Jeżyk z piwnicy - IŻ38

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Powyżej masz link :)
Ponieważ pewnie nie wszedłeś, to masz bliżej:
http://topguns.ru/evolucija-izh38-obzor-modifikacij/
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Dużo bliżej. Rozumiem piąte przez dziesiąte, ale powalczę z tekstem i słownikiem.
Awatar użytkownika
piotr-cz
Posty: 64
Rejestracja: 2008-10-22, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piotr-cz »

Dla uproszczenia, przy numerach bez literki na początku, pierwsze dwie cyfry oznaczają rok produkcji. Czyli u Ciebie byłoby 1988...
Eisenwerke Gaggenau no. 15; Lámpagyár Budapest; Daisy 1894; ZV3; Crosman 357
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

piotr-cz pisze:Dla uproszczenia, przy numerach bez literki na początku, pierwsze dwie cyfry oznaczają rok produkcji. Czyli u Ciebie byłoby 1988...
Brawo :! :P Piotrze znasz rosyjski :? czy po prostu masz lepszy słownik ;)
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
piotr-cz
Posty: 64
Rejestracja: 2008-10-22, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piotr-cz »

Starszy_Pan pisze:
piotr-cz pisze:Dla uproszczenia, przy numerach bez literki na początku, pierwsze dwie cyfry oznaczają rok produkcji. Czyli u Ciebie byłoby 1988...
Brawo :! :P Piotrze znasz rosyjski :? czy po prostu masz lepszy słownik ;)
Słowniki mam dobre, ale w tak zwanym międzyczasie udało mi się coś tam zapamiętać z rosyjskiego ;)
Eisenwerke Gaggenau no. 15; Lámpagyár Budapest; Daisy 1894; ZV3; Crosman 357
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Jeżyk już strzela. Po gruntownym czyszczeniu i szlifowaniu dostał nową uszczelkę skórzaną tłoka od Kometesa, przekładkę ze sklejki pomiędzy stopką a kolbą, boczne otwory w osadzie wzmocniłem przez wklejenie mufy, wspomniane wcześniej pęknięte miejsca sklejone klejem stolarskim trzymają się elegancko, po malowaniu półmatowym lakierem niemal nie ma po nich śladu. W tak zwanym międzyczasie padł gwint, w który wchodziła śruba trzymająca żelazo z drewnem, wkręcana od spodu. Pomogło przegwintowanie. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze oksydowania i nowej sprężyny. Oksyda może poczekać, natomiast na sprężynie zależy mi dużo bardziej. Nie czuję potrzeby zwiększania "mocy" mojego karabinka, zwykle strzelam na dystansie 10-15 metrów, dlatego wolałbym nie wkładać do niego sprężyny ze Slavii, cięcia też raczej chcę uniknąć. Można gdzieś kupić oryginalną sprężynę do Iż38, najlepiej z dopasowaną prowadnicą? A może któryś z kolegów ma takich sprężyn cały karton i chciałby się podzielić? ;)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

kejkej pisze: Można gdzieś kupić oryginalną sprężynę do Iż38, najlepiej z dopasowaną prowadnicą?
Wydawało mi się , że na Allegro jest non-stop kilku sprzedających . Prowadnicę z Ertalitu mam gotową, ale pasowana była do oryginalnej sprężyny IŻ-a Roberta Sochy . Robert chciał zachować 100 % oryginału, więc prowadnica została u mnie .
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Filo pisze:
kejkej pisze: Można gdzieś kupić oryginalną sprężynę do Iż38, najlepiej z dopasowaną prowadnicą?
Wydawało mi się , że na Allegro jest non-stop kilku sprzedających . Prowadnicę z Ertalitu mam gotową, ale pasowana była do oryginalnej sprężyny IŻ-a Roberta Sochy . Robert chciał zachować 100 % oryginału, więc prowadnica została u mnie .
Czy ewentualnie mógłbym ową prowadnicę odkupić? Jaką ma średnicę? Może uda mi się kupić/dopasować sprężynę do konkretnej prowadnicy. :)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ja Ci ją wyślę za darmo . Podaj adres na PW .
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Iż 38

Post autor: ninalken »

Witam, śledzę dyskusję bo przypadkowo stałem się posiadaczem IŻa38. Po demontażu stwierdziłem że mam pojedynczą metalową prowadnicę od strony tłoka. Mam pytanie w przypadku zmiany prowadnicy na boramidową metalową muszę usunąć? Czy ew. robimy kombinację - skracamy,przetaczamy żeby obydwie się zmieściły?
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Pojawił mi się problem z śrubką mocującą uszczelkę do tłoka... Ktoś mi odpowie jaki to gwint? bo metryczny nie pasuje... :cry:
Ew. gdzie szukać nowej-starej?
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

ninalken pisze:Mam pytanie w przypadku zmiany prowadnicy na boramidową metalową muszę usunąć?
Pojawił mi się problem z śrubką mocującą uszczelkę do tłoka... Ktoś mi odpowie jaki to gwint? bo metryczny nie pasuje.
Oryginalna prowadnica w Iż-u jest teleskopowa , tzn. rurka stalowa od strony tłoka, wchodzi w rurkę od strony mechanizmu spustowego . Ważniejsza jest część od strony mechanizmu spustowego , bo ma większą średnicę . Gdyby ta się zachowała , to można by cieńszą zastąpić ertalitem , lub tym samym tworzywem o innej nazwie firmowej . Tak więc musisz dorobić prowadnicę . O ile pamiętam , to śrubka jest z gwintem M5. Jeśli nie chce się takowa wkręcić ,to gwint jest uszkodzony i trzeba go poprawić gwintownikiem .
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Myślałem też dorobieniu takiej prowadnicy teleskopowej tylko z ertalitu, ale wtedy tłok nie będzie miał dociążenia...
Jak uporam się ze śrubką to poeksperymentuje i pochwalę się. Na chwilę obecną wykombinowałem, że do zamocowania uszczelki od słavi634 można wykorzystać tą metalową podkładkę ze skórzanej uszczelki - ładnie wchodzi w środek i chowa łeb śrubki :)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

ninalken pisze: Myślałem też dorobieniu takiej prowadnicy teleskopowej tylko z ertalitu, ale wtedy tłok nie będzie miał dociążenia...
Nie dasz rady zastąpić cienkościennej , stalowej rurki tylnej części prowadnicy , rurką z ertalitu , bo brak jej będzie sztywności . Jeśli przednią część zastąpisz pełną ertalitową to dociążenie zmieni się nieznacznie . Ja bym zrobił z ertalitu tradycyjną , pełną prowadnicę i zapomniał o sprawie .
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Dzięki za podpowiedź, tak też zrobię prowadnicę ertlitową i korek w tłoku ewentulnie metalowy.