QB - 78

Wszystko co dotyczy wiatrówek CO2

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Nie wiem jak na tarczy, ale na chrono KTK ma spory rozrzut do 3m/s. Exact z pudełka ma rozrzut do 1m/s.
AA EV2 + EB10x42
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

(01.02.2009 r.)
Jakoś w ciągu ubiegłych dwóch tygodni zachciało mi się przygotować Qbietę do Ligi. Rozłożyłem na części pierwsze, rozłożyłem zawór. Wyjąłem filc (filtr) oraz przerwaną metalową siateczkę. W zamian nic nie włożyłem, bo nic pod ręką o czwartej nad ranem nie znalazłem ;p Natomiast ogarnąłem zewnętrzną uszczelkę zaworu. Postanowiłem na wszelki wypadek zwiekszyć docisk uszczelki do kartusza. W tym celu podłożyłem pasek taśmy izolacyjno - klejącej, grubość pi x drzwi = 0,2 mm. Na to nałożyłem uszczelkę, i naprawdę chyba ze dwie godziny męczyłem się z wciśnięciem zaworu do kartusza.
Przy okazji postanowiłem także odtuningować wiatrówkę, by uzyskac większą ilość strzałów oraz niższe natężenie efektów akustycznych. Podłożyłem przeto podkładkę pod sprężynę w zaworze, co w moim mniemaniu miało zwiększyć siłę napięcia wstępnego, czyli skutecznie zmniejszać ilość przepływającego gazu. Dalej, odrzuciłem dwie podkładki z mechanizmu zbijaka zwiększające napięcie wstępne jego sprężyny o jakieś 3 mm.
Zapodałem także uszczelnienie lufy wspomnianą już taśmą, bardziej na wszeki wypadek niż żebym odczuwał (albo raczej wiatrówka) taką potrzebę. Uszczelka łącznik - dalej ta sama, czyli de facto beznadziejna. Wszystko skręciłem jak tylko się dało.
Efekt - 211 - 205 m/s na H&N Match (pierwsze strzały oczywista), głośno tak samo jak było. Niewątpliwy plus to to, że męczyłem zestaw dwóch kaspułek trzy dni. Gaz nie uleciał, za to myślałem że już się nie skończy. Podsumowując - osiągnąłem niezłe uszczelnienie systemu, a cała reszta poszła w kompletnie odwrotnym kierunku ;)

-------------------------------------------------------
Epilog, 02.02.2009 r.

Albo odzwyczaiłem się od strzelania z Marylką, albo nie wiem co. Moje zabiegi spowodowały centralnie wzrost podrzutu przy strzale. Rzuca karabinkiem na prawo i lewo. Ewidentnie przez strzał, albowiem pierwsza koncepcja, że to przez zbijak - padła. Strzelając "na sucho" zadnych nieciekawych zachowań nie zauważyłem.
Cholera, teraz będę się musiał uczyć strzelania z wiatrówki "bezodrzutowej" ;]
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

A było dłubać? Było? :mrgreen: :P :mrgreen:
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Ano właśnie, mądry Polak po szkodzie ;)
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Zmniejsz jej Vo. Marylka nie przyzwyczajona do takich energii.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Jak jest szczelna i wydajna, to zostaw jak jest.
Zwiększ masę osady (dolklej na próbę od spodu kawałek ołowiu) i zobacz jak się będzie strzelało.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

SlaweQ pisze:Jak jest szczelna i wydajna
Nie szczelna, tylko strzelna ;)
-przepraszam musiałem
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Nie bardzo mam czas na dłubanie, w każdym razie jest inna opcja. Tarcze z QB jako ciekawostka zoologiczna w temacie ligowym. Gdybym zmienił śrut na lżejszy, to prawdopodobnie szybciej opuszczałby lufę, nie? Może to będzie sposób.
wawrek
Posty: 14
Rejestracja: 2009-02-14, 18:09
Lokalizacja: w-wa

Post autor: wawrek »

Ja w swojej strzelbie po analizie schematu powiększyłem średnice przelotu gazu, zwiększyłem siłę sprężyny zbijaka poprzez wkręcenie drugiej o tej samej średnicy w zwoje oryginalnej na długości trzpienia prowadnicy. Zawsze można ją wykręcić. Ale zasadniczym moim zdaniem aspektem w wytworzeniu pałeru, było skrócenie o 1 mm wałka w który uderza zbijak. W tym momencie zawór otwiera się pełniej i na dłużej. Śrut w zderzeniu z grubą blachą jest po prostu plaskaty.
Proszę o recenzje.

proszę o czytanie tego, co piszesz, uważne czytanie
Ostatnio zmieniony 2009-02-23, 21:10 przez wawrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

wawrek pisze:skrócenie o 1 mm wałka w który uderza zbijak
Skrócenie? Którego wałka?
wawrek
Posty: 14
Rejestracja: 2009-02-14, 18:09
Lokalizacja: w-wa

Post autor: wawrek »

Zbijak uderza w iglicę zaworu . Ruch ten jest ograniczony przez wałek w który wkręca się śrubę mocująca kolbę.


Kolego pisz powoli i czytaj to co napisałeś !!!

[ Dodano: 2009-02-23, 22:32 ]
ok mam dyslekcje

[ Dodano: 2009-02-23, 23:26 ]
czy po analizie mojejw ypowiedzi koledzy wysnuli jakies wnioski?
Ostatnio zmieniony 2009-02-23, 22:29 przez wawrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Nie dyslekcję, tylko dysleksję.


Hm faktycznie, nigdy nie przyszło mi do głowy sprawdzić, czy zbijak klepie w zawór przy strzale. Iglica zaworu jest na tyle długa że zasadniczo nie powinien, sprawdzę przy okazji następnej rozbiórki. Dobry trick.
wawrek
Posty: 14
Rejestracja: 2009-02-14, 18:09
Lokalizacja: w-wa

Post autor: wawrek »

moim zdaniem, właśnie ta tuleja jest elementem który ma istotny wpływ na ilośc gazu emitowanego podczas strzału.
pozdrowienia
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

czy po analizie mojejw ypowiedzi koledzy wysnuli jakies wnioski?
Szczerze nie znam się na dyslekcji, ani dysleksji. Kiedyś to było lenistwo, teraz choroba. Obejmuje ona również nie posiadanie shifta na klawiaturze ? Trochę chęci i wszyscy będą mogli czytać, a nie domyślać się, o co Ci chodzi,
pozdrawiam, Cezar
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Jak widzę to jest to bardziej lenistwo. A wystarczy zainstalować słownik do tej przeglądarki co wawrek używa.

Co do tematu to ta tulejka jest założona na zbijaku, czy dookoła iglicy zaworu ? Czy po prostu wystaje z boku śruba, która może blokować ruch zbijaka ? ?
AA EV2 + EB10x42