Chronograf

Pomysł Rafała aby wrzucać tu nasze pomysły

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Krzychu. Pomysł pomiaru mikrofonem przerabialiśmy już bardzo dawno. Daje się zmierzyć, ale jest to żmudna metoda i niedokładna. A masę srednią śrutu śrutu określam ważąc na wadze laboratoryjnej szkolnej. Żeby uwzględnić różnicę, ważę 10 albo 20 peletek.
krzych
Posty: 12
Rejestracja: 2008-11-15, 23:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: krzych »

Ok, taka odpowiedz juz lepsza tyle ze bardzo mnie interesuje dlaczego akurat byla to metoda zmudna? Robiliscie to recznie? Co do wazenia 20 srutow i dokladnosci - musialbys strzelac dokladnie tymi 20toma srutami przez chrono i usredniac wyniki zeby mowic o dokladnosci przy takim pomiarze wagi. Ogolnie rzecz biorac, jakbyscie nie mierzyli, i tak wyjdzie niedokladnie, wiec nie kumam po co sie wysilac i robic elektroniczne chrono. A wage elektroniczna kto zrobi? :P

K.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Chińczycy.
(lepiej im to wyjdzie niż wiatrówka)
krzych
Posty: 12
Rejestracja: 2008-11-15, 23:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: krzych »

A tak zupelnie swoja droga, skoro juz macie plany podlaczania tego ustrojstwa po USB do peceta, laptoka czy innego badziewia okreslanego jako PC to czemu niby nie zrobic pary fototranzystorow podlaczanej bezposrednio przez jakis uklad prosty bezposrednio do USB a sam pomiar oprogramowac w C pod dowolnym kompilatorem/systemem? Dziesiec razy prostsze, kazdy sam wykona w domu kupujac kilka czesci i montujac optyke na rurze czy czyms podobnym, a program mozna konfigurowac dowoli odnosnie parametrow rozstawu, czulosci i innych bzdur. Po co sobie komplikowac zyczie wyswietlaczami LCD, kieszonkowymi prockami atmela i stadem ukladow wspolpracujacych?

K


Hehe, no tak, w taki sposob myslac nalezy od razu sie udac na bazar po chinskie chrono ;)

K.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez krzych, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Krzychu. Piszesz żeby pisać. Ważę 10 lub 20, albo całę pudełko po to, żeby mieć średnią wagę śruciny. Ty jak chcesz, możesz ważyć każdy osobno. A chrono które mamy, można ze sobą wziąć w dowolne miejsce (jest małe i lekkie) i sprawdzać energię kinetyczną do woli. Spróbuj tak z komputerem.
krzych
Posty: 12
Rejestracja: 2008-11-15, 23:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: krzych »

Nie Marudo, pisze zeby ktos opracowal cos bardziej wykonalnego przez laika, bo na duze projekty nie znajac elektroniki to ja sie pisalem jak bylem maly i glupi, a po wykonaniu szukalem takich co by mi wytlumaczyli dlaczego po wlutowaniu elementow na plytke zgodnie ze schematem i tak nie dziala.

Pisze, zeby miec ew. chrono made by someone kto sie na electronics zna.

Co do przenosnosci, zwykle chodze z plecakiem. Jest to plecak od... laptopa wlasnie! Wiec nie widze problemu z zabieraniem laptopa w plener szczegolnie, ze w obecnych czasach 30 % osob ma firmowe laptopy tak jak ja.

Marudzisz zeby marudzic. Ja rzucam pomysly.

K.


Kolejne uwagi:

1. dobrego laptoka mozna kupic taniej niz dobra wiatrowke
2. wystarczy jeden laptok w plenerze, a zwykle strzela sie w grupach
3. pomiar z chrono latwiej wykonac w domu gdzie nie wieje, cisza, spokoj, a w co strzelac sie znajdzie (tektury - pudla, ksiazki stare i inne wymysly jakie widzialem - no chyba ze sie ktos popisac chce to w plener moze brac ;-P )
4. nadal pozostaje fakt, ze opisane przez Was chrono wymaga umiejetnosci zarowno elektronicznych jak i technicznych zeby to opakowac schludnie, a nie kazdy ma tak duze, wiec i tak nie kazdy bedzie mial chrono - patrz punkt 2.

Ja marudze, zeby byl efekt ;-P Moze ktos podchwyci, powie jak zrobic Foto<->USB czy Foto<->RS232, a ja moge zrobic soft.

K.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez krzych, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Widzę że chcesz odwrócić świat do góry nogami. Jak byś czytał od początku to pewnie byś zauważył że chrono to już dawno zostało wykonane i z tego pomysłu korzysta już pewnie połowa osób na forum. Powiem więcej wszyscy są zadowoleni bo urządzenie się sprawdza serwis jest doskonały i jest najtańsze na rynku. Widzę jednak że chcesz zrewolucjonizować metodę pomiaru energii, czekam zatem na rezultaty Twojej pracy. :D
Ostatnio zmieniony 2008-11-16, 20:27 przez daras, łącznie zmieniany 1 raz.
guntuning.com
Mareczek55
Posty: 68
Rejestracja: 2008-06-01, 15:32
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Mareczek55 »

Myślę, że intencją Radecka nie było stworzenie chrona możliwego do wykonania przez laika, ale po prostu podzielenie się schematami z tymi kolegami, którzy czują się na siłach go wykonac. Pozostali mogą nabyć gotowe.
Przyłaczanie chrona do komputera potrzebne jest chyba tylko do zaawansowanych analiz lub przy dużej ilości pomiarów - na co dzień funkcje zaimplementowane w chronografie wystarczają aż nadto.
Zaś robienie "przystawki" do PC porównałbym do użytkowania odbiorników GPS. Można kupić przystawkę GPS do komputera za 100zł, ale większość kupuje GPS-y za kilkaset, czy więcej. Jest to po prostu wygodniejsze.
AA TX200 Mk3, HW30, Łucznik 87, CP 88, Łucznik 1970, C 1077
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

Krzychu, bez urazy, wprost marzę, aby napieprzać z 16-to żulowej wiatrówki obok laptopa... Może jakiś rykoszecik w matrycę? Jeszcze lepiej podłączyć do PC i strzelać pod biurkiem... I proszę, nie mów o 2. metrowych kablach. Chrono ma być miłe, łatwe i przyjemne. I do tego lekkie i w jednym kawałku. Nie twórzmy od nowa tego, co już jest dobre. I nie chcę się z Tobą kłócić, szanuję Twoje podejście do sprawy a nade wszystko nie było moim zamiarem w jakikolwiek sposób Cię urazić. Wyrażam tylko swoje (i chyba nie tylko) zdanie.
Pozdrawiam
KWP
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

W zasadzie możliwości komputera w pomiarze prędkości śrutu są marne. Ktoś kombinował z podłączeniem czujek pod port LPT, jednak rozdzielczość tego portu to około 1MHz, skoro potrafisz napisać program do tego, to oblicz jaką dokładność będzie oferowało takie chrono i przy jakim rozstawie bramek będzie ta dokładność akceptowalna. A co do elektroniki, to sam układ elektroniczny( bramki pomiarowe) można zapożyczyć od chrona Radecka.
AA EV2 + EB10x42
krzych
Posty: 12
Rejestracja: 2008-11-15, 23:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: krzych »

No tak, no to od konca:

Bawilem sie LPT robiac COVOX'y i uzyskiwalem 44KHz bez najmniejszych problemow w latach 90tych. Moze input jest nieco wolniejszy (w co SZCZERZE watpie), aczkolwiek 44 razy wolniej to jakas przesada (i tez nie chce sie klocic, bo po pierwsze nie sprawdzilem tej informacji z prostej przyczyny - spedzilem sporo czasu upgradujac swoj GPS niepodlaczany do komputera i za nie pareset zlotych a za powyzej tysia ;) ).

[EDIT] - auc - wycofule - MHz a nie kHz, zajety, zmeczony, etc, sorry - ale z 1MHz spokojnie przy odl. okolo 40 cm (max) bo jak mniemam 20 cm tez bedzie ok.

Nastepnie zupelnie nie mialem rowniez w zamysle wybijac Wam z glowy uzywania sprzetu ktory juz istnieje i czym DOSKONALE wiem, a jedynie zrobienie czegos o wiele prostszego dla DRUGIEJ polowy tego i innych for chocby po to, aby nie musieli biegac i pozyczac, bo sami zrobic nie moga ze wzgledu na stopien skomplikowania.

Co do strzelania przy laptopie, jeszcze nie widzialem rykoszetu wylatujacego z pudel i okrazajacego chocby powiedzmy szafke za ktora mozna postawic tenze sprzet. Generalnie owszem, jesli bardzo sie postarasz wycelowac katy oraz spieprzyc kulolap to pewnie uda Ci sie trafic laptopa - winszuje pomyslu ;) (bez urazy, ale strzelalem w domu wiele razy i nigdy nie udalo mi sie niczego trafic, czego trafic bym nie chcial)

Tak wiec ani nie wywracam swiata do gory nogami, ani nie mowie, ze Wasze zle, ani nie wymyslam cudow, a jedynie rzucam KOLEJNY pomysl ktorego realizacji jeszcze nie widzialem, a ktory BARDZO LATWO daje sie modyfikowac zmiana softu (ktory moge stworzyc).

I tak zupelnie nawiasem prezesie, moge wiedziec czym rozni sie "moja" metoda pomiaru energi od tej w Waszym chrono, bo jakos ja tej roznicy nie widze poza zastosowaniem Intela zamiast Atmela (czy co tam macie) do obliczen?

K.


A dodatkowo - czy ktos z Was w ogole pomyslal ze zapisujac wyniki pomiarow i strzelajac tym samym srutem w celu tychze pomiarow mozna statystycznie przyblizyc na przyklad moment "starzenia" sie sprezyny konkretnego typu? Bedziecie w celach statystycznych latac z notesami? Bo ja tam wole pliki od notesow ;P

K.

PS. innych tego rodzaju pomyslow moze byc wiele o ile nie bedzie to malutki procesorek z malutka pamiecia i bez dysku.


Zreszta dobra, niewazne, wycofuje sie z tej dyskusji - nie chcecie to nie. Ja sam tego na pewno nie zrobie, bo nie mam wprawy w elektronice - wszystko ladnie wyglada na EWB, ale jak sie polutuje to juz nie zawsze chce tak samo dzialac, wiec odpada zebym cokolwiek sam robil.

EOT z mojej strony.
Ostatnio zmieniony 2008-11-19, 19:33 przez krzych, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

I tak zupelnie nawiasem prezesie, moge wiedziec czym rozni sie "moja" metoda pomiaru energi od tej w Waszym chrono, bo jakos ja tej roznicy nie widze poza zastosowaniem Intela zamiast Atmela (czy co tam macie) do obliczen?
Różnica jest zasadnicza, biorę chronograf w jedną rękę przykładam do lufy i strzelam. Odpada mi więc ustawianie mikrofonu, bramek i obliczeń. Mogę strzelać na zewnątrz nie muszę w domu, kable mi się nie pałętają pod nogami. I co najważniejsze mam natychmiastowy odczyt prędkości i energii. Mało tego jak mam ochote mogę sobie to chrono podłączyć pod PC i wtedy już mam wszystko. Teraz Ty podaj chociaż trzy powody dla których mam zrezygnować z tej wygody.

Poza tym mam prośbę używaj polskich znaków bo trudno odszyfrować to co piszesz.
guntuning.com
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

krzych pisze:Co do strzelania przy laptopie, jeszcze nie widzialem rykoszetu wylatujacego z pudel i okrazajacego chocby powiedzmy szafke za ktora mozna postawic tenze sprzet. Generalnie owszem, jesli bardzo sie postarasz wycelowac katy oraz spieprzyc kulolap to pewnie uda Ci sie trafic laptopa - winszuje pomyslu ;) (bez urazy, ale strzelalem w domu wiele razy i nigdy nie udalo mi sie niczego trafic, czego trafic bym nie chcial)
Bardzo ciekawe jak schowasz swoje bramki w pudłach, laptopa za szafką, kulochwyt nie wiem gdzie? W mieszkaniu 45m2 bez szafek i regałów. I co powie żona na stertę jakiejś makulatury i wszystko to bez kabli. Albowiem jeżeli będą potrzebne jakieś kable, to cały pomysł jest do bani... Po co komu kable? Przepraszam, ale udziwniasz i uszczęśliwiasz na siłę. Uprzedzając Twoje pytania: mam meble rozstawne, nie mam regałów, nie mam meblościanki, rzeczy trzymam w szafie w przedpokoju, półki to prostopadłe do ścian grube deski bez podpórek, nie mam sterty pudeł.
Pozdrawiam
KWP
PS. Mam meble w dużej części szklane...
Awatar użytkownika
radecek
Posty: 159
Rejestracja: 2007-10-18, 20:30
Lokalizacja: Napierstkowo

Post autor: radecek »

DoktorPio pisze: zwiększyłem rezystor zasilający fototranzystor zmieniłem z 560R na 2K i wszystko się uspokoiło.
Już robi pomiary :)
Zmieniłem rezystor z 270R na 2K2 - przy prędkości ~100m/s nie było widocznej różnicy.
Nie sprawdzałem przy wyższych prędkościach ok. 500m/s - bo hałas jest straszny jak się strzela kulkami z papieru.

Może fototranzystor jest uszkodzony - miałem taki, że udawał dobrego, ale chrono często pokazywało "zakres".
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Pytanie:
Chciałem zmierzyć prędkość z mojego P70. Skubany daje taki dmuch, że z pomiarów wychodzą nici. Może jakieś pomysły by sprostać tej dolegliwości?
Krzysztof

Quackenbush i nowsze