Wiatrówka do tysiaka

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Cześć, od razu mówię że jestem nowy w temacie wiatrówek.
Szukam dobrej wiatrówki do mniej więcej 1000zł (stówka różnicy wielkiej nie zrobi), zainteresowały mnie gamo hunter 440, gamo whisper i gamo hunter maxxim igt, jednak wiem że pewnie są lepsze, i dlatego tutaj jestem, czy moglibyście mi doradzić do pierwszego dobrego zakupu? Niezbyt mi zależy na używanych, bardziej nówki ze sklepu.

Dodano po 7 minutach 12 sekundach:
Zapomniałem dodać że chodzi mi o dość celną wiatrówkę którą na dalsze dystanse, np 60m trafie w 7-10 z dobrym skupieniem, i też spoko moc wiatrówki.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Raczej nie odpowiem Ci na wszystkie Twoje pytania, bo tym można napisać książkę.

Pierwsza rzecz ważna rzecz jest taka, że nas interesuje nie moc a energia. Oczywiście moc ma tu coś do rzeczy, ale raczej się tym nikt nie zajmuje. W przepisach mamy energię. I mamy jej limit ustalony na 17J. Trzeba więc sobie zdawać sprawę, że wszystkie reklamowe chwyty zachwalające jakieś karabinki o niespotykanej "mocy", nawet gdyby pisały prawdę, nie zmieniają faktu, że legalna wiatrówka nie podlegająca rejestracji tego limitu nie może przekraczać. Więc nic "mocniejszego" nie kupisz...

Druga sprawa, to nie zrozumiałem jakiej celności oczekujesz. Wybierasz wiatrówki sprężynowe. Mają one szereg zalet, ale też taką cechę, że w ich przypadku uzyskiwanie dużej energii niekoniecznie dobrze wpływa na celność. Winne temu są ruchome dosyć ciężkie ruchome części. Szczególnie takie lekkie Gamo ze sprężyną gazową kopie jak muł i to nie tylko przeszkadza w precyzyjnym strzelaniu na większe odległości, ale też skutecznie psuje większość taniej optyki, którą by się chciało na takiej wiatrówce zainstalować.

Czyli sprężynowa wiatrówka to raczej mniejsza energia i krótszy dystans. To fajna rzecz do strzelania z ręki, bez podpórek, gdzie większy błąd będzie wprowadzał nieumiejętnie celujący strzelec niż wierzgająca wiatrówka. Tzn. jeśli chodzi o Gamo, bo dobra sprężynowa wiatrówka może być na 10m celniejsza od kiepskiego PCP.

Wiatrówki GAMO... Jest taki problem że już od lat są one strasznie plastikowe. Z tego co wybrałeś najsensowniejszy jest Hunter 440. Ta wersja ma tradycyjną sprężynę i to była by zaleta, gdyby nie to że prowadnica sprężyny jest oczywiście plastikowa i w ogóle nie zabezpiecza sprężyny przed wygięciem. Karabinek jest dosyć nieźle wykonany i daje się z niego strzelać bez poprawek, ale wiatrówka szybko zaczyna coraz gorzej działać. Tego nawet można nie zauważyć, gdy jednocześnie samemu się lepiej strzela. ;)

Co do pozostałych dwóch, ze sprężynami gazowymi, to w przypadku Gamo ma to o tyle sens, że siłownik się nie wygina.

Warto zamiast Gamo pomyśleć o Hatsanie. Np. 55S albo 95. Z jakością wykonania może być różnie, ale przynajmniej te karabinki nadają się do poprawiania. Jeśli tylko nie wprowadzili ostatnio plastikowych kostek lufy... ;)

I moim zdaniem sprężynowa wiatrówka w limicie to tylko kaliber 4,5 czyli strzelanie raczej nie powyżej 50m i zwykła sprężyna (co może oznaczać konieczność sprawdzenia i ewentualnych poprawek splanowania końcówek itp)

O czy zapomniałem? :chgw:
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Yurko, dzięki za pomoc.

Szukam takich wiatrówek które nie wymagają żadnych poprawek z pudełka, co do celności, to tak z 50 metrów żeby dało się puszkę trafić było by spoko, i właśnie czytałem że gamo to tak mocna w stronę plastiku idą, są jakieś inne dobre marki które mają dobrze wykonane wiatrówki karabinki do 1000zł?
Chodzi o samą wiatrówkę, zainteresował mnie HW 50 bo ponoć mega jakość ale zobaczenie ceny grozi atakiem serca haha.

Czy jest jakaś porządna wiatrówka do 1000zł, czy jednak powinienem przyoszczędzić i kupić HW 50?
Nie będzie to jakimś problemem, ale jeśli bym miał kupić samą wiatrówkę za 2k to wolę od razu zapytać, czy HW 50 to najlepsza z najlepszych do 2000zł?

Dodano po 2 minutach 20 sekundach:
Właśnie teraz znalazłem HW 50'tke za 1,4k na jakiejś stronie o której nie słyszałem:

https://akhobby.pl/weihrauch/25-83102-6 ... -m-ii.html

czy to jest strona warta zaufania (nie scam, bo cena widzę że bardzo niska w porównaniu do tego co widziałem) oraz czy to jest TA legendarna HW 50'tka?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Czy HW50 jest warty zaufania to nie wiem. Nie miałem tego modelu. Kilka innych tej firmy miałem a dzieciakom kupiłem HW30K. Dosyć dawno temu i ten karabinek kosztował mnie w przeliczeniu na PLN niecałe 900zł :mrgreen: (Ale to wersja w syntetyku bez stałego celownika)

Firma z tego linku ma średnią opinię, a wersja HW50M/II nie ma spustu typu "Rekord". Ludzie mówią, że nie warto sobie tym zawracać głowy. Nie wiem. Ten lepszy spust to rewelacyjna sprawa. Łatwo te wersje odróżnić, bo wersja z dobrym spustem ma widoczną śrubę regulacyjną, oraz bezpiecznik to taki przesuwany kołeczek z czerwonym końcem z jednej strony (przynajmniej puki farba nie zejdzie):

Obrazek HW50S

Tak więc ta relatywnie niska cena ma swój powód. :/

Inna sprawa jest taka, że teoretycznie każda sprzedawana rzecz powinna działać od razu po wyjęciu z pudełka. Co najwyżej mogła by wymagać jakiegoś rozkonserwowania. Co do firmy Weihrauch, to w większości robią fajne wiatrówki i na razie trzymają się choć trochę tradycji. Ale nawet najlepszym trafiają się czasami jakieś buble i niedoróbki. Właśnie dlatego wielu ludzi woli kupować nowe sprzęty w pewnych sklepach, gdzie bez problemów można zwrócić towar bez podawani powodu i gdzie jest też jakaś sensowna gwarancja.

Z tymi wiatrówkami do 1000zł jest słabo. Jest ich coraz mniej... W tech chwili jeśli chcesz mieć coś lepszego od Gamo i nie pasuje Ci Hatsan, musisz chyba podnieść limit na 1200-1500 zł.

Podobno taka Cometa jest niezła:

https://www.balistas.pl/cometa-fenix-400-45mm
ObrazekCometa Fenix 400

Ta w tym sklepie jest chyba w Polsce nielegalna. :/
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Jak zobaczyłem HW95 to się w nim zakochałem, z tego co wiem to ten sklep AKHobby jest całkiem niezły, do tego za 220 zikoli wysyłają do profesjonalisty ("hogan" & bromm) a cena nie jest zła, biorąc pod uwagę że na nic lepszego jako 15-latek (niedługo 16-sto) nie mam do kupienia co by mnie jakoś super interesowało.

HW95 wygląda naprawdę porządnie i profesjonalne tuningi z 220zł brzmią nieźle, widziałem na forach że sporo osób od nich kupuje więc raczej zaufam ale wezmę kuriera pobranie dla pewności, mimo wszystko ostatecznie wydam coś koło 3k (śruty, tarcze, cele kaczory, środki do konserwacji, sam karabinek i futerał).

