej firmy CEKAUS :
http://cekaus.pl/pl/karabiny-sprezynowe ... nside.html
Znanej dobrej firmy :
http://superwiatrowki.pl/wiatrowka-hats ... p-192.html
Jednego z najlepszych speców :
http://www.debowewiatrowki.pl/index.php ... er=product
Poczytaj kolego ich opisy i co tam jeszcze .
Hatsanik
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-14, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hatsanik »

O i bardzo dziękuje Panu Piotrowi za odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :mrgreen:
Co do 2 pytania to czytałem w google o tych osiągach i nie chciało mi sie w to wierzyć i myślałem że ktoś na forum ma wiarygodne dane.
A tak mi zależało na mocy wiatrówki i o jak największej przebijalność aby strzelać do celów typu butelki blacha i deski
mirek123
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 398
Rejestracja: 2014-01-13, 11:45
Lokalizacja: CK

Post autor: mirek123 »

Cortez pisze:3.Po ci Ci "przebijalność" :? Będziesz do czołgów strzelał??? Polecany kaliber 4,5mm.
Eee tam Piotrze - "przebijalność "kolega chce to niech ma .
Śrut 5,5mm doniesie więcej energii na końcowym przystanku niż 4,5mm.
Generalnie wiatrówka ma być celna a nie "szmocna" ale to przychodzi z wiekiem i czasem używania .
Oczywiście są wiatrówki i celne i mocne ale to już powyżej 2tyś. Do 700 zł z mojej wiedzy i doświadczenia to tylko "szmoc" , kop , wierzgnięcie a celność jak się uda.
Często -gęsto nowym userom się pisze ,że lepiej na 10-20m strącać zapałki niż na 40-50m baniaki 5litrowe.
Ale co kto lubi lub co mu się wydaje , że polubi.

Hatsanik 14-16J w kalibrze 4,5mm wystarczy na 40-50m aby strzelać celnie - tylko ,że celność to rzecz względna. Chcesz szmocy i "przebijalności" kupuj H125 5,5mm .
A najlepiej jak byś napisał do czego ta wiatrówka będzie Ci służyć ??
Znaczy do czego - do jakich celów będziesz strzelał , na jakie odległości itp - wtedy łatwiej by nam było odpowiedzieć a większość z nas na takie pytania odpowiadała dziesiątki razy , jak nie setki więc zrozum i Jarka i Rafała ,że .... no właśnie ;)

Tu masz tarcze z 11J karabinka na 50m w kalibrze 4,5mm .Razem z luneta ten karabinek można wyrwać za około 1200-1400 zł .A i takie karabinki maja po 30lat i uwierz mi ,że te nowe H125 nie sięgają mu nawet do stopki :mrgreen: (czytaj butów) pod względem celności

https://naforum.zapodaj.net/images/dd28a89de1d3.jpg
FEG GPM-01
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

Hatsanik pisze:aby strzelać do celów typu butelki blacha i deski
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2875
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

zbisz41 pisze:
Hatsanik pisze:aby strzelać do celów typu butelki blacha i deski
:mrgreen:
No właśnie . Przy takich zainteresowaniach po co jest potrzebna celność ?
Hatsanik
Posty: 5
Rejestracja: 2016-12-14, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hatsanik »

Dziękuje wszystkim podpowiedzi :) i mam jeszcze jedno pytanie.
Czemu tak rzadko spotyka się wiatrówki w kalibrze 6,35 ?
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Hatsanik pisze:...Czemu tak rzadko spotyka się wiatrówki w kalibrze 6,35 ?
..bo to bez sensu w naszym limicie... :chgw:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3695
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Hatsanik pisze:Jestem laikiem jeśli więc FPS i J nie są podstawowym parametrem oceny wiatrówki to co nim jest ? :D
I właśnie odpowiedzi na takie pytania dałaby Ci lektura forów.

Jakbyś faktycznie czytał, wiedziałbyś, że oprócz energii wyjściowej liczy się... celność. Co z tego, że wiatrówka będzie strzelała na 100 m, skoro nie da się trafić w cel, powiedzmy wielkości wiadra?

Wiedziałbyś, że "przebijalność" zależy głównie od energii pocisku (no i od jego kształtu, materiałów etc.). To są zresztą podstawowe wiadomości z fizyki, jeśli dobrze pamiętam, ze szkoły podstawowej (choć teraz mogło się coś dobrze zmienić).

Jeśli więc zależy Ci na przebijalności, wybierz wiatrówkę nadlimitową (>17 J), licz się jednak z tym, że będziesz musiał zrobić badania lekarskie, aby ją zarejestrować, no i nie będziesz mieć możliwości użyć jej do rekreacji, bo z takich wiatrówek wolno strzelać tylko na strzelnicy. No i licz się wtedy z dużym kopem (i dużymi wydatkami, bo to nie jest tani sprzęt).

Niestety nie przekonałeś mnie, że chciało Ci się poczytać fora. :^(

Mimo to napiszę, że skoro Hatsan 125 Ci się najbardziej podoba, to jest to właśnie wiatrówka dla Ciebie. Kup ją, postrzelaj, naucz się trafiać w cel. Ewentualnie dowiesz się, co Ci w niej przeszkadza i na co zwrócić uwagę przy zakupie następnej, bo jeśli strzelanie Ci podpasuje, na pewno nie skończy się na jednej wiatrówce. :^)

PS. I daj sobie spokój z tym "Panowaniem" - na tym forum wszyscy zwracamy się do siebie per "Ty".
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
codan
Posty: 78
Rejestracja: 2016-05-26, 20:43
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: codan »

Hatsanik i tu wszyscy moim zdaniem dali ci wyczerpującą odpowiedź na twoje pytania kup po strzelaj i przekonać, się że moc to nie wszystko :D
Codi
Crosman Vantage and AA s510 Carbine sl