Hatsan airtact ed demontaz

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

Witam wszystkich jestem posiadaczem airtack ed gen-2
Chce zrobic przeglad zerowy bo jest strasznie glosna ale nigdy nie rozbieralem hatsanow na co zwracac uwage?
Czy ta konstrukcja bardzo rozni sie od tych chinek typu b3
Jak w tym filmie?

https://youtu.be/vqFcZS1TLl4

Nie boje sie grzebac sprawy slusarskie nie sa mi obce kiedys ulepszalem pumpmaster 760 jednak to pca nie sprezyna.
Do tego obudowa to polimer...wyczytalem na forum ze aby lepiej wytlumic mozna wypelnic srodek pianka montazowa bo jest lekka to prawda? Moze cos to dodatkowo wyciszyc?
Dzieki za wskazowki.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Yurko »

Cześć!
Do pewnego stopnia, wszystkie wiatrówki są podobne. Tyle, że ta z Twojego filmu ma dolny naciąg, a Twoja jest łamana. W zasadzie większość tanich wiatrówek łamanych jest jakimś klonem starej wersji Gamo Hunter. W Twoim Hatsan-ie jest praktycznie identyczny mechanizm spustowy jak w nowym Gamo:

Obrazek

Jest tylko jeszcze bardziej plastikowy, ma w innym miejscu bezpiecznik i pewne części, które powinny być zaokrąglone mają kanty... :/

Tu masz schemat AirTac-a we wcześniejszej wersji (powinno być podobnie):
Obrazek

Co do tego filmiku to sorki -nie byłem w stanie tego obejrzeć. To nie na moje nerwy! Są zręczni ludzie którzy sprężynowe wiatrówki potrafią rozebrać i złożyć w rękach i nic nie gubią. Oczywiście ze zwykłą sprężyną, nie gazową, ale Ty masz chyba zwykłą? Oczywiście lepiej sobie przygotować stanowisko. Dobrze jest mieć imadło itd. Ale najważniejsza rzecz, to mieć solidny stół. Ze dwie drewniane klepki do podłożenia i ręcznik (najlepiej biały ale niekoniecznie czysty). Ręcznik służy np. do tego że jak coś na niego upadnie nie odbije się i nie potoczy gdzieś, gdzie tego nie znajdziemy. Poza tym, gdybyśmy mieli łapać wyskakujący korek po wybiciu trzymającego go kołka, to możemy wszystko złapać w niego i przy tym nie uszkodzić sobie palców. :mrgreen:

Tyle mi na razie przyszło do głowy. No ale tej konkretnie wiatrówki nie rozbierałem, więc może czegoś nie wiem. Konkretny model zawsze może mieć coś takiego, że jakaś konkretna drobna część lubi się gubić, albo że pewne rzeczy lepiej zdemontować w odpowiedniej kolejności...

PS. Nie wiem o co chodzi Ci z tym hałasem. Chodzi Ci, że głośno strzela, czy że mechanizm wydaje niepokojące dźwięki przy naciąganiu?
Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

Dzieki wielkie za bardzo obszerna odpowiedz i za schemat na pewno bardzo ulatwi demontaz i jak montaz z powrotem.
Co do halasu zgadza sie glosno strzela slychac taki metaliczny dosc mocny dzwiek pewnie sasiedzi z 50 metrow uslysza ta pukawke przy naciaganiu tez slychac sprezyne.
Poza tym jest jakis sposob na wyciszenie mechanizmu sprezyny i tloka (bo to glownie halasuje przy strzelaniu)

Ps. Tak to model ze zwykla sprezyna nie gazowa
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Yurko »

Miałem kilka wiatrówek sprężynowych i nadal coś mam, ale nie wiem co Ci odpowiedzieć. "Metaliczny dźwięk" w czasie strzału i to taki, że z daleka to słychać, to wydaje się niepokojące. Mam nadzieję, że przesadzasz. Ale jeśli jest tak jak piszesz, to trzeba to po prostu obejrzeć. Mam nadzieję, że to nie sprężyna tak hałasuje, bo pewnie nadawała by się tylko do wymiany. :/