Teraz ważne pytanie, czy HW95 jakościowo przewyższa wszystko w cenie 2,2k?
Czy jego celność jest naprawdę "szpilkowa", czy to są jakieś mocno zmodyfikowane egzemplarze?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Nie wiem jak to jest z tym wysyłaniem do Hogana to nie wiem jak jest, bo Hogan to już osobiście chyba nic nie robi. Przynajmniej osobiście, bo ostatnio bardzo ciężko chorował. W zeszłym i poprzednik roku zbieraliśmy pieniądze by miał na operację: https://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=2064055#p2064055

Co do wiatrówki HW95 to z tej też nie strzelałem. Czy jest celna? Na pewno ma dobrą lufę. I na pewno "z imadła" może być perfekcyjna. Ale trzeba pamiętać, że ze sprężyny trzeba umieć strzelać i że ze sprężynowymi wiatrówkami jest tak, że te lekki i poręczne są mniej stabilne w czasie strzału.

Czy Weihrauch w swojej cenie jest najlepszy? Cóż, po prostu już nie ma konkurencji. Przynajmniej w sklepach. Angielskie Air Arms zawsze miały zawyżone ceny, a po brexicie zrobiło się to wręcz śmieszne a sprężynowe "Walthery z Umarex-u" też zniknęły.

Gdybym ja miał kupić teraz sprężynowego Weihraucha i miał do wydania 3kilo złotych to poważnie zastanowiłbym się nad HW97 lub 97K. Jest tu oczywiście problem z celownikiem bo trzeba coś dokupić. Miałem kiedyś HW77 czyli pierwowzór 97 z normalnym celownikiem:

Obrazek

Oczywiście niepotrzebnie wziąłem wersję z taką długą lufą.

Bez żadnych poprawek z podpórką i dobranym śrutem i oczywiście z lunetą miała takie skupienie na 25m:

Obrazek

To oczywiście wybrany wynik. Zwykle wychodziło mi dużo gorzej, szczególnie że takie wiatrówki to raczej są do swobodnego strzelania... ;)
A to energia na trochę cięższym śrucie, ale innym niż z tej tarczy (chyba H&N Baracuda)

Obrazek
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Dzięki ponownie, sądzisz że HW95 jest podobny to 97K w celności?
Bo za 3k to chciałbym pełen zestaw kupić, choć i tak 500 ziko pójdzie na lunetę, swoją drogą, co do lunety;
jaką polecasz do takich mocniejszych karabinków, do których chyba należy 95?

Chodzi mi o lunetę dosyć dobrą, zamierzam strzelać z 95'tki na około 30-150m w zależności od tego jaka będzie pogoda, czy będę chciał postrzelać dla zabawy czy też pobawić się w snajpera.

Myślę że wolę klasycznie łamane mimo wszystko, co do Hogana, to z tego co wiem jego firma/sklep nazywa się teraz: "Hogan" & Bromm

Zależy mi również na otwartych przyrządach celowniczych, śrut tutaj mam już zaplanowany JSB Exact 4,51 - 4,53mm, będę musiał poeksperymentować z tymi śrutami więc ich trochu wezmę, tak z 1k każdego, żebym mógł widzieć pełną różnicę.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

W warunkach "laboratoryjnych" pewnie 95 nie ustępuje celnością. W praktyce to zależy. Jeśli strzelec ma odpowiednią kondycję do ciężkiej wiatrówki, to 97 powinno być celniejsze. Ale jeśli strzelec będzie się męczył samym trzymaniem i manipulowaniem ciężką wiatrówką, wtedy lepsze rezultaty da mu lżejsza i wygodniejsza w użyciu łamana 95-tka. Trudny wybór ale z HW95 dodatkowy zakup lunety można odłożyć na później...

Strzelanie śrutem "diabolo" powyżej 50m to czysta spekulacja. Jeśli chcesz strzelać w okolicach 100m powinieneś pójść w kierunku rejestrowanych PCP w w większym kalibrze i to śrutów typu "Slug". To jest zupełnie inna bajka, bo tu nie chodzi tylko o kaliber ale też fakt że większość luf wiatrówkowych ma czoki. Z pełnymi pociskami to się nie bardzo sprawdza. ;)

Obrazek
https://srut.pl/pl/55-mm/2877-srut-jsb- ... 19772.html

Jak już pisałem uważam, że wiatrówki sprężynowe w większych kalibrach i energiach nie mają logicznego uzasadnienia. Ale oczywiście, jeśli ktoś chce mieć coś wyjątkowego, może fajnego a niekoniecznie wybitnie celnego to nie ma problemu.

O lunetach może później...
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Hmm interesujące...

Sądzę że z lunetą i tak 95'tka ważyła by tyle samo, co 97K bez lunety, więc 0,5kg różnicy by nie zrobiło, do tego przy okazji potrenuję sobie lewą łapę trzymając ją :D
Co do strzelania na większe odległości, myślę że jest to jak najbardziej wykonalne, ale cięższym śrutem nadkalibrowym, coś koło 10 grainów wagi?
Nie jestem pewny, ale na bank widziałem filmiki ze strzelania 97K na ponad 50m i trafianie w łuski po 12 gauge (w większości w USA oczywiście).

Teraz się w sumie zastanawiam, jaka jest różnica między 97 a 97K, KT, tylko łoże w którym jest osadzona, czy jednak jest różnica mechanizmów, oczywiście 97KT będzie cięższa mimo wszystko, przez wygląd bardziej przypominający SVD, czyli większa kolba, ale zastanawia mnie różnica ino bebechów w tym wypadku, też zauważyłem że większość z nich ma lufę 300mm, w porównaniu do 410mm od HW95, czy to lepiej czy gorzej?
Niby 97K jest zrobiona bardziej dla...hmm większej celności, ale czy faktycznie krótsza lufa ma tutaj przewagę? Jak to jest w Twoim wypadku z długością lufy, i ile mniej więcej trzeba siły żeby naciągnąć 97K?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Możesz oczywiście strzelać na 100 m ale musisz mieć możliwość ustawienia celownika. A to będzie z metr opadu... :mrgreen:

Baracuda 0,69g 16J Zero na 30m:
Obrazek
https://www.hn-sport.de/de/air-gun-hunt ... -match-177
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Wielkie dzięki za pomoc, dam znać gdy już kupię HW97K jak mi się on podoba, lunetę wybiorę najpewniej DOC :D
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Dzisiaj zauważyłem wiatrówki firmy Kral, moją uwagę przykuł model Kral Puncher Monarch, na oficjalnej stronie pisze że moc to około 44J w kal. 5,5mm, a wiatrówka ma regulator do regulowania ilości powietrza które będzie używane, jaka jest maksymalna prędkość którą da się ustawić? Dalej 16J czy jednak sklepy wymyśliły jakieś obejście czy inne magiczne krasnoludki pozwalające strzelać z pełną mocą, jeśli nie, to czy w limicie 17J wiatrówka ta będzie celna?
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Swoją drogą jak to wygląda z wiatrówkami powyżej 17J? Powiedzmy 44J jak w przypadku wiatrówki PCP którą wymieniłem wcześniej (istnieje modyfikacja sprężyny do tłoka bodajże która służy do odblokowania pełnej mocy 44J) czy trzeba być pełnoletnim aby taką wiatrówkę zarejestrować?
Czy można strzelać po za strzelnicą i nie bać się że panowie w niebieskim wsadzą w kajdanki?
Jak to ogólnie jest, bo jak czytałem te artykuły to oczopląsu dostałem od tego jak to jest ułożone...
Jeśli trzeba być pełnoletnim, i można legalnie strzelać z +17J ino na strzelnicy to w takim razie nie będę kupował tej modyfikacji z oczywistych powodów.
Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 21
Rejestracja: 2022-09-12, 13:00

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Szycha »

Wiatrówka powyżej 17J = strzelanie tylko na strzelnicy i konieczność rejestracji na policji. Jeśli masz limitową wiatrówkę, nie możesz przerabiać jej samemu ponad 17J, bo podpada to pod paragraf.
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Wielkie dzięki, coś tak czułem że to tak kolorowo nie będzie u nas :/
Z wiatrówek Kral'a, czy jest jakaś różnica między Kral Puncher Armour oraz Puncher Monarch? (inna niż wygląd i materiał, chodzi o bebechy wiatrówki)
Oraz czy jest jakaś lepsza alternatywa z PCP do 2,5k zł?