Prośba o poradę ogólną - zakup wiatrówki

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

07
Posty: 15
Rejestracja: 2014-06-23, 21:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 07 »

Podepnę się jeśli można ? Mój syn 8 lat posmakował strzelania z wiatrówki w czasie wakacji w Chorwacji Dziennie kilka razy byłem z nim na strzelnicy. Wiatrówka łamana ale co to było nie powiem. Strzelał podpierając na blacie.... Ciężkie toto było jak na niego. Od czego zacząć z tak młodym adeptem i oczywiście co na pierwszą wiatrówkę kupić ? Myślałem, że może zacząć od Bajkał IŻ 61 (tak doradził mi kolega zawodowy wojskowy-bez wnikania w szczegóły:-) ) ale po przeczytaniu tego i innych tematów wiem mniej jak mi się na początku zdawało. :-) Jednocześnie informuję że tata swego syna nie ma bladego pojęcia o wiatrówkach. Pomożecie ? ;)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Pisząc "Witam" wszedłeś w czyjś temat, zrób to tu: http://nasze-wiatrowki.pl/viewforum.php?f=18

Jeśli chodzi o karabinek dla syna, to powinieneś budżet określić, wtedy łatwiej coś podpowiedzieć.
07
Posty: 15
Rejestracja: 2014-06-23, 21:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 07 »

green_thunder pisze:Jeśli chodzi o karabinek dla syna, to powinieneś budżet określić, wtedy łatwiej coś podpowiedzieć.
Max 800zł
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Coś niedużego i w miarę lekkiego.
Crosman 2240 z dołączoną kolbą. Wadą co2, zaletą nie trzeba naciągać.
Iż 61, w miarę lekki nisko energetyczny, magazynek, naciąg boczny nie wymagający wiele siły, regulowana kolba co jest niewątpliwą zaletą.
HW 30, tradycyjnie łamany, dobry niemiecki karabinek ogólnie zalecany dla młodzieży i panienek. :)
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
07
Posty: 15
Rejestracja: 2014-06-23, 21:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 07 »

JesperKyd pisze:Coś niedużego i w miarę lekkiego.
Pozostańmy przy wyborze pomiędzy Iż 61 i HW30. Nowy czy używany ? Oba mieszczą się w założonym budżecie, bardzo się konstrukcyjnie różnią. Na co2 przyjdzie może kiedyś pora. Chciałbym to zainteresowanie syna rozwijać , kto wie może to pasja na całe życie będzie ? Oczywiście bez zadęcia - typowego dla nie spełnionych rodziców :-) No to teraz pytanie z innej beczki Czy to już myśleć o usystematyzowaniu ? W mej okolicy tylko jakiś klub parafialny ...dziwna sprawa :-) http://www.pzss.org.pl/index.php/zwizki ... ackim-wzss
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Ja obstawałbym również przy Hw30 ,tak jak Daniel napisał.Syn mojego kumpla teraz z trzydziestki śmiga i nie może się nachwalić i nacieszyć,a są w podobnym wieku.I koszt niewielki,bo "jedyny" jak na razie wydatek to śrut i tarcze.Na Co2 zdecydowałbym się nieco później (przy końcówie Co2 w kapsule,niestabilność strzałów może zniechęcić młodego strzelca).
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Plusem CO2 jest brak odrzutu, co przekłada się na lepsze wyniki i nie trzeba naciągać - jeśli junior ma kłopot z naciągnięciem sprężyny to istotny argument, jeśli naciąga bez problemu, nie rzutuje na wybór. I przy CO2 można by pomyśleć o QB 78, lub QB 79.
Kwestia używany, czy nowy jest dość indywidualna, odrobinkę jak z samochodami, jedni chcą tylko nowe inni tylko używane. W każdym razie jeśli zdecydujesz się na nowy, to warto od razu zrobić mu przegląd zerowy, najprościej rzecz ujmując - fabryki z reguły smarują smarami, żeby zakonserwować wiatrówkę, dobrze jest zmyć te fabryczne smary i przesmarować smarami użytkowymi, przy okazji poprawiając niedoróbki po fabryce. W HW tych niedoróbek powinno być mniej, w IZH raczej więcej. W niektórych sklepach (Cekaus, AKHobby) można zamówić wiatrówkę już po przeglądzie, kupując gdzie indziej warto podesłać komuś zajmującemu się przeglądami wiatrówek (zwykle nie jest to rusznikarz zajmujący się palną).
Kupując używaną wiatrówkę masz dwie opcje
- serwisy aukcyjne, ogłoszeniowe - zwykle kupujesz wiatrówkę jak pudełko czekoladek - nie wiesz co jest w środku
- działy Kupię/sprzedam na forach tematycznych - normą jest, że nie wciska się kolegom kitu, zdarzają się perełki wychuchane poza granice zdrowego rozsądku. Największy dział K/S jest na forum bron.iweb, tyle że trzeba się zarejestrować i poczekać jakiś czas na dostęp do działu.
Co do klubu parafialnego - to po prostu przejdźcie się, zobaczcie jak to wygląda, może okazać się, że będzie fajnie.
Mareczek55
Posty: 68
Rejestracja: 2008-06-01, 15:32
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Mareczek55 »

HW 30 to świetny karabinek. Kupiłem go (jako swoją pierwszą wiatrówkę) kilka lat temu i do tej pory mam (tylko w międzyczasie wysłałem na tuning do Hogana) i używam od czasu do czasu, mimo, że posiadam kilka karabinków. Córka lubi go najbardziej, własnie dlatego, że jest lekki, składny i celny. Jeśli się zdecydujesz, kup wersję ze spustem Record (oznaczenie S przy modelu) no i raczej trzeba będzie pomyśleć o lunetce, choć niekoniecznie od razu.
AA TX200 Mk3, HW30, Łucznik 87, CP 88, Łucznik 1970, C 1077
07
Posty: 15
Rejestracja: 2014-06-23, 21:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 07 »

Znalazłem takie nowe i takie chcemy, tj taki model. http://www.wiatrowka.sklep.pl/karabinek ... d-292.aspx

Jeżdżę używanymi autami, jako diagnosta ...;-)

Właśnie o to chodzi
perełki wychuchane poza granice zdrowego rozsądku
Problem w tym, że mogę na taką okazję czekać i czekać ... :-) Opcja nowe plus zerowy wydaje się szybszym osiągnięciem celu wolałbym zerówkę zamówić u kogoś zaufanego jak w sklepie gdzie to kupię- no chyba, że mam nie potrzebne uprzedzenia? Przekroczymy trochę budżet, ale to zdaje mi się - jest już jakąś świecką tradycją.:-) Chciałbym to też odpowiednio potem konserwować czyścić itp.

Co do klubu pojedziemy i zobaczymy. 8-)

Czy nie lepiej jednak bez tego dioptera ?
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Diopter zawsze można zdemontować.
Tu masz też.
http://www.akhobby.pl/index.php?a=opis&k=35&id=26
Ostatnio zmieniony 2014-06-24, 11:34 przez Michał, łącznie zmieniany 1 raz.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Mareczek55
Posty: 68
Rejestracja: 2008-06-01, 15:32
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Mareczek55 »

Diopter służy do strzelania tarczowego, myślę, że dla tak młodego strzelca to mało atrakcyjne, to raczej melodia przyszłości (choć, rzecz jasna, nie ma reguły).
Ciekawa oferta jest też na innym forum, tam zresztą znajdziesz najwiecej ofert:
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=119222

Diany to bardzo dobre karabinki (i drogie), tu oczywiście używany, czyli jest jakieś ryzyko, ale można sie zainteresować, czy pogadać ze sprzedawcą.
AA TX200 Mk3, HW30, Łucznik 87, CP 88, Łucznik 1970, C 1077
07
Posty: 15
Rejestracja: 2014-06-23, 21:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 07 »

Mareczek55 pisze:Diany to bardzo dobre karabinki
Proszę wytłumaczyć mojemu synowi, że ma strzelać z Diany :mrgreen: Wiem to czysta ideologia ale jest jak jest. Będziemy trzymać się tego HW30 i póki co szukać dopieszczonego w wersji S, jak w jakimś bliższym czasie nic się sensownego nie trafi to...nju. Dianę może kiedyś dla siebie ;)
07
Posty: 15
Rejestracja: 2014-06-23, 21:47
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 07 »

Mareczek55 pisze:Diopter służy do strzelania tarczowego, myślę, że dla tak młodego strzelca to mało atrakcyjne, to raczej melodia przyszłości (choć, rzecz jasna, nie ma reguły).
Póki co zauważyłem, że satysfakcjonuje syna uzyskiwanie dużego skupienia na tarczy. Pożyjemy zobaczymy.
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

No to w takim układzie po prostu dzwoń do Cekausa i AKHobby i dogaduj się odnośnie dostępności i terminów. Zarówno cekausowa wersja Ultra, jak i przegląd u Hogana oferowany przez drugi sklep oznaczają, że dostaniesz karabinek poprawiony tak, że wiele więcej to już nie da się poprawić, a masz spokój z zachowaniem gwarancji.
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

witeg pisze:Zarówno cekausowa wersja Ultra
Jest już poprawiona.

W AKHobby trzeba zaznaczyć w opcji zamówienia,wtedy Waldek ją dopieści.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22