hatsan80s

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

robroj0
Posty: 16
Rejestracja: 2008-01-13, 09:58
Lokalizacja: Wadowice Górne

Post autor: robroj0 »

Jutro w pracy będzie już robiona nowa prowadniczka.Muszę zrobić z naddatkiem pod szlif,bo narazie nie rozbierałem jeszcze mojego Hatsana.Ile może mieć sprężyna orginalna średnicy w środku?Coś koło 12.5 myślę.To jak zrobię narazie na 13.5 to resztę doszlifuję i spasuję na po wyciągnięciu sprężyny.A ile ma mieć kołnierz grubości przy tej krótkiej prowadniczce z przodu sprężyny?i jeszcze jedno pytańko jakie mają być grube te podkładki pomiędzy prowadnicę a sprężynę?Sory za te dręczące pytania ale narazie to jestem ciemny jak tabaka w tych sprawach.Pozdrawiam wszystkich. :)
Robroj0
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Wystarczy jedna podkładka, myślę że 1mm wystarczy. Im więcej dasz podkładek tym większy power będzie. Ja w swoim wyjąłem podkładki i teraz mam tylko stalową prowadnicę.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Podkładki cienki stalowe 0,5-1 mm, mosiężne 2-3 mm, wyszlifowane i wypolerowane (koniec spręzyny ma sie po nich ślizgać). Grubość kołnierza małej prowadniczki (tzw. kapelusz) ok. 0,5 cm. Im będzie grubszy, tym cięższy. Wzrasta masa całkowita tłoka. Podkładkami można regulować napięcie wstępne sprężyny.
Nie można przesadzić z tymi elementami, bo przesmarowany Hary wejdzie ponad limit :mrgreen:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Pamiętaj, aby sprężyna wchodziła na prowadnicę ciasno, ale z pewnym luzem, nie na siłę. Przy ściskaniu średnica sprężyny się zwiększa, przy rozprężaniu zmniejsza. Jak bedzie za ciasno, to będzie hamować na prowadnicy. Jak za luźno, będzie brzęczeć sprężyna.
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
robroj0
Posty: 16
Rejestracja: 2008-01-13, 09:58
Lokalizacja: Wadowice Górne

Post autor: robroj0 »

Dzięki za podpowiedzi.Narazie to dorobię sama prowadnicę krótką i długą,bez podkładek.Hatsan i tak ma swoją moc to przecież wystarczy.wypoleruję końcówki sprężyny,przesmaruję i do strzelania.
Robroj0
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Wstaw tarcze.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
robroj0
Posty: 16
Rejestracja: 2008-01-13, 09:58
Lokalizacja: Wadowice Górne

Post autor: robroj0 »

Oki.Ale to dopiero w przyszłym tygodniu.W tym nie dam rady.Ta praca mnie wykończy,brak czasu na wszystko.
Robroj0
robroj0
Posty: 16
Rejestracja: 2008-01-13, 09:58
Lokalizacja: Wadowice Górne

Post autor: robroj0 »

A jeszcze jedno pytańko.Jaka ma być średnica kapelusza przy krótkiej prowadnicy?Przy długiej to około 27mm.Ale przy krótkiej to nie wiem.
Robroj0
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Średnica wewnętrna cylindra minus grubość osłony PET.
Osłona odseparowuje sprężynę od cylindra i ta nie dzyndza ;)

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Oj z tym PETem, a jak się rozsypie ? Zdarzały się takie przypadki...Ja osobiście bym nie robił. Dobre spasowanie prowadnicy i sprężyny i nie ma prawa brzęczeć ;)
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Cezar ma rację. W mim Harnasiu już dwukrotnie wyciągałem farfocle PETa z wnętrza tłoka.
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Mi PET kiedyś zablokował ściśnietą sprężynę w tłoku.. Tak jak koledzy mówią, lepiej dobra prowadnica, kapelusz i do tego gęsty smar przeciwdrganiowy :)
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Nie tylko zablokuje. W zbyt ciasnym PET-cie sprężyna nie pracuje jak należy. Miałem równo przeciętą sprężynę i po jakimś czasie zmierzyłem obie części. Okazało się, że jedna połówka jest krótsza o 3 cm.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Zdzisiu jaśniej proszę :> co miałeś krótsze 3cm?
guntuning.com
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Połowka sprężyny. Ta połówka wewnątrz tłoka miała za ciasno (PET) i żle pracowała, na pół gwizdka. Natomiast druga połowa na prowadnicy, pracowała pełną parą. Harnaś miał ok 17 J.
Przed chwilą zmierzyłem, mają 14 cm (ponad) i mniej niż 12 cm.