Pomoc w wyborze dmuchawki

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
janux
Posty: 8
Rejestracja: 2022-04-26, 11:38

Pomoc w wyborze dmuchawki

Post autor: janux »

Cześć,

Dzięki koledze na tym forum, moja przygoda z mizerną dmuchawką którą kupiłem zakończyła się szybko i bezboleśnie (dzięki raz jeszcze!). ;)

Stoję przed wyborem innej i znalazłem parę, które z różnych powodów mnie zainteresowały. Chętnie dowiedziałbym się co o nich myślicie:
  • HW77K (+ sprężyna eksportowa)
  • HW95 (+ sprężyna eksportowa)
  • Walther Century Varmint
  • Norica Marvic 2.0 Luxe
  • Diana 34 EMS Classic
Dodam, że wszystkie są w kalibrze 5,5mm. Wiem, że sprzęt HW jest bardzo dobrze postrzegany, ale Norica i Diana są zwyczajnie tańsze, stąd zainteresowanie i tymi modelami.

Bardzo bym też prosił o wskazanie zaufanego sklepu. Sprzęt powyżej widziałem w następujących katalogach:
  • Zbrojownia.pl
  • Akhobby.pl
  • Combat.pl
  • Serwiswiatrowy.pl
  • Allegro... ;)
Jeżeli jakiś sklep jest godzien odstrzału (a znam już jeden taki...) i nie chcemy tego robić publicznie, to byłbym wdzięczny za wiadomość prywatną. :) Chodzi o uniknięcie szkody i niepotrzebnego zamieszania.

Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze dmuchawki

Post autor: Yurko »

Dlaczego nie publicznie? Jeśli ktoś ma konkretne, uzasadnione powody by być niezadowolony z obsługi jakiegoś sklepu, to chyba nie musi się niczego wstydzić. Natomiast niepublicznie, można się spodziewać różnych pomówień... ;)

No, ja akurat na szczęście niczego kontrowersyjnego na żaden z tych sklepów nie mam. Za to byłem bardzo zadowolony z różnych promocyjnych ofert w sklepie Combat. A najbardziej z Walther-a :mrgreen:

Z tych wiatrówek, które wymieniłeś, najrozsądniejszym wyborem byłby chyba HW77. Nie wiem tylko dlaczego chcesz kupować sprężynę w kalibrze 5,5? Twój wybór, ale tego nie rozumiem. :chgw: Ewentualnie ciekawe jest też "90" - jeśli zamierzasz eksperymentować z energią (bo chyba o ten model Ci chodziło. "95" ma chyba normalną sprężynę) ;)

To co jest w tych dwóch wiatrówkach dobre to normalne przyrządy celownicze. Do Diany można też dokupić muszkę i szczerbinkę bez światłowodów, ale to dodatkowy wydatek. Widziałem chyba w niemieckim sklepie, wersję Diany 34 od razu z tymi "gorszymi", ale taki zestaw był... droższy :mrgreen:

Obrazek HW95 schemat
Awatar użytkownika
janux
Posty: 8
Rejestracja: 2022-04-26, 11:38

Re: Pomoc w wyborze dmuchawki

Post autor: janux »

Nie mam żadnego problemu z upublicznieniem informacji - pytam jedynie, gdyż nie wiem jak Wy tu działacie i jakie są preferencje. Ktoś może się np. zaangażować w obronę, może być tu właściciel itp, itd. :) Wtedy jest młyn bez potrzeby.

Co do pytania o kaliber - nie spodziewałem się, że wybór jest kontrowersyjny. :) Jak rozumiem wszelkie zawody odbywają się w 4,5mm - OK. Z mojej (bazowej dodam...) wiedzy, wynika, że 5,5mm leci wolniej i niesie marginalnie większy ładunek energii kinetycznej. Dzięki temu powinno się strzelać nieco lepiej w warunkach gdzie niekoniecznie sprzyja pogoda - co też będzie miało miejsce u mnie, gdyż zamierzam w paru, bardzo różnych lokalizacjach strzelać.

Jeżeli są jakieś zalety mniejszego kalibru, poza użytkowaniem w zawodach oraz ceną/ilością śrutu w opakowaniu, to chętnie się o tym dowiem! Dodam jeszcze, że zdecydowanie nie chcę przekraczać granicy FACowej... Jeżeli patrzycie na tę selekcję + kaliber i widzicie potencjalny problem to dla mnie czerwona flaga ratownicza. :D

Co do wyboru to interesuje mnie DLACZEGO HW77? Co jest tam "lepszego"? Odnośnie HW95/90 - zdecydowanie chodziło o 95. Sprężyny gazowej nie chcę m.in. po analizie forum (słońce/mróz/ciśnienie) oraz z powodu tego, że wybiegając w przyszłość ze sprężyną dam radę coś zrobić a z tłokiem to chyba niewiele. Zdecydowanie mam serce kombinatora, ale z tą energią aby się bawić to musiałbym mieć gdzie i po co - a nie mam na to ani zastosowania, ani miejsca do bezpiecznych testów. U mnie będzie "po Bożemu" do znudzenia. :)

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze dmuchawki

Post autor: Yurko »

Dlaczego kaliber 4,5 ? To żadna kontrowersja i nie chodzi mi o sport. Sam nie jestem żadnym "sportowcem"... :mrgreen:
Sprężynowe wiatrówki mają swoją specyfikę. Wierzgają i w ogóle, trzeba umieć z nich strzelać. I zwykle są celniejsze, gdy za dużej energii nie mają. Nawet okolice limitu to dużo, jeśli wiatrówka jest lekka. Śrut większego kalibru, przede wszystkim jest cięższy. A strzelanie ciężkim śrutem z małą energią to duży opad już stosunkowo w bliskim dystansie, np. 20 metrów. To problemy z regulacją przyrządów celowniczych i ze strzelaniem na różne odległości. No chyba, że chcesz strzelać tylko na konkretną odległość, ale co to wtedy za zabawa? Oczywiście, nie jest powiedziane, że to co ja uważam za męczące, dla kogoś innego, czy Ciebie okaże się najlepszą zabawą. Widziałem w internecie zdjęcia jakieś sprężynowej wiatrówki Weihrauch której jakiś angielski (chyba) żartowniś zamontował lufę kalibru 6,35... :shock:

Dlaczego wskazałem na HW77 - bo miałem i byłem bardzo zadowolony. Tyle tylko, że ja miałem długą wersję.

Obrazek

Oczywiście taka długa lufa przestaje pomagać, gdy założy się lunetkę. ;)

Z tą sprężyną gazową, coś mi się pomyliło. Na pewno łamana i do tego lżejsza wiatrówka, będzie dużo wygodniejsza w użyciu od HW77 czy 97. Pewnie też trudniej będzie z niej celnie strzelać, ale niedużo.

Dlaczego Weihrauch? Dobre pytanie. To nie jest jedyna firma z tradycjami i która robi dobre wiatrówki. Tylko coraz więcej w tych firmach jest rozwiązań kompromisowych, wstawianiu wszędzie tanich, plastikowych elementów. Niemcom też się to zdarza, ale nie zepsuli jeszcze swoich tradycyjnych sprężynowych modeli. Co do innych firm - Walther nawet gdy stał się Umarex-em był świetną wiatrówką, ale sprężynówek z tą marką chyba już nie będzie. Diana jako marka się trzyma, ale oni się "zglobalizowali" i ograniczają koszty produkcji. O Norice nic nie powiem... Jeśli chcesz dobrą tradycyjną wiatrówkę, możesz jeszcze szukać czegoś angielskiego. Air Arms jeszcze robi TX200 ale po brexicie kosztuje to w sklepie ponad 4tys i tak samo potrzebuje celownika jak HW97...

To na razie, nie chcę zaczynać pisać książki. A właśnie zobaczyłem coś, po czym mam ochotę umrzeć. Nowy Air Arms S510 Tactical:

Obrazek
https://www.air-arms.co.uk/s510t-tactical.html
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Pomoc w wyborze dmuchawki

Post autor: Ślubek »

Mniejszy kaliber to mniejsza masa, więc przy ograniczeniu energii maksymalnej - większa prędkość początkowa.

Śrut dociera do celu szybciej, więc opad jest mniejszy a krzywa balistyczna bardziej płaska.

A to oznacza, że wpływ błędu oceny odległości od celu na położenie punktu trafienia też jest mniejszy.

Jeśli masz przyrządy ustawione na konkretną odległość nie ma to znaczenia. Ale jeśli strzelasz na różne odległości, to może to być dodatkowe utrudnienie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."