Poza tym, czy czujesz, albo słyszysz coś dziwnego w czasie naciągania?
Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

Postrzelalem dzis troche chyba trzeba bedzie przywyknac...na innym forum jest sporo tematow o hatsanie ten mam na gwarancji nowka nie bede grzebal na razie nic.
To takie pykadelko do puszek itp. nic poza tym...lepszy niz hinczyk za te pieniadze

Ps. Taka lunetka da rade na tym modelu? Zeby nie rozleciala sie po 50srutach

https://military-zone.sklep.pl/p7502,lu ... l-dot.html
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Yurko »

No nie wiem. Ale to jak strzela też może dać Ci jakieś pojęcie, czy coś nie jest uszkodzone. (Jeśli nie masz dostępu do "chrono") Np. jeśli zauważysz, że śrut ma za małą energię. Szczególnie na cięższym śrucie. Ten metaliczny dźwięk może wynikać z uszkodzonej uszczelki i uderzań tłoka, którego nie hamuje "poduszka powietrzna"... :/

Co do lunetki, gwarancji Ci nie dam. Ale z tych tańszych modeli, im lunetka jest prostsza tym ma mniej rzeczy które mogły by się zepsuć. ;) Oczywiście lepiej by było ją zamontować na jednoczęściowym montażu.
Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

podjade do tego sklepu zapytam czy maja chrono do sprawdzenia.
Tak wlasnie myslalem montaz jednoczesciowy do tej lunetki.
Dzieki wielkie za pomoc
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Ślubek »

Rafalito pisze: 2022-03-18, 13:24 podjade do tego sklepu zapytam czy maja chrono do sprawdzenia.
Jeżeli nie będą mieli chrono (a w sklepie mogą nie mieć), możesz zmierzyć prędkość śrutu samodzielnie.

Nagraj (np. telefonem) dźwięk strzału wraz z dźwiękiem trafienia w śrutochwyt. Wczytaj plik z tym dźwiękiem do jednego z darmowych programów do obróbki dźwięku (np. Audacity) i zmierz czas między impulsem strzału a impulsem trafienia. Podziel zmierzoną odległość od śrutochwytu przez ten czas - jeśli nie pomylisz jednostek, otrzymasz średnią prędkość śrutu podczas lotu w metrach na sekundę.

Gdy odległość do celu jest niewielka (powiedzmy, standardowe 10 metrów), średnia prędkość śrutu jest dobrym przybliżeniem prędkości wylotowej.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

A powiedzcie mi bo zastanawiam sie na oddaniem tego airtacta (14dni na zwrot) doplacic 100zl i wziasc
h90 gen2 jak myslicie jest spust qt i lufa czokowana...a jak bedzie z glosnascia? Bo w airtactie jest niby jakis tlumik
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Yurko »

Nie wiem co znaczy ten "Gen2" ale na pewno to solidniejszy sprzęt. To co jest w Airtact fatalne to ta cieniutka lufa w plastikowym opakowaniu. Jeśli nowa 90-taka tak jak starsza ma normalną metalową kostkę i pełną lufę (nie w plastiku) to nie ma specjalnie się co zastanawiać. Ale nie wiem, trzeba by sprawdzić. :?

Co do tłumika w Airtact, to nie jest on szczególnie skuteczny. 90-tka pewnie będzie głośniejsza. Również z powodu, że może mieć kilka dżuli więcej... ;) (i może potrzebować "wyregulowania" energii) Ale tak w rzeczywistości, ten "tłumik" zrobiony ze składanej z dwóch ołówek wtryskiwanej wkładki to raczej taka imitacja. Lepiej pasuje tu określenie "moderator dźwięku". :mrgreen:

To na co właściciele Hatsan-ów narzekają, ale to dotyczy wszystkich modeli, to problemy z jakością otwartych celowników... :/
Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

https://military-zone.sklep.pl/p6785,wi ... -5-mm.html

Tu jest opis moglbys rzucic okiem? Osada polimer ale nie przeszkadza mi to
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Yurko »

I to w tym sklepie kupiłeś poprzedniego? Co do opisu, tu nie ma specjalnie czego szukać. Ja w opisach sprzedawców, czy producenta nie znalazłem żadnej informacji czym się różni nowsza wersja od starej. Sam Hatsan 90 to zarówno znana firma jak i znany jest ten model. Warto na to spojrzeć:

https://zwiatremwlufie.pl/tuning/projek ... ning-cz-2/

Poza tym, taka ciekawostka. Ta linia wiatrówek Hatsan, to też podróbka, tylko tym razem angielskich wiatrówek Webley&Scott:

Obrazek
https://northernvicammosupplies.com.au/ ... 7airrifle/

To tak trochę podobne do 95, prawda? ;) (ale może jest odwrotnie, nie wiem)

Co do oferty z tego sklepu, to jest raczej atrakcyjna. Na stronie polskiego dystrybutora teraz kosztuje ten karabinek dużo dużo drożej: https://hatsan.com.pl/product-pol-10876 ... OD-90.html

Jeśli chodzi o kupowanie "leżaków" to może to być wyjątkowa okazja albo następna rzecz, która się nikomu nie podobała i była kilka razy zwrócona... :/
Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

Tak w tym sklepie kupilem airtacta jestem z zywca sklep mam w miescie ceny tak jak mowiles dosc atrakcyjne wiec nie musialem placic dodatkowo za przesylke...w airtact spust ciezko chodzi staralem sie wyzerowac szczerbinke strzelalem z podporki na 10 potem 20m rozrzut dosc spory na 20m to srednica 3cm (a moze strzelec do dupy :)
Bede go zwracal i bral tego h90 wiecej jest podzespolow serwisowych do niego na necie niz do airtacta...
Pytanie mam tylko jako do fachowca...4.5mm czy 5.5mm
Strzelanie maks na 30-40metrow zalezy mi na duzej sile przebicia i w miare dobrej celnosci...pozniej dokupie lunetke do niego i tak mysle czy na 5.5mm bedzie wiekszy kop?
Wiem ze w polsce jest zakaz ale czasem jakiegos szkodnika moze trzeba bedzie ubic
Wiem tez ze tematow "co lepsze 4.5 czy 5.5" jest sporo wszystkie chyba przeczytalem....jesli h90 ma wiecej szmocy niz airtact to nie powinno zbytnio widac roznicy?

Ps. Yurko slubek dziekuje za wasze odpowiedzi
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Yurko »

Wiesz, my tu raczej o tępieniu "szkodników" nie rozmawiamy... :plask:

Co do celnego strzelania w limicie, to lżejszy pocisk ma mniejszy opad, więc jest łatwiej celować. W krajach gdzie polowanie za pomocą wiatrówki nie budzi wątpliwości, popularniejszy w tym jest większy kaliber, ale nie chodzi tu o "siłę przebicia". Gdy strzela się do puszek, śrut o tej samej energii ale mniejszego kalibry łatwiej penetruje blachę niż większego. Ale nie robiłem w tym celu specjalnych badań i nie powiem, czy ważniejsza jest różnica prędkości, czy średnica.

Tak, czy inaczej moim zdaniem, jeśli sprężynówka to tylko 4,5. Przy tej okazji również cena amunicji jest bardziej przystępna, oraz jest większy jej wybór. :upp:
Rafalito
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-17, 14:53

Re: Hatsan airtact ed demontaz

Post autor: Rafalito »

Tak tylko pytalem :gwizdze:
Ok dziekuje bardzo za informacje jestes bardzo pomocny 4.5mm biore :upp: :hello: