Iż jaki jest każdy wie, ale...

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Iż jaki jest każdy wie, ale...

Post autor: SlaweQ »

Witam wesołą wiatrową kompaniję ;)

Korzystając z tego, że przez pewien czas byłem w posiadaniu jednocześnie dwóch Iżyków 38, pozwoliłem sobie porobić kilka fotek, porównujących części z obu systemów.

Obrazek

Na pierwszej fotce widać obydwa karabinki obok siebie.
Tym u góry (mój pierwszy, na którym uczyłem się anatomii) cieszy się już kolega z pracy, a dokładnie jego żona. Dolny był ściągany na raty, oddzielnie system i drewienko, i jak widać osada jest od modelu 22. Jest trochę dłuższa od 38 i ma obciętą pod innym kontem stopkę.

Same systemy zewnętrznie od siebie się nie różniły. Rozbieżności ujawniły się po wyjęciu korków trzymających sprężynę i elementy mechanizmu spustowego.

Obrazek

U góry widać korek z prowadnicą z mojego starego Iżyka sygnowanego na kostce jako VOSTOK. Jak widać różnica jest w budowie prowadnic. Pojedyncza waży 100 g, ma długość 100 mm, średnicę 12 mm i oryginalnie była umieszczona w tłoku. Przy masie samego tłoka 125 g, dawało to łącznie 225 g, skutkiem czego Iżyk mocno skakał w łapkach przy strzale. Po umieszczeniu jej w korku systemu i potraktowaniu smarami, było już tylko przyjemnie.
Prowadnica podwójna była dla mnie miłym zaskoczeniem. Pamiętam, że na którymś forum czytałem o możliwości dorobienia takowej, a tu niespodzianka, mam oryginalną. Krótsza umieszczona w tłoku ma 70 mm, średnica zewnętrzna 12 mm, wewnątrz 7,5 mm i masę 35 g. Razem z tłokiem daje to 160 g. Przy tej masie tłoka strzał wydaje się być energiczniejszy.
Prowadnica dłuższa ma 120 mm, z czego na przewężony trzpień przypada 75 mm, masa 75 g. Całość pracuje jak na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Ja ze swojej strony dołożyłem tylko na wąski trzpień rurkę termokurczliwą, co zmniejszyło luz pomiędzy prowadnicami i charakterystyczne dzyndzanie.
:mrgreen:
W samych korkach znalazłem jeszcze dwie różnice. W jednym dno w miejscu gdzie opiera się prowadnica jest rozwiercone tak, że widać koniec języka spustowego.

Obrazek

W drugim dno stanowi litą podstawę.

Obrazek

Kolejna różnica inny kształt otworu, przez który od góry korka widać koniec języka spustowego.

Obrazek

Teraz pytanie do kolegów posiadających Iżycki.
Jaka jest długość oryginalnej sprężyny do modelu 38 :? Ja spotkałem się z 21,5 cm i 23,5 cm.
Grubość drutu w obu przypadkach 2,8 mm.

Teraz dwie fotki osady po pracach odmładzających.

Obrazek

Powyżej oszlifowana na gładko osada z dorobionymi podkładkami z aluminium. Tu zastosowałem się do rady kolegi Krzysztofa i podkładki szlifowałem razem z drewienkiem. Spasowały się idealnie. Stopka przycięta pod innym kątem.
Poniżej drewienko potraktowane bejcą firmy Starwax w kolorze „skorupa orzecha”. Szukałem najciemniejszego koloru. Taki kolor uzyskałem po trzech warstwach bejcy.

Obrazek

W dniu dzisiejszym położę pierwszą warstwę oleju lnianego (tłoczony na zimno, nie rafinowany, ze sklepu ze zdrową żywnością).
W najbliższym czasie wstawię fotki całości.

P.S.
Mam zamiar również obfotografować różnice pomiędzy Iżem 38, a jego współczesną wersją czyli Bajkałem MR 512.
Tylko nie wiem czy umieścić to w dziale z Iżykami (starocie) czy w opisach współczesnych wiatrówek :roll:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Pięknie wyszło, czy zostawiasz plastiki, czy może wymiana na drewniane elementy? opis różnic świetny. Jeśli chcesz opisać różnice z "nowym" iżykiem,to myślę, że warto starociach. Samą 512 opisałbym już we współczesnych
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Świetny opis.
Czyli jednak wielkość komór sprężania jest u obu identyczna.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Dzięki :)

Plastiki szlifowałem razem z przekładkami aluminiowymi, więc na razie zostaną.
Muszę je tylko dopolerować i potraktować olejem to będą jak z fabryki.
Jak znajdę to dopasuję jakąś fajną gumową stopkę.

W tych Iżykach komory sprężania są takie same. Dłuższą ma 512 (o 2cm).

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Dodaje fotki całości.
Strona lewa i strona prawa, a jak strzela można zerknąć w Zimowej Lidze Domowej :)

Obrazek

Obrazek

Po olejowaniu kolorek niestety zjaśniał, ale i tak mi sie podoba.

Koledzy, samych 10 w nowym roku, kolejnych odnowionych i uratowanych od zapomnienia wiatrówek, byśmy byli zdrowi, uśmiechnięci... do Siego 2008 Roku :lol:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Mam pytanie. Czy ta długa wajcha wyglądająca jak kij do hokeja, jest prosta, czy lekko wygięta do srodka?
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Jest lekko wygięta do środka, ale powinna być prosta :D
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Moim zdaniem nie powinna byc prosta na tyle iży co miałem w rękach jeszcze mi się prosta nie trafiła. :mrgreen:
guntuning.com
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

ok. umówmy się, że powinna być na tyle wygięta, żeby nie było ryzyka, że zamiast wejść na wystający bolec minie go bokiem, ale na tyle prosta, żeby za bardzo nie odginała popychacza.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

No to już wiem wszystko. Ma być prosta, ale krzywa. :lol:
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

Maruda pisze:Mam pytanie. Czy ta długa wajcha wyglądająca jak kij do hokeja, jest prosta, czy lekko wygięta do srodka?
Gdy ją wyprostowałem, to bezpiecznik nie chciał puścić spustu. Gdy wygiąłem za bardzo, to bezpiecznik w ogóle nie chwytał spustu. To jest taka radziecka regulacja bezpiecznika.
Wyginałem tak, że środek trzonka "kija hokejowego" oddalałem, lub zbliżałem do cylindra, ale nie odchylałem go od osi cylindra.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

W jednym i w drugim Iżyku listwa a'la kij hokejowy była lekko podgięta do środka.
W Bajkale MR 512 (którego wkrótce opiszę) tez tak jest, tylko ma inne zakończenie.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Ponieważ w Jeżykach drewno się sypie w miejscu przykręcenia boczych śrub i jest to wynikiem jak mi się wydaje nie tyle dużym kopem, bo ten nie jest wielki, ile zbyt mocnym łamaniem lufy (ja to mam z Harnasia), zrobiłem coś takiego: wyfreezowałem gniazdo pod śrubę mocującą na 20 mm, dno płaskie, podkładka mosiądz gr 5mm, śruba ze stożkowym łbem 6 mm. Zobaczę jak to zda egzamin.
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Pokaż zdjęcie.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Maruda pisze:Ponieważ w Jeżykach drewno się sypie w miejscu przykręcenia boczych śrub i jest to wynikiem jak mi się wydaje nie tyle dużym kopem, bo ten nie jest wielki, ile zbyt mocnym łamaniem lufy
Coś w tym jest, ale wydaje mi się, że wpływ na to zjawisko ma sposób chwytu podczas naciągu..
Pisałem o tym tutaj (na samym dole tematu) :)
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=544