Prośba o poradę ogólną - zakup wiatrówki

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

shreq pisze:
goliard pisze:myślę, że taki sprzęcik jest bardzo OK.
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?p=101 ... 6e#1017701

Warto poważnie się zastanowić i zalecam pośpiech, bo oferta wyjątkowo atrakcyjna na pierwszy rzut oka.
No to może być ciężko, raz że nie lubię szybkich decyzji (od czasu ślubu :P), dwa - że z założenia zakup chce zrobic po 1 sierpnia, tak sobie rozliczyłem kasę... Ale bardzo dziękuję za trop, jak mi aktywują konto na iweb to spojrzę :)
green_thunder pisze:Dobrze, że masz taki budżet, to nikt "jedynie słusznej" nie będzie Ci proponował...duże spektrum masz, musisz koniecznie pomacać...a skoro gabaryty odpowiednie, to i diana 48 nie straszna http://www.akhobby.pl/index.php?a=opis&k=34&id=44
A są leworęczne? Bo z powodów mojej osobistej ocznej optyki może się okazać, że będę musiał strzelać z lewej..

A co to jest "jedynie słuszna"? Sorry jeśli to głupie pytanie, ale jestem naprawdę green, więc wiele Waszych skrótów myślowych wprowadza mnie w konsternację :)
Pozwoliłem sobie podkreślić jedno zdanie.
Koledzy radzili cobyś zalogował się na iwebie i śledził K/S.
Poniżej link do okazji, ale raczej już historycznej :/

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=816 ... aea549bafa

To był karabin plus sensowna lupka z pewnych rąk.
Pamiętam jak Bogdan startował z nim na 'Chemicznej' w Poznaniu.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
shreq
Posty: 313
Rejestracja: 2011-07-04, 18:23
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post autor: shreq »

Hiszpan63 pisze:Rozumiem , że brałeś pod uwagę butlę , przetoczkę i optykę ??
Tak metodą dużego palca: najtańsze PCP - w zależności czy ze sklepu czy z drugiej ręki ok. 900-1200 zł. Butla 3/300 - można kupić za 500-650 zet. Plus optyka - mieszczę się, czy coś źle policzyłem?
SlaweQ pisze: Pozwoliłem sobie podkreślić jedno zdanie.
Koledzy radzili cobyś zalogował się na iwebie i śledził K/S.
Poniżej link do okazji, ale raczej już historycznej :/

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=816 ... aea549bafa

To był karabin plus sensowna lupka z pewnych rąk.
Pamiętam jak Bogdan startował z nim na 'Chemicznej' w Poznaniu.
Założyłem konto, śledzę, dzięki. Problem w tym że kasę mam rozłożoną na zakup w sierpniu - więc muszę zacisnąć zęby na widok takich okazji i mieć nadzieję, że nikt się nie skusi :)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

shreq pisze:najtańsze PCP - w zależności czy ze sklepu czy z drugiej ręki ok. 900-1200 zł.
... + kupa kasy na grzebanie i poprawianie po fabryce :P (mowa o najtańszym)
shreq pisze:Butla 3/300 - można kupić za 500-650 zet.
3-litrowa butla , uwież , trochę mało , a z optyką sporo przekraczasz budzet ... niestety ... :(

Mimo wszystko przegladaj oferty ... może kogoś przypili ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
shreq
Posty: 313
Rejestracja: 2011-07-04, 18:23
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post autor: shreq »

Hiszpan63 pisze:3-litrowa butla , uwież , trochę mało , a z optyką sporo przekraczasz budzet ... niestety ... :(

Mimo wszystko przegladaj oferty ... może kogoś przypili ...
Ehhhh... To już nie widzę nic dla takiego jak ja poza przechodzonym FWB z Allegro :) Ale na taką wiatrówkę nakładać optykę to chyba zbrodnia - nie po to wymyślono redukcję odrzutu żeby się na niej (kilo)gramy woziły?

A tak z ciekawości właśnie - ile (pi razy oko) powtarzalnych strzałów można oddać z butli 3 i 6 l?
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Co do FWB to na pierwsze zawody jeździłem z 300-ką i lupka na niej :D

http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... c&start=15

Tyle że wtedy była klasa HFT3/4 i można było powalczyć z powodzeniem nawet z kolegami zaopatrzonymi w PCP.
Teraz to tylko dla własnej satysfakcji. Sławek - Bonzoo z 300-ki i dioptera składa figurki na 40-tym metrze :D

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
shreq
Posty: 313
Rejestracja: 2011-07-04, 18:23
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post autor: shreq »

SlaweQ pisze:Co do FWB to na pierwsze zawody jeździłem z 300-ką i lupka na niej :D

http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... c&start=15

Tyle że wtedy była klasa HFT3/4 i można było powalczyć z powodzeniem nawet z kolegami zaopatrzonymi w PCP.
Wolniej, wolniej, HFTx na razie niewiele mi mówi :) A już na pewno historia ustaleń dotyczących energii wiatrówek - nie mam pojęcia jaka jest (odczuwalna) różnica między 7.5 a 8.5J :)
SlaweQ pisze:Teraz to tylko dla własnej satysfakcji. Sławek - Bonzoo z 300-ki i dioptera składa figurki na 40-tym metrze :D
No już słyszałem o tym Terminatorze :D
Na szczęście (?) ja się na zawody nie wybieram :)

Kurde, wychodzi mi, że mam budżet albo za wysoki - do "niedzielnego" strzelania - albo za niski :)
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Napiszę to co można wyczytać w jednym tasiemcu na iwebie.
FWB 300 osiągały kosmiczne przebiegi na strzelnicach klubowych.
Jeśli chcesz karabinu do strzelania działkowego, to warto.

Tu masz link do tasiemca: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=16651

Z racji dat niektórych zdjęć już nie ma w temacie, ale poczytać jest o czym.

Na SKS-ie zapraszam zaś do poniższego okienka, się udało sporo modeli opisać:

http://nasze-wiatrowki.pl/portal.php?show=1

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Na beżowym jest jeszcze inna fajna oferta.
TX w niezłej cenie. http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=81671
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
phuss
Posty: 81
Rejestracja: 2011-06-18, 22:17
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń

Post autor: phuss »

Hiszpan63 pisze:
shreq pisze:najtańsze PCP - w zależności czy ze sklepu czy z drugiej ręki ok. 900-1200 zł.
... + kupa kasy na grzebanie i poprawianie po fabryce :P (mowa o najtańszym)
shreq pisze:Butla 3/300 - można kupić za 500-650 zet.
3-litrowa butla , uwież , trochę mało , a z optyką sporo przekraczasz budzet ... niestety ... :(

Mimo wszystko przegladaj oferty ... może kogoś przypili ...
I tu się nie zgadzam, jeżeli mówimy o najtańszym PCPie to nazwijmy rzecz po imieniu AT44. Ten Karabinek w polimerze nówkę można wyrwać za 800pln, poprawianie po fabryce to głównie szlifowanie , polerowanie i koronka(papier ścierny 300 do 1500) to koszt kilku złotych + własna praca. Dla leniwych lub nie technicznych kolega dagi sprzedaje poprawione lub poprawia koszt ~200zł. Reasumując karabinek w polimerze (1 strzałowy) 1000 pln + butla 3l/300 bar max 400pln + przetoczka 200pln + lupka 200 pln(do rekreacji) + tłumik 100pln, zamykamy się w kwocie 1900zł. Butla 3l/300bar starcza na ok 700-800 strzałów. Tylko, czy jako pierwszą wiatrówkę kupować PCP? sam nie wiem do PCP trzeba "dorosnąć", przejść przez sprężyny. Gdybym ja zaczynał przygodę , zaczął bym od porządnej sprężyny, jednak ten kopniaczek daje jakąś przyjemność. Najprościej postrzelać pomacać i podjąć decyzję.
Gamoń otwarte, Kebab+PP 3-9x40
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

phuss pisze:Tylko, czy jako pierwszą wiatrówkę kupować PCP? sam nie wiem do PCP trzeba "dorosnąć"
Dokładnie tak, PCP, PCA, czy CO2 są praktycznie bez odrzutowe i owszem fajnie się z nich strzela tylko że co z tego jak wpadnie w ręce sprężyna i będzie problem trafić w obiekt wielkości puszki po piwie z 15m. Sprężyna uczy pokory i zmusza do treningu po którym strzelanie ze wszystkich pędzonych gazem jest zupełnie inną baką. Ta sytuacja jest porównywalna do kursu na prawo jazdy w USA, tam kursanci wsiadają do automatów i całe zadanie to dodawać gazu, hamować, i kręcić kierownicą. "O trwogo przeogromna w czarny woal odziana" jak trzeba pojechać manualem. :)
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Myslę że troszeczke dorabiacie teorie do stanu faktycznego koledzy. Z pcp wcale nie jest łatwo. łatwiej moze ale nie łatwo. I tak jak mówiłem 2000 moim zdaniem za duzo do rekreacji.
Diablik + Waver v10 2-10x38
januszrg
Posty: 716
Rejestracja: 2011-02-12, 12:09
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: januszrg »

Hiszpan63 pisze:shreq napisał/a:
najtańsze PCP - w zależności czy ze sklepu czy z drugiej ręki ok. 900-1200 zł.
... + kupa kasy na grzebanie i poprawianie po fabryce :P (mowa o najtańszym)
A na naszym KS dalej wisi (chyba,że poszło,ale nic nie pisze w tym temacie) wypasione BSA w tej cenie.
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

maximus pisze:Myslę że troszeczke dorabiacie teorie do stanu faktycznego koledzy. Z pcp wcale nie jest łatwo. łatwiej moze ale nie łatwo. I tak jak mówiłem 2000 moim zdaniem za duzo do rekreacji.
Zgadzam się z Marcinem.

PCP nie ma odrzutu? Ma mniejszy. Pomijając kilka wiatrówek, gdzie są stabilizatory czy inne cuda wianki w każdej praktycznie wiatrówce PCP czuć uderzenie spężyny zbijaka. Oczywiście nie jest to porównywalne ze sprężynową wiatrówką, ale jednak ma wpływ na celność. Przekonałem się o tym dobitnie po przesiadce z S400 na Daystate Mk4, gdzie sprężyna tłukła się o wiele bardziej niż w AirArmsie. A wydawałoby się, że "bateryjka" będzie bezodrzutowa...
Kolejną sprawą są poprawki na wiatr. Naprawdę nie wiem, czemu tak się dzieje, ale śrut wystrzelony z wiatrówki sprężynowej jest mniej podatny na wiatr boczny niż ten wystrzelony z PCP-a. Przy tych samych prędkościach wylotowych, prawa fizyki mówią, że to nie możliwe, podobnie jak lot trzmiela, ale wiele osób które się przesiadły ze sprężyn na PCP potwierdzi te słowa.
Na koniec - trafienie w KZ 40 czy cel o podobnej wielkości przy wietrze (albo i nie) w terenie nigdy nie będzie łatwe. Wszystkim niedowiarkom proponuję sprawdzić swoją statykę na pożyczonym karabinku od jakiegoś zawodnika FT. Na dużych powiększeniach widać, że utrzymanie środka krzyża w celu wcale nie jest takie łatwe, często zwyczajne bicie serca powodouje, że krzyż z celu wychodzi. Na mniejszych ogniskowych, tych częściej używanych na wiatrówkach sprężynowych (czyli zwykle około x10) tego nie widać, ale na krotnościach x40 czy x50 widać każde bicie serca, każdy oddech, nawet mocniejsze zaciśnięcie powieki.

Jest łatwiej trafić. Ale to wciąż nie jest łatwe...
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
shreq
Posty: 313
Rejestracja: 2011-07-04, 18:23
Lokalizacja: Warszawa-Ursus

Post autor: shreq »

maximus pisze:Myslę że troszeczke dorabiacie teorie do stanu faktycznego koledzy. Z pcp wcale nie jest łatwo. łatwiej moze ale nie łatwo. I tak jak mówiłem 2000 moim zdaniem za duzo do rekreacji.
Ludzie, ale ja po prostu mogę tyle wydać - to raz, dwa - chcę kupić wiatrówkę na całe życie. Nie mam zamiaru robić kolekcji jak niektórzy tutaj, przesiadek co pół roku na inne modele.. Ale i tak już widzę, że wpadłem w zły przedział cenowy :)
Emhyrion pisze:prawa fizyki mówią, że to nie możliwe, podobnie jak lot trzmiela
Sfilmowano go w końcu porządnie jakiś czas temu i okazało się, że skubaniec robi skrzydłami ósemki, to powoduje zawirowania i wytwarza dodatkową siłą nośną - więc jednak prawa fizyki nie kłamią :)
januszrg
Posty: 716
Rejestracja: 2011-02-12, 12:09
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: januszrg »

shreq pisze:Ludzie, ale ja po prostu mogę tyle wydać
Bardzo dobrze...idź własną drogą....oczywiście omijaj chińszczyznę najgorszego sortu...
shreq pisze:chcę kupić wiatrówkę na całe życie
A to wyjdzie w praniu... ;)
maximus pisze:I tak jak mówiłem 2000 moim zdaniem za duzo do rekreacji.
Jeśli kogoś na to stać,niech przeznacza ile chce .