Chronograf

Pomysł Rafała aby wrzucać tu nasze pomysły

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

A jaką przyjmujecie wagę? Cezar zadałem pytania bo sam widzę że coś jest nie tak.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Krzysiek. Zależy dla jakiego śrutu. Powiedz mi z jakiego strzelasz to powiem Ci ile średnio waży.
Różnice między śrutami w jednym kalibrze dochodzą do 60% *np. Geco i Silver Point
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Ja zrobiłem tak, odczytałem wagę śrutu na stronie inkorsy, przyjołem najwiekszą jaką podali i po problemie. A po co waga zawsze ktoś za ciebie to zrobi.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

U mnie chinka ma ok 8 J, a Harnaś ok 15 J. Srut ważę na wadze laboratoryjnej z dokładnością 5 mg, ale itak trzeba zaokrąglać do setnych części g. Odległość między bramkami mierzę w miejscu dotyku fototranzystorów ( ale Radek wprowadził dokładną wartość), więc nie zmieniałem. Wpływu oświetlenia na wynik pomiaru, jeszcze nie sprawdzałem. Jutro to zrobię.
Zauważyłem natomiast, że im większa energia śrutu, tym dalej musi być odsunięty wylot karabinka od przyrządu. Przy 17 J, musiałem oddalić lufę o 25 cm, a ponieważ żle widzę to zestrzliłem jedną diodę. Trzeba przedłużyć szynę.
Dodam jeszcze, że diody nadawcze nie mogą być zakryte obudową, bo wtedy miernik nie mierzy.
Ostatnio zmieniony 2007-12-04, 21:40 przez Maruda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Masy śrutów są dostępne w wielu miejscach i programach z Chairgunem na czele.
Gdyby wszystkie były w jednym to dałbym linka i tyle.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Krzysiek bez podania wagi śrutu, te pomiary są nieprawidłowe i nie możesz patrzeć jaką my podajemy wagę tylko musisz wpisać konkretną.
guntuning.com
Awatar użytkownika
Irak
Posty: 242
Rejestracja: 2007-10-04, 22:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Irak »

Se zrobię chrono na rs-232 (tak zwany port com w kompie), ale to projekt na wakacje. Będzie co robić ;). przewiduję zrzucanie charatkerystki do pliku + generację wykresu (na początek pod linuchem wszystko). Trochę się to połączy z materiałem co mnie na studiach czeka :).
PFTA
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Diabolo H&N SPITZ k.4.5 waga 0,56g czyli pomyłka o 0,04g. No i jeszcze rozstaw bramek - dylemat
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
hyena
Posty: 825
Rejestracja: 2007-10-01, 22:51
Lokalizacja: Auschwitz

Post autor: hyena »

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
radecek
Posty: 159
Rejestracja: 2007-10-18, 20:30
Lokalizacja: Napierstkowo

Post autor: radecek »

krzysztof pisze:Diabolo H&N SPITZ k.4.5 waga 0,56g czyli pomyłka o 0,04g. No i jeszcze rozstaw bramek - dylemat
Rozstaw bramek można zmierzyć suwmiarką. Mierzy się odległość zewnętrzną pomiędzy płytkami plexi ozn. Lz oraz wewnętrzną Lw. Pomiar przy szynie aluminiowej. Odległość pomiędzy bramkami Lx= (Lw+Lz)/2. Odległość wynosi 6.6X cm.

Wagę śrutu można odczytać z ChairGun2 lub ze stron sklepów internetowych.

Jeżeli są duże różnice w pomiarze przy dobrym śrucie to: trzeba sprawdzić czy karabinek nie wyrzuca cząstek oleju.
Druga sprawa to wrażliwość układu na drgania. Lekkie uderzenie w szynę nie powinno inicjować pomiaru (warunek: fototranzystory muszą być przyklejone do plexi). Jeżeli inicjowany jest pomiar od drgań to można zmniejszyć prąd diod IR poprzez zwiększenie rezystorów: np. 270R, 560R, 1000R.


Na IZH53M pokazuje 2.7~3.0J na srucie OZTAY o wadze 0.48g.

pozdr.
Radek
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Testowałem dzisiaj wpływ oświetlenia na wynik pomiaru prędkości. Zaczynałem od zwyklego oswietlenia dwoma żarówkami 100 W, dólączenie silnej lampy 150 W, nakoniec dołączenie lampy halogenowej 500 W. Prędkośc wylotowa byla mniej więcej stała, ok 190 m/s. Nie dobierałem śrutu i stąd wahania ok 4 m/s. nie sprawdzałem jeszcze przy oswietleniu słonecznym, z powodu braku takowego.
No i do pomiarów, trzeba rozgrzać karabinek przez oddanie kilkunastu strzałów.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Jasność widzę, jasność!!
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
maciejka
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-12, 21:04
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: maciejka »

Witam wszystkich i pierwsze pytanie do konstruktora.Strzelam ciężkim śrutem 5,5 z s16 czy to chrono wykona pomaiary energia ~40J.
Pozdrawiam Maciek
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

To co Ty masz? Abramsa?
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Powinno wykonać pomiar u mnie pokazało na gazach prawie 900m/sek. czyli coś ponad 200J
guntuning.com