jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Moderator: Hiszpan63

grandecalvo
Posty: 8
Rejestracja: 2022-06-14, 08:35

jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: grandecalvo »

Mam Iża 38 w drewnianej osadzie, niestety otwory na śruby mocujące ja do mechanizmu są mocno wyrobione. Jak to naprawić? Szukając rozwiązania w necie natknąłem się na MUFY. Czy ktoś tak już robił? Wkręcał? Wklejał? Czy dobrać mufe z wiekszą nieco średnicą otworu niż sruba mocująca?
A z drugiej strony pytanie do IŻÓWCÓW - jaki są wymiary (długość, średnica) śrub mocujących bocznych i tej przy spuście?
Nie spodziewałem się że taki antyk tak fajnie będzie strzelać i chciałbym by postrzelał jeszcze troche.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: Yurko »

Nie znam tej wiatrówki, ale na zdjęciach w internecie widać, przynajmniej tak to wygląda, że w tej wiatrówce normalnie coś pod śrubami jest. Być może to "wyrobienie" wynika z tego że tych podkładek brakuje? Tego, jak i kilku innych rzeczy, jako "nieiżowiec" nie wiem.

Tak, czy inaczej, wstawienie metalowych tulejek to bardzo dobry pomysł. Co do tego jak mają być osadzone to częściowo sprawa upodobania, ale jeśli drewno jest złej jakości i kruche, wtedy wklejenie może się lepiej sprawdzić niż zamontowani na wcisk. ;)
Wszystko to jednak rzecz nie do zawyrokowania, tylko na podstawie tego, co jedna osoba drugiej jest w stanie opowiedzieć - szczególnie bez żadnych zdjęć.

Jeszcze taka uwaga do pytań o długość śrub... Niektórzy właściciele drewnianych tureckich osad (przyczepionych do jakiś wiatrówek) zadają sobie pytanie dlaczego pod łebkami śrub czasami jest po kilka podkładek. :chgw:

A to oznacza tylko tyle, że czasami sam producent nie wie, jakiej długości śruby będą odpowiednia do jego wiatrówki! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: Ślubek »

Te mufy do drewna stosuje się gdy gwint śruby musi zostać wkręcony w drewno. Czyli gdy montujesz do drewna np. bączek do bipodu.

Nie wiem, jak to wygląda w Iżu, ale w Łuczniku 87 śruba przechodzi luzem przez drewno i jest mocowana w gwincie w mechanizmie. Właśnie te gwintowane otwory w mechanizmie określają średnicę (parametry gwintu) śruby.

Ważne jest, aby łeb śruby mieścił się we właściwym wgłębieniu drewnianej osady.

Długość śruby nie ma znaczenia, jeśli masz brzeszczot do metalu, pilnik i imadło. Analogicznie średnica łba śruby - jeśli masz dodatkowo wiertarkę. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
grandecalvo
Posty: 8
Rejestracja: 2022-06-14, 08:35

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: grandecalvo »

chciałbym dobrać średnice "wewnętrzną" takiej mufy by była ciut większa niż jej (śruby) fi, tak by powstał otwór przez który tą swobodnie będzie można przykręcić a przy okazji łeb śruby oprze się o metal. Na razie zastosowałem mufe wciskaną ale jako "poszerzenie" śruby - wchodzi swobodnie w otwór ale opiera się na jego rancie -i wygląda że trzyma się stabilnie. Jako że kupiłem w miedzy czasie slavie 631 iż trafi na bazarek.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: Yurko »

To klejenie trochę Ci nie wyszło. :/ Nie jestem w tym ekspertem, ale niektórym udaje się skleić takie pęknięcie tak, że trudno je zauważyć. Druga sprawa to przydało by się dobrać jakieś bardziej "eleganckie" śruby. Najlepiej chyba czarne na śrubokręt krzyżakowy albo imbus. Chociaż jeśli już sprzedajesz, to nie wiadomo, czy warto... :chgw:
grandecalvo
Posty: 8
Rejestracja: 2022-06-14, 08:35

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: grandecalvo »

śrub się poszuka czarnych - fakty byłoby to ładniej, na razie są takie jakie były pod ręka i pasowały.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: Yurko »

Jasne tymczasowo do prób mogą być. Ale na zdjęcia do bazarku - raczej się nie nadają... ;)
grandecalvo
Posty: 8
Rejestracja: 2022-06-14, 08:35

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: grandecalvo »

śruby znalezione i założone, wygląda to dużo lepiej
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2022-06-30, 14:24 przez grandecalvo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak naprawić wyrobione otwory w osadzie drewnianej?

Post autor: Yurko »

Dużo lepiej. Fajnie jeszcze by było zainwestować w jakiś środek którym poprawisz wygląd metalu i drewna. Mniejsza z tym, czy to coś rzeczywiście pomaga, ale to zdjęcie wygląda strasznie "sucho". Tylko oczywiście bez przesady... ;)