QB 78 inaczej

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Zdarza się, aczkolwiek bardzo rzadko, że od pierwszego przyłożenia osada pasuje. Ja tak miałem z S400. To była osada idealna dla mnie, do czasu. Przyszedł moment, gdy zaczęły się problemy ze strzelaniem z kolanka i stojącej. Po prostu "brakowało" osady od spodu. Pojawił się więc palmrest. Później, po krótkim kontakcie z Daystate, już nie pasował mi chwyt. Bardzo wygodne jest, przynajmniej dla mnie, trzymanie kciuka w górę. W S400 tak się nie da. Cóż trafiła się okazja kupiłem Daystate. Pierwsze przymiarki i zachwyty, do czasu :P po założeniu lupki okazało się, że Mk4 ma tak specyficzną szynę, że nie da się tak zamontować montażu, żeby lupka była tam gdzie być powinna. Jeżeli jest tam gdzie wymusza to montaż, muszę podczas strzelania, "wsuwać" się w karabinek. Rozwiązaniem byłby montaż przesunięty. Kupiłem BKL 278 lupka siedzi tam gdzie trzeba, ale, nie da się zamontować magazynka. Można skrócić kolbę, ale wtedy osada straci swój "pazur" i już nie będzie taka ładna. Wniosek? Powoli klaruje mi się w głowie osada custom do Mk4. Ale teraz wiem, przynajmniej tak mi się wydaję, czego chcę. I na pewno nie będzie to osada regulowana al'a proteza. Bardziej coś w stylu osady Maximus'a.

Wydaje mi się, że zakup osady regulowanej, z marszu sprawdzić się może wyłącznie w osadzie typu proteza. Jeżeli osada ma wyglądać jak myśliwska, czy chociaż podobna do osady karabinowej to trzeba postrzelać z różnych karabinków i przeszczepić to co w nich nam pasuje. Standardowa osada wyczynowa niekoniecznie sprawdzi się w terenie.
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Dokładnie tak jak pisze Sławek. Ja jak miałem Lonstara jego osada była dla mnie bardzo wygodna. Strzelałem z tego karabinka rok i był pełen komfort. Potem przyszła zima a ja sprzedałem lonstara i kupiłem FWB. Z FWB nie strzelałem bo jak pisałem była zima tylko od czasu do czasu jak nie mogłem wytrzymać brałem karabinek do ręki i właśnie się składałem. Potem przyszła wiosna i zaczęło się normalne strzelanie. Pewnego dnia przyjechał na jedne z takich strzelań mój kolega właśnie z lonstarem. No to biorę beskę w łapki i mówię postrzelam jak za starych dobrych czasów. Jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się że nie da się do niej złożyć. A tak jak pisałem z FWB w sumie nie strzelałem jeszcze bo zima była a BSA sprzedałem ledwie 3 m-ce temu. To był dla mnie potężny szok. Teraz FWB ma osadkę zrobioną pode mnie i jest jeszcze fajniej. Tak że wszelkim możliwym rególacją osady mówię zdecydowane tak.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
JohnLJA
Posty: 92
Rejestracja: 2010-11-26, 16:51
Lokalizacja: TSA

Post autor: JohnLJA »

Sprecyzuję nieco swoją wypowiedź. Pisząc o osadzie typu myśliwskiego doskonale dopasowanej do strzelca nie miałenm na myśli osad w jakie wyposażone są karabinki fabrycznie, chociaż takie też się zdarzają (w moim przypadku była by to osada BSA Lightninga wersja drewniana). Chodziło mi o osadę robionana miarę przez jakiegoś fachowca, dostosowaną do budowy fizycznej oraz preferencji strzeleckich danego użytkownika.
3xN (Norconia, Norica, Navy)
Awatar użytkownika
peyalo
Posty: 584
Rejestracja: 2009-12-18, 11:30
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: peyalo »

Dopasowanie osady indywidualnie do potrzeb strzelca to wyższa szkoła jazdy,często robię osady dla dzieciaków budżetowych wiatrówek.Za fachowca się nie uznaje,tylko domorosłego dłubacza ale miałem kilku zadowolonych użytkowników ale zawsze było coś jeszcze do zrobienia.Troszkę to przypomina pracę krawca męskiego niby zna się wymiary wzrost ,budowa ciała ,długość przedramienia a można nie wiedzieć że Ktoś/Pozdrawiam znanego Kolegę z Naszego portalu/ma krótszy palec "spustowy".Porównywanie klasyczne osady z "protezą" nie ma wielkiego sensu,bo to dwa światy.Każdy strzelec ma swoje preferencje ,"CZERWONY SMOK" mi się podoba i widać w niej dużo dobrej roboty .Szacunek duży :D
Niewielka Zbrojownia
Strzelec31
Posty: 319
Rejestracja: 2010-01-03, 15:40
Lokalizacja: Kuźnica Katowska

Post autor: Strzelec31 »

@Daras
Czy są jakieś postępy nad pracami dotyczącymi samo-indeksującego się magazynku do QB78/79 :?
QB78(.177) + Gamo 6-24x50AOE
Pilne:
!Zaginiona!
Awatar użytkownika
peyalo
Posty: 584
Rejestracja: 2009-12-18, 11:30
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: peyalo »

Chciałem przy okazji pokazać mają ostatnią pracę z przeciwnego bieguna niż forma "CZERWONEGO SMOKA".Jestem chwilowo uziemniony w domu z powodu przeziębienia,więc zrobiłem remanent w inwentarzu .Znalazłem swoją niedokończoną prototypową osadę do QB 78 ,która została uszkodzona w czasie produkcji.Postanowiłem przerobić ja pod kątem nowo nabytego Crosmana 1760 i wyszło coś takiego /kształty osady chyba znajome :P ale to tylko luźne nawiązanie do słynnego oryginału /.
Obrazek
Zrobiłem w pokoju wprawdzie fabrykę wiórów ale od czego są przedświateczne porządki.Denerwujące mnie błędy i uszkodzenia sklejki udało się przy nieco innej formie systemu niż QB ładnie pochować i zamaskować a osada jest lekka i składna i o ciekawszej formie niż oryginalna.Myślę że po lakierowaniu i wyposażeniu w osprzęt ,dzieciakom na Zlotach już wiosną będzie się chyba podobać.....
Niewielka Zbrojownia
Awatar użytkownika
JohnLJA
Posty: 92
Rejestracja: 2010-11-26, 16:51
Lokalizacja: TSA

Post autor: JohnLJA »

O robieniu osad namiarę też cuś tam wiem (również nie uwazam się za fachowca w tej dziedzinie) , poprawiałem drewienko od będocego w moim posiadaniu pistoletu pneumatycznego o dumnie brzmiącej nazwie Norconia Giermany :mrgreen:
Muszę przyznać że w prównaniu z wersją fabryczną odczuwam znaczną poprawę, chociaż nie jest jeszcze do końca to o co chodz. Projekt już jest w mojej głowie, a jak zdobęde jakiś ładny kawałek drewna (orzech włoski) to istnieje duża szansa na jego zmaterializowanie się.
3xN (Norconia, Norica, Navy)
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Ten orzech włoski to do tej norconi? Chyba troszkę szkoda drewna tak ekskluzywnego. Zostaw sobie i kiedyś dorobisz osadke do czegoś fajniejszego a do norconi to buk może załatw. Ale twoje drewno i zrobisz jak uważasz.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
JohnLJA
Posty: 92
Rejestracja: 2010-11-26, 16:51
Lokalizacja: TSA

Post autor: JohnLJA »

Zgadzam się z toba maximus, jeżeli miałbym zakupić kawałek orzecha włoskiego na zrobienie osady do mojego chnola to napewno było by to nieopłacalne przedsięwzięcie.
W tym miejscu pojawia się jedno ale...
Kilka lat temu u moich dziadków został wycięty orzech włoski (miał jakieś 30- 40 lat).
Muszę tylko znaleźć trochę czasu, odwiedzić rodzinkę i poszukać odpowiedniego kawałka drewna. Znając skłonność mojego dziadka do gromadzenia różnych rzeczy w myśl zasady
,,no bo, może się kiedyś przydać" myśle, że uda mi się znależć coś ciekawego.
Później tylko piłka, dremelek, pilnik papier ścierny, bejca, olej itd. i może wyjdzie z tego coś ciekawego :D
3xN (Norconia, Norica, Navy)
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Nie zrozumiałeś mnie. Orzech włoski to bardzo ekskluzywne drewno i bardzo drogie. Zrobienie z niego osady do chinola to moim zdaniem ogromne marnotrastwo. Widzisz ja chyba wogóle jeszcze nie widziałem osady z włoskiego orzecha a tu do norconi :/
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
JohnLJA
Posty: 92
Rejestracja: 2010-11-26, 16:51
Lokalizacja: TSA

Post autor: JohnLJA »

W sumie osada niekoniecznie musi być z orzecha włoskiego, zobaczę co ciekawego znajdę w moim domowym magazynie. Równie dobrze może to być czereśnia, śliwa albo wspomniana buczyna. Narazie wszystko pozostaje w sferze planów a jak wiadomo często uegają one niezależnym od nas zmianom.
3xN (Norconia, Norica, Navy)
Awatar użytkownika
bonzoo
-#Srebrny Dobromir
-#Srebrny Dobromir
Posty: 1786
Rejestracja: 2008-02-03, 19:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: bonzoo »

Bardzo fajnie ci to wyszło. Wygląda na lekką konstrukcję. Całość prezentuje się wspaniale. Może kiedyś moja wariacja na temat SWD ujrzy światło dzienne.
Awatar użytkownika
peyalo
Posty: 584
Rejestracja: 2009-12-18, 11:30
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: peyalo »

:D Zdeterminowany byłem rozmiarem posiadanej sklejki/pozostała po wycinaniu części do innej osady/,pierwotnie była to osada do QB-78 ale dała się dostosować/średnica kartusza w obu przypadkach jest jednakowa/ jest troszkę za krótka,ale lekka bo najczęściej korzystają z nich bardzo młodzi strzelcy o różnych warunkach fizycznych.Crosman 1760/2260 w tej konfiguracji jest bardzo lekki nawet z optyką.
Niewielka Zbrojownia
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

A nie ciąży na lufę? Ja osobiście tego bardzo nie lubię, w pustą osadę w hatsanie wsadziłem już masę ołowiu, lufę skróciłem o 10cm.. i czasem się zastanawiam czy jeszcze nie dociążyć kolby.
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Awatar użytkownika
peyalo
Posty: 584
Rejestracja: 2009-12-18, 11:30
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: peyalo »

:) to nie sprężyna ,w odmianie dla Qb-78 czuć większą masę ale jak optykę z tyłu dołoży to dla mnie w sam raz.Z resztą ja osobiście jestem mało wymagający sprzętowo/twarde spusty i proste osady/Ze względów zdrowotnych dla mnie im lżejsza osada tym lepsza,bo mogę sobie pozwolić na cięższą optykę,najmniejszy dzieciak jaki strzelał z podobnego karabinka mówił "daj śrucika"i był wzrostem równy karabinkowi :P :P
Niewielka Zbrojownia