Upały a śrut

Moderator: Hiszpan63

Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Upały a śrut

Post autor: Cayin »

W ostatnią Sobotę i Niedzielę męczyłem tarczki na działce.
W pewnym momencie do pojemnika ze śrutem dostało się trochę piasku.
Wypłukałem na sitku i odstawiłem na słońce do wyschnięcia.
Po wyschnięciu miałem wrażenie, że jakby ciaśniej wchodzi w lufę ...
Po kilku ładowaniach, kiedy byłem już przekonany, że to nie tylko wrażenie policzyłem zakładając, że rozgrzany na słońcu śrut miał powyżej 50 stopni a więc rozgrzał się o ok 30 stopni w stosunku do temperatury pierwotnej.
29x10^-6x4,52x30=0,004
czyli 4,52+0,004=4,524.
Hmmm ... ale lufa też się rozszerza ... tak ale współczynnik dla stali wynosi 16 a nie tak jak dla ołowiu 29, ponadto można przypuszczać, że dla stali z której robi się lufy wynosi jeszcze mniej.
No to jaki jest faktycznie kaliber tego z czego strzelamy ?, co ze strzelaniem w zimie ? w ekstremalnych przypadkach różnica może dochodzić do 0,01.
Może w zimie trzeba kupować 4,53 a w upały 4,51 ? :-)
Właściwie sprowadza się to do pytania dla jakiej temperatury podawany jest kaliber ? czy może dla tzw. warunków "normalnych" wie ktoś ? ..

Reasumując ... wiem, że nic nie wiem ... ale się staram :-)
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Przestań się zastanawiać :! ... strzelaj , strzelaj , strzelaj ....

W przypadku sprężynówki , tak lato jak i zima nie mają większego znaczenia co do sprawności systemu i wpływu na śrut . Ciśnienie w lufie w momencie strzału i tak rozbucha kielich śrutu do optymalnej , uszczelniającej szerokości . Jak ogarniesz już strzelanie , to po prostu musisz przetestować który kaliber lata najciaśniej z Twojej lufy na dystansie +/- 25-30m . Jak już będziesz miał możliwości by to przetestować , to będziesz kupował ten jedyny , tylko i wyłącznie .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

A gdyby tak "podgrzewacze" do luźnych śrutów wymyślić :? :shock:
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

Gebi pisze:A gdyby tak "podgrzewacze" do luźnych śrutów wymyślić :? :shock:
Nic nie trzeba wymyślać ... jestem w stanie sobie wyobrazić pewien sposób na utrzymanie śrutu w stałej temperaturze 36,6 stopnia .... ale nie będę rozwijał tematu ... :-)
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Cayin pisze:jestem w stanie sobie wyobrazić pewien sposób na utrzymanie śrutu w stałej temperaturze 36,6 stopnia
... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ... znamy , znamy , chociaż nie praktykujemy ... :lol:

... to jak ze 100% sposobem na ryby w zimie ... trzeba robaki trzymać w ciepłym i wilgotnym miejscu ....
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

:mrgreen: ... o ile mamy na myśli te same miejsca podgrzewające, to temperatura jest tam ciut wyższa ... :mrgreen:
No ... chyba, że KTÓŚ w hipotermię wpadł :